Přejít k hlavnímu obsahu

Různé techniky kojení

Různé techniky kojení

Pro příjemné a bezproblémové kojení je důležitá správná technika kojení. Nabízíme vám proto několik rad. Udělejte si pohodlí, vyzkoušejte všechny možné polohy a vyberte si tu, která je pro vás nejpohodlnější.

Klasická poloha v sedě, tzv. poloha „bříško na bříško"

Je to poloha nejčastější a nejpoužívanější. Matka sedí na židli, pohovce nebo v křesle, její nohy se mohou opírat o stoličku, loket je možné podložit polštářem. Dítě leží na předloktí matky, hlavička spočívá v ohbí lokte. Matka druhou rukou drží prs pouze zespodu dlaní a nabízí ho tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale i část dvorce. Při přikládání se pohybuje dítě směrem k prsu matky, nikoli matka k dítěti! Upravte si polohu přitažením dítěte k sobě bříškem na své bři­cho, neodtahujte prs od nosu dítěte. Kojení nesmí bolet.

Dávejte pozor na to, aby dítě bylo natočeno nejen hlavou, ale celým tělem k vašemu prsu. To znamená, že dítě leží na boku, obličej, hrudníček, bříško a kolínka směřují k matce. Bříško dítěte se tedy dotýká vašeho bříška. Spodní ručička dítěte je pod prsem, nikoli mezi vámi a dítětem.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vylepšit jídelníček v době kojení?

Kojení - klíč k udržitelnému rozvoji

Horizontální poloha vleže na boku

Doporučuje se ihned po porodu, protože je nejméně náročná. Matka a dítě leží na boku, matka by si neměla dávat ruku pod hlavu ani se opírat o loket (vytahovala by dítěti prs z úst).

Fotbalové držení

Doporučuje se pro ženy po císařském řezu či s velkými prsy nebo plochými bradavkami. Matka sedí, dítě leží na polštáři bříškem k boku matky. Hlavička dítěte leží v matčině dlani. Tato poloha se také doporučuje při kojení dvojčátek kdy se takto mohou kojit obě děti najednou. Vyžaduje to na začátku pomoc další osoby, než se matka naučí tuto polohu plně ovládat sama.

Poloha tanečníka

Doporučuje se pro děti s nízkou porodní váhou nebo děti, které se špatné při­kládají. Dítě leží na předloktí matky, ruka nabízí prs stejné strany.

Kojení v horizontální poloze s dítětem na břiše matky

Doporučuje se pro ženy po císařském řezu a pro děti s břišní kolikou. Matka leží na zádech, dítě leží na břiše matky na bříšku. Přidržujte si váš prs volnou rukou, přičemž vaše čtyři prsty na ruce podepírají prs zespodu a palec je položen vysoko nad dvorcem. Palec umožňuje mírným tlakem na prsní tkáň napřímeni bradavky. Ostatní prsty musí také ležet na prsu až za dvorcem bradavky.

Napřímenou bradavkou podrážděte spodní ret dítěte. Počkejte, až díte o statečně otevře ústa. Prs nabízíte tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce. Přitáhněte dítě těsně k vašemu tělu, aby se špička nosu a brada dotýkaly prsu. Stlačování či odtahování prsu z obavy, že dítě ne­může dýchat, je zbytečné. Navíc tím dítěti vysunujete bradavku z úst.

Při správné technice sání je většina dvorce v ústech dítěte, jazyk přesahuje dolní ret. Bradavka i s dvorcem je na jazyku a směřuje k hor­nímu patru dítěte. Je slyšet, jak dítě polyká, při pití se pohybují ouška, tvářičky nesmí vpadávat a matku kojeni nebolí! Jistě jste někdy slyšely větu: „Nikdy nepřikládej křičící dítě k prsu!" Ale pokud děťátko dlouho pláče, někdy není jiné zbytí. Je jen zapotřebí dávat pozor, aby dostatečně polykalo, jelikož někdy při velkém pláči polykat zapomíná.

ČTĚTE TAKÉ:

Co skutečně potřebujete ke kojení?

Jaké jsou další zásady správného kojení?

Mezi další zásady kojení patří i to, že by mělo být dítě kojeno co nejdříve bez omezování délky nebo frekvence. Dítě by mělo být přiloženo k prsu nejlépe do půl hodiny po porodu, kdy je potřeba dítěte sát a tvorba důležitých hormonů prolaktinu a oxytocinu největší. Dobře kojené dítě má 6 až 8 pomočených plen za den. Méně pomočených plen, hnědá, páchnoucí stolice s hlenem spolu s plo­chou váhovou křivkou a neklidem dítěte svědčí o nedostatku mléka.

Můžete kojit i v případě horečnatého onemocnění. Kojení v průběhu vašeho onemocnění představuje naopak pro dítě významný zdroj vznikajících proti­látek. Existuje jen malá skupina léků, která se při kojení nemohou používat. Běžná antibiotika či léky proti bolesti ale dítě neohrozí.

Co doporučují v souvislosti s kojením lékaři?

Většina praktických lékařů vám doporučí, abyste raději při užívání léků nekojily. Text na přiloženém letáků obvykle rovněž varuje před kojením při užívání léků. Je tomu tak proto, že výrobci léků nechtějí podstupovat žádné právní riziko a raději kojení zakáží. Ale nebojte se toho a při běžných virosách, nachlazeních nebo jiných běžných zdravotních problémech, kdy je nutno brát léky, klidně kojte!

Kojící žena by neměla kouřit a pít alkohol. Pokud je kuřačka, měla by kouřit až po kojení a maximálně 5 cigaret za den. Alkohol stejně jako ni­kotin nejen že škodí zdraví, ale tlumí sekreci prolaktinu. Dětem v těchto případech mléko nejen nechutná, ale zároveň je vystavujete riziku častého onemocnění a zvyšujete riziko budoucí drogové závislosti a rakoviny.

ČTĚTE TAKÉ

Kouření v těhotenství může negativně ovlivnit i fyzickou zdatnost potomků

Diskuze k článku

Ericazed (neověřeno) | Ne 10.11.2024 15:30

<a href=https://www.cornbreadhemp.com/pages/how-to-eat-thc-gummies>How to Eat THC Gummies</a> have become a go-to for me, offering a expedient, sapid route to take CBD’s benefits. I admire how tactful they are, so I can blast off them anytime, anywhere. On one's own, they’ve helped me relax and improved my drop quality. I also like that each gummy has a jell amount of CBD, which makes it cosy to run down my intake. For anyone interested in irksome CBD, gummies become in the interest a glassy starting point. Just a tip-off: communicate to on a estimable marque to secure grade and effectiveness!