Přejít k hlavnímu obsahu

Prodám mateřské mléko. Cena dohodou!

Obchod s mateřským mlékem_Tehotenstvi.cz

Kojení není jen o jídle, ale i o psychické pohodě a pocitu bezpečí pro dítě. Některé maminky kojit nemohou, zatímco jiné splachují přebytečné mateřské mléko do odpadu. Přičtěte k tomu zákonné omezení a ne zcela ideální politiku zdravotních pojišťoven a černý trh je na světě.

Litr mateřského mléka obsahuje až 20 g bílkovin, až 45 g tuku, dále sacharidy, vitaminy a minerální látky. První půlrok dokáže dítě růst jen na něm, ale pro představu: dítě zdvojnásobí svou tělesnou hmotnost za 150 dní. Mateřské mléko je z 80 procent tvořeno syrovátkou a jen z 20 procent kaseinem. U kravského mléka je poměr opačný.

Černý trh s mateřským mlékem kvete

V ČR skutečně existuje černý trh s mateřským mlékem. Vznikl jako logický důsledek situace, kdy se poptávka po nedostatkovém zboží nesetkala s relevantní nabídkou. Mateřské mléko některé Češky nabízejí na webových inzertních portálech za 200 korun za litr, ale i za „cenu dohodou“.

Kdo má zájem o nelegální nákup mateřského mléka?

Mateřské mléko obsahuje asi 1200 různých položek nejrůznějších vitamínů a minerálů. Umělé mléko jich obsahuje jen okolo 200. Jednou ze skupin, která má zájem na nelegálním nákupu mateřského mléka, jsou kulturisté. Mateřské mléko podle názoru některých z nich pomáhá růstu svalové hmoty. Odborníci však říkají, že neexistují vědecké důkazy o tom, že by mateřské mléko pomáhalo při růstu svalů u dospělých lidí.

Proč WHO zakázala prodej a kojení cizím mlékem?

Běžně se na Facebooku nechají nalézt stránky, které jsou určeny na volný prodej a dárcovství. Při přijetí do skupiny správci informují, že „nemohou nést zodpovědnost za žádné souvislosti s darováním a dárkyně neprověřují, ani za ně neručí“.  Volný prodej a kojení cizím neošetřeným mateřským mlékem je přitom na doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) od roku 1987 zakázán. Důvodů k tomu je celá řada: Nejvýznamnějším důvodem je přenos viru HIV, virů žloutenky a dalších bakterií. 

Situace s prodejem mateřského mléka ve světě je však velmi různá. Například v USA ho nijak neregulují. Považují ho zde za potravinu, nikoliv tělní tekutinu.

Přitom domácí pasterizace není žádná legrace. Mateřské mléko se doporučuje pasterizovat při 62,5 °C po dobu 30 minut. Teplota by se neměla vychýlit ani o půl stupně. Pokud bude vyšší, zničí se všechny důležité protilátky, enzymy a bílkoviny. Bude-li nižší, není jistota, že se zlikvidujete všechny patogenní látky, viry a bakterie. Navíc samotná teplota se musí měřit uvnitř mléka nikoli kolem lahvičky. V mléčné bance hlídá teplotu i čas počítač.

Legální obchod s mateřským mlékem

Maminka, která nemá své mléko může sáhnout do mléčných bank. V Česku je jich celkem pět, a to v perinatologických centrech v Hradci Králové, v Českých Budějovicích, České Lípě, Mostu a v Praze v Ústavu pro péči o matku a dítě. 

Větší část mléka, které banky zpracovávají, je určena pro nedonošené a nemocné děti. Další částí se dokrmují přímo v porodnici miminka donošená. Teprve když mají banky mléka přebytek, prodávají ho ostatním nemocnicím nebo soukromým zájemkyním.

autor: www.tehotenstvi.cz | Iveta Šmerová

Diskuze k článku