Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postupovat, když nechcete kojit?

krmení

Kojení. Přirozené, intimní, “vaše”. Některé ženy o to ale zkrátka nestojí. Je hloupé je za to odsuzovat. Jak si prosadit, když o kojení nemáte zájem, ale tlak ze všech stran vás ničí. Nebude to lehké, ale jde to. 
 

Nepodcenit přípravu 

Narodí se vám dítě. A už v porodnici začne marast ohledně správných technik, množství mléka, správného jídelníčku, pravidelnosti, přibírání miminka, péče o bradavky a celou řadu dalších nezbytných záležitostí. Nebylo by na tom nic špatného, však informovanost je naprostý základ. Ale co když nemáte o kojení zájem a dáváte přednost umělé stravě? 

Vynechme ty ženy, které kojit z jakéhokoli důvodu nemohou. Takové potíže je třeba řešit s odborníky. 

Předně je třeba říct, že rozhodnutí nekojit by mělo být promyšlené a rozhodně ne šité horkou jehlou. Jde o zásadní krok, který si budete muset obhájit a stát si za ním. Pokud vás tedy po dvou dnech zlomí, budete vypadat přinejmenším v očích ostatních hloupě. A to vám za to nestojí. Promyslete zdravotní prospěch mateřského mléka pro dítě, bolesti při kojení, úlevu při krmení během noci, ale i psychický blok nebo nutnost odstříkávání a finanční náročnost umělé stravy. Je nespočet dotazů, které se s kojením pojí a je třeba dobře zvážit, kterým směrem se chcete vydat. Na druhou stranu dítě můžete odstavit klidně i po půl roce, ale zpětně navázat se většinou nedá. Nikdo vám ale nemůže radit, co je správné a co ne, že byste mohla litovat, že nedopřejete dítěti to nejlepší, že jste krkavčí matka. To je argumenty za hranou a neměly by vás rozhodit. 

Budete muset svůj postoj vysvětlit - obhajovat nic nemusíte, ale dotazy “proč” se nakupí - před rodinou, před partnerem, před zdravotnickým personálem v porodnici, před pediatrem. A tak je dobré mít myšlenky sesumírované a stát si za nimi. 

Nebojte se konfrontace 

Z nedávných průzkumů ale vyšlo najevo, že české porodnice ženy, které se rozhodnout nekojit, nijak neodsuzují. Naopak. Respektují jejich volbu a snaží se pro ně najít všechny možné alternativy, aby jim cestu usnadnily. Na druhou stranu i ze strany nastávajících maminek je třeba špetka pochopení. Zdravotníci žijí v přesvědčení, že nad kojení není, a tak mohou cítit rozčarování. Znát na sobě by ho ale dát neměli, je to neprofesionální. 

Zastavit, stát

Psychická zátěž takového rozhodnutí je jedna věc, fyzické projevy ta druhá. Když zvládnete to, jak se na vás bude dívat blízké okolí, máte částečně vyhráno. Ne však úplně. Tělo se totiž ošálit tak snadno nedá, a tak musíte utnout proces tvorby mléka. Způsobů je několik a stačí si vybrat ten, který je vám nejbližší. Poslední týdny před porodem totiž pocítíte tlak v prsou a laktace se rozeběhne téměř okamžitě po porodu. Nejdříve jako kolostrum, o něco později mléko. Pokud chcete jeho tvorbě zabránit, je třeba začít s dostatečným časovým předstihem, abyste tělo zbytečně nezmátly a ono necítilo v už tak vypjatém a náročném období - jakým očekávání potomka bezesporu je - další zátěž. 

Homeopatika

K dispozici je několik druhů a nejlepší je poradit se na přesném postupu s lékařem. Homeopatika jsou neškodná a nemají téměř žádné vedlejší účinky. Nemusíte se tedy bát užívání během těhotenství.

Šalvějový čaj

Silný odvar ze šalvěje je při záměru zastavení laktace skutečně účinný. Stačí dva šálky denně a tvorba mléka s největší pravděpodobností ani nezačne. Jen první dny po porodu můžete cítit nepříjemný tlak a mírný únik tekutiny, nic víc. Podobné účinky má i mátový čaj, ne však tak silné. Šalvějový čaj by se neměl používat souběžně s homeopatiky, aby nedošlo ke vzájemnému tlumené účinků. I když by jejich působení na laktaci mělo být stejné, ve výsledku se mohou rušit.

Jídelníček

Vhodná volba surovin dokáže ovlivnit mnohé procesy a zastavení laktace není výjimka. Zvyšte příjem petržele, skořice, hřebíčku nebo pelyňku. Zároveň se vyhněte surovinám a potravinám, které laktaci podporují - například Melta.

Dostatek vody

Dodržování pitného režimu je důležité v každém období života, ale málo vody v těle paradoxně podporuje tvorbu mateřského mléka. Pokud tedy cílíte na zastavení na laktace, výrazně zvyšte příjem tekutin. 

Léky

Pokud běžně dostupné prostředky nefungují, lékaři mají pochopitelně v kapse silnější kalibr. Léky na bázi estrogenů nebo s účinnou látkou kabergolin sice splní svůj účel téměř okamžitě, mohou mít ale negativní vliv na organismus a pojit se s mnoha vedlejšími účinky. Volte je tedy jen v krajním případě. 


 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA