Přejít k hlavnímu obsahu

Děti a pigmentová znaménka. Důvod k obavám?

Znaménko

Každý rodič je ze svého dítěte paf, pozoruje ho, snaží se najít něco společného, těší se na první úsměvy, slova a hry. Pigmentová znaménka by se ale neměla přehlížet. Mohou být jen odkazem na matku nebo otce, ale i velkým varováním. 
 

Tečka sem, tečka tam 

Každý člověk má na svém těle celou řadu pigmentových skvrnek a znamének. Některá jsou neškodná a objevují se po delším pobytu na slunci, jiná jsou stálá a je nutné je pravidelně sledovat a zaznamenávat si, jestli se nemění, nerostou, nemizí, netvoří se obrysy nebo na omak hrubé struktury. Proměny znamenají, že se ve znaménku nebo jeho blízkém okolí něco děje. V takových případech je lepší vždy vyhledat odborníka a nechat si flíček zkontrolovat. Změna může přijít kdykoliv během života, v mládí i ve stáří, během těhotenství, menopauzy nebo při dlouhodobém stresu. Je to reakce těla a skrze znaménka vám o tom dává vědět. 

U dětí ale nastává jeden zásadní problém. Spousta znamének se vyvíjí klidně i dvacet let a nejde s jistotou říct, je-li puntík nebezpečný. Těžko soudit pouhým pohledem i mikroskopicky. Tato tři hlediska se zohledňují nejčastěji: 

  • Zdravotní hledisko 
  • Kosmetický problém 
  • Praktický život 

Pod dohledem 

Novorozenci se mohou potýkat s celou řadu pigmentových znamének, většinou jsou otázkou genetiky a dědictví po rodičích. Nemusí se objevovat na stejném místě ani mít totožnou velikost, tvar a povrch. Jde o pouhý odkaz a předání znaménka jako takového. Zároveň se nelze spoléhat na to, že pokud u otce nezpůsobil flíček zdravotní komplikace, bude to tak i u jeho potomka. Ke všem znaménkům je třeba přistupovat individuálně a bez předsudků nebo srovnání. U rizikových skupin musí dítě (stejně tak dospělý) docházet na pravidelné kontroly. Úměrně závažnosti každých šest, dvanáct nebo čtyřiadvacet měsíců, kde proběhne pohledové vyšetření a zkoumání pomocí digitálního dermatoskopu, který zaznamenává jednotlivé změny znamének v čase. 

Zvýšené riziko 

Děti se s něčím rodí a do osmnáctého roku věku dochází k největším změnám. Pak už se proces utlumuje. V pubertě hrozí dětem největší riziko. Rostou a hormony pracují na plné obrátky. Kongenitální névy prochází procesem, který je může proměňovat a způsobit zdravotní problémy. Zaměřte se u dětí především na následující změny: 

  • Ztmavnutí celého névu nebo jeho části 
  • Zesvětlání névu, jeho částí nebo tvorba teček uvnitř něj 
  • Zvětšování nebo naopak zmenšování 
  • Vznik uzlinek nebo propadlin na névu 
  • Svědivý pocit na névu a jeho okolí 
  • Krvácení névu 

V případě, že je znaménko neohraničené a svými okraji splývá s kůží a má nepravidelný tvar, je automaticky považováno za problemtické a musí se hlídat jeho vývoj. 

Po očku nebo jizva? 

Pigmentové névy jsou tmavé skvrnky pokryté chloupky. Na pohled budí pozornost a dětem ani rodičům nedají spát. Platí úměra, že čím větší znaménko, tím větší riziko. Ani to na klidu pochopitelně nepřidá. S růstem dítěte se totiž zvětšuje a v krajním případě může dosáhnout velikosti kolem osmnácti centimetrů. K překvapení všech se ale odstranění névů většinou nedoporučuje a “čeká se”, jestli se nezačne proměňovat. Jakmile by znaménko vykázalo nežádoucí aktivitu, lékař okamžitě zakročí. Důvod je prostý. Tím, že se nedá předem odhadnout, jak moc se během vývoje dítěte skvnka zvětší, nelze předem určit ani velikost jizvy po chirurgickém zákroku. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku