Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na úspěšný začátek kojení

Kojení_Tehotenstvi.cz

Jste těhotná a máte strach, zda po narození miminka zvládnete kojit? Přinášíme vám par rad, jak se připravit, obavy překonat a kojení úspěšně odstartovat.

1. Mluvte o kojení s jinými maminkami

V mateřských centrech po celé republice probíhají kurzy přípravy na kojení. Zkuste si zjistit, zda není podobný kurz i poblíž vašeho bydliště. Kurzy jsou určeny především pro maminky - které chtějí kojit. Takové rozhodnutí je na každé mamince, nicméně kojení je jednoznačně to nejlepší co od vás miminko může mít.

Cílem takových kurzů příprav na kojení je nácvik správné techniky kojení. Dozvíte se také o možných problémech s kojením a na co si dát pozor. V některých kurzech se také můžete setkávat s jinými maminkami, které již kojí. Být v kontaktu s takovými maminkami vám může dodat sebevědomí a pomůže vám to k tomu, aby i vaše kojení bylo úspěšné.

2. Promluvte si o kojení s pediatrem

Najděte si pro miminko pediatra ještě v době, když jste těhotná a ujistěte se, že uznává a podporuje význam kojení. Podpora od vašeho pediatra může mít obrovský vliv na vaše odhodlání kojit. Podle studie roku 2003 u žen, které měly podporu od svých lékařů, bylo mnohem méně pravděpodobné, že přeruší kojení během prvních 12 týdnů.

3. Najděte si Baby-Friendly porodnici

Označení porodnice Baby-Friendly znamená, že daná nemocnice je přátelsky nakloněna matce, dítěti a kojení. Taková porodnice musí splňovat 10 kroků na podporu kojení:

  1. Mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu
  2. Školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie
  3. Informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení
  4. Umožnit matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu
  5. Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí
  6. Nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů
  7. Praktikovat rooming-in – umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně
  8. Podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu)
  9. Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod.
  10. Povzbuzovat zakládání podpůrných skupin kojících matek pro podporu kojení

4. Nechejte si vyšetřit prsa

Naplánujte si požádat při nejbližší návštěvě u svého gynekologa o vyšetření prsou. Jednou z překážek kojení mohou být např. tzv. vpáčené bradavky. Správná péče již v těhotenství může tento problém vyřešit.

5. Najděte si pro kojení nejvhodnější pozici

Polohy pro kojení a správné držení miminka se naučíte, pokud absolvujete např. již zmíněný kurz přípravy na kojení. Než ale najdete pozici, která bude vyhovovat při kojení vám i miminku, může to chvíli trvat. Ale zkoušejte a nakonec jistě najdete, co je pro vás nejpohodlnější. Může vám pomoci i mezi maminkami oblíbený polštář na kojení. O technikách kojení si můžete také přečíst zde.

6. Kojte pravidelně

Po porodu potřebuje novorozenec asi 20-30minut než začne mít o sání z prsu zájem. Čím déle pak bude sát, tím lépe. Doporučení říká, že v prvním dnu po porodu máte kojit 10-12 krát za 24 hodin. Tím by se měla zahájit a stabilizovat tvorba mléka.

autor: Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA