Přejít k hlavnímu obsahu

Nálada miminka se dá předvídat. Tvrdí psycholog.

Miminko a nálady-těhotenství.cz

Nálady miminka se mnohdy mění z minuty na minutu. Jakoby "z ničeho nic" začne najednou plakat až skoro křičet, jak o život a nejde utišit. Načež se jak zázrakem obratem uklidní a je veselé a směje se. Není snad rodič, který by to nepoznal. A takhle i několikrát za sebou. Jak je to tedy s těmi náladami u miminek a dají se předvídat?

Předvídání nálady miminka. Cože, to lze?

Lékaři Hetty van de Rijt a Frans Plooij věří, že délku i intenzitu nerudné nálady miminka lze předpovídat. Na základě 35 let výzkumu observační metodou stanovili s přesností na dny typické duševní stavy jedince v raném stádiu života. 

Nevrlost zpravidla nabývá individuální podoby u každého dítěte v každém vývojovém stádiu: stejné miminko může ve věku novorozence projevovat špatné rozpoložení odlišným způsobem než v kojeneckém období. Přesto tabulka od holandského psychologa a antropologa s sebou nese potenciál pomoci novým rodičům odhalit budoucí chování miminka. 

V jaké náladě bude miminko za týden? 

Autoři knihy The Wonder Weeks se rozhodli rodičům usnadnit práci, aby neplánovali víkendové plavání s miminkem zbytečně. 

Tabulka na zjištění nálady miminka počítá s věkem od předpokládaného termínu porodu stanoveného lékařem. Toto datum se může lišit od dne, kdy těhotná žena skutečně porodila. 

„Pokud se miminko narodilo 20. listopadu, ovšem lékař stanovil váš termín porodu na 17. listopadu, počítejte s tímto datem.“. 

Věk dítěte od termínu porodu (v týdnech) 
 Relativně dobrá nálada 
 Nevrlost 
0-4.5 
✓ 
 
4.5-5.5 
 
✓ 
5.5-7.5 
✓ 
 
7.5-9.5 
 
✓ 
9.5-11.5 
✓ 
 
11.5-12.5 
 
 
12.5-14.5 
✓ 
 
14.5-19.5 
 
✓ 
19.5-22.5 
✓ 
 
22.5-26.5 
 
✓ 
26.5-28.5 
✓ 
 
28.5-30.5 
 
 - obvykle vrcholí separační úzkost 
30.5-33.5 
✓ 
 
33.5-37.5 
 
✓ 
37.5-41.5 
✓ 
 
41.5-46.5 
 
✓ 
46.5-50.5 
✓ 
 
50.5-54.5 
 
✓ 
54.5-59.5 
✓ 
 
59.5-64.5 
 
✓ 
64.5-70.5 
✓ 
 
70.5-75.5 
 
✓ 
75.5-84 
✓ 
 

Pozn. Jeden rok má lehce přes 52 týdnů. Tabulka tedy zahrnuje postnatální období vývoje v rozsahu novorozence, kojence a částečně batolete. 

Může vůbec tabulka na předvídání nálady miminka fungovat? 

Svou teorii vědci opřeli o fakt, že každé miminko prochází stejnými vývojovými skoky v podobném čase. Náhlá potřeba rychlého mentálního vývoje a s tím spojená změna pohledu na okolí může vyvolat v miminku pocity strachu, frustrace a bezmoci. 

Milníky pro dítě představuje například naučení se kategorizování, základům komunikace či prvním krůčkům. 

Mentální spurt se u miminka může projevovat i lpěním. Ve světě, kde se neustále věci mění, jedinec touží jistotě ze strany rodičů, jakožto neměnného bodu v jejich životě. 

Máte-li starosti ohledně mentální vývoje dítěte, požádejte o pomoc dětského lékaře. V kompetenci pediatra je stanovit závažnost klinického stavu a v případě potřeby zajistit kroky k řešení. 

Jak řešit špatnou náladu miminka? 

Dítě, které prochází vývojovým spurtem, může zanechat rodiče s pocity jako po uběhnutí maratonu v nejhorším čase. Úklid nádobí, který lze běžně „sfouknout“ za minutu, se táhne půl hodiny kvůli neustálému odbíhání k plačícímu miminku. Spánková deprivace pramenící z nočního utěšování miminka ještě více prohloubí vyčerpanost maminky. 

  • Noste dítě v pohodlném vaku, nosiči či nosítkách, eventuálně v měkkém šátku. Miminko můžete uklidňovat a přitom se věnovat tomu, čemu potřebujete. Ujistěte se, že nosíte dle instrukcí a bezpečnostních zásad. Minimalizujete tak riziko poranění sebe i potomka. 
  • Nebuďte matka 24/7. Nedávná studie potvrdila, že miminka mohou zaznamenat psychické rozpoložení maminky. Při permanentním stresu z rozladěného dítěte zvažte předání jinému pečovateli, případně umístění na bezpečné místo (např. do kolébky). Distancujte se od stresoru do jiné místnosti. Jestliže vám i tlumený pláč drásá nervy, může pomoci krátkodobé opuštění domácnosti. 
  • Vykoupejte miminko. Pokud potomek miluje vodu, teplá vana může podpořit jeho klid i dobrou náladu. 
  • Vyjděte s dítětem na procházku. Změna scenérie se může pozitivně projevit na psychickém stavu dítěte i maminky. 
  • Zavádějte nové či dříve používané hry, zvuky a vůně. Změna pohledu na svět s sebou nese i odlišné reakce na podněty. Chrastítko, kterého se miminko dříve sotva dotklo, se z čista jasna stane nejoblíbenější hračkou v dětském pokojíčku. 
  • Snižte nároky na svůj výkon. Péče o miminko vyžaduje spoustu energie. A při náladě pod psa to platí dvojnásobně. Odložte domácí práce na jindy a přehodnoťte, zda všechny vaše povinnosti jsou skutečně důležité. Případně požádejte o pomoc kamarádky či blízké. 
  • Plánujte. Jestliže tabulka předvídá blížící se „bouřkové období“, řádně se na něj připravte. Od hotových večeří v ledničce až po dokončení důležitých povinností, snadněji se vypořádáte s vývojovým spurtem miminka. Rovněž posuďte, zda méně důležité věci ve vašem úkolníčku nelze odložit na později.  

Rodiče mnohdy tápou nad duševními pochody miminka

nebojte, nejste v tom sami! Řada novopečených rodičů shledává jako obtížný úkol, rozpoznat tělesné či duševní touhy miminka na základě jeho projevů. Zjistit, co se vám potomek snaží sdělit, vyžaduje trénink.

Za určitý čas a při sledování vzorců chování dítěte však nakonec dovedete jistě předpovídat jeho mentální stavy, eventuálně potřeby s nimi spjaté.  

Někdy pláč miminka neutěší krmení, výměna plenek ani silnější dečka. Příčinou může být období, které dítěti otevírá nové obzory. Při takzvaných mentálních spurtech, jež nastávají v určitých týdnech raného psychického vývoje, nálada přirozeně klesá na bod mrazu.

Úkolem maminky je zůstat i během vývojových změn dítěti oporou. Což na jedné straně vyžaduje nabízení stimulujících aktivit a her pro děti, podporujících osvojování nových dovedností. Na straně druhé si rodiče musí zajistit dostatek odpočinku na „dobytí baterií“.

Až miminko vyroste do zdravého batolete, možná budete na jeho trudomyslnost s láskou vzpomínat.

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA