Když jsme plánovali přestěhovat naše roční dítě do místnosti, která se pro něj stala něčím víc než pokojem pro hosty, toužila jsem povýšit její design pomocí Montessori stylu. V srdci se mi zabydlel prostý Montessori nábytek od značky Sprout. Mezi další kvalitní značky specializující se na Montessori nábytek patří:
- ELIS DESIGN
- Nienhuis
- Česká truhlářská dílna (její Montessori produkty jsou dostupné například na e-shopu samostatne-dite.cz)
6 věcí, které vzít v úvahu při designování Montessori dětského pokoje
Při navrhování pokoje v duchu filozofie Montessori pro vaše miminko či batole je vhodné se soustředit na následující klíčové prvky…
Montessori postel na podlaze pro dítě
Přestože na podlahu můžete bez studu položit matraci, rozhodli jsme se použít krásný, a přesto jednoduchý postelový rám z přírodního dřeva, který „roste“ spolu s dítětem. Tato postel od firmy Sprout znemožňuje převalení se přes zadní stranu. Až dítě zestárne, můžete rám převrátit, a tím mírně zvednout plochu pro ležení.
Na Sprout nábytku oceňuji, jak snadné je ho dát dohromady. Dovedu vše sestavit sama bez jakéhokoli nářadí; a navíc velmi rychle. „Podlahové postele“ jsou v Montessori filozofii základem, protože podporují nezávislost a umožňují dítěti snadno jít do i z postele dle potřeby.
Přírodní matrace pro dítě
Dalším důležitým aspektem postele pro nás byla matrace, která neobsahuje jakékoli toxiny. Konvenční matrace překypují nejrůznějšími chemickými „sajrajty“, na nichž by nikdo neměl trávit třetinu dne!
Vsadili jsme na dvojitou matraci od společnosti My Green Mattress, jež získala certifikaci GOTS (Global Organic Textile Standard). Je dodávána ve velikosti palandy s perfektní tloušťkou pro naši podlahovou postel. Dále jsme od této značky zakoupili vodotěsný ochranný povlak z bio bavlny, protože k nehodám zkrátka dochází. Zároveň jsem nechtěla zakrýt naši zdravou matraci nějakým „chemickým“ chráničem matrace.
Přiznám se, že i já velice ráda ležím na takto pohodlné matraci v dětském pokojíčku. Před každým spánkem miminka, včetně těch denních, stále kojím. Je tak příjemné se společně usadit na matraci, která je dostatečně velká i pro mě.
Hrací koutek pro děti
Součást interiéru našeho dětského pokoje tvoří i jednoduchá dětská políčka, opět od Sproutu, z níž má dítě možnost snadno vytáhnout spoustu hraček. Avšak snažíme se zabránit tomu, aby hraček bylo k dispozici až příliš. Proto nabídku pravidelně obměňuje, díky čemuž si jich miminko více váží. Zajišťujeme přitom, aby v každém okamžiku byly dostupné následující typy:
- Dřevěné kostky.
- Stavebnice.
- Nějaká skládačka či „vkládačka“.
- Pár knížek.
- Hudební nástroje (v současnosti je u dítěte „v kurzu“ neuvěřitelně hlučný buben).
Zjistili jsme, že kvalitní hračky výše uvedených kategorií, které navíc vydrží celý život, si všechny naše tři děti oblíbili více než blikající hračky plné zvukových efektů, jež zaplavují regály současných obchodů. Oblíbili jsme si zejména set Montessori hraček, který je k dostání pro různé věkové kategorie, a to s odstupem čtvrt roku, od narození až po tři roky.
Zrcadlo pro miminko
Zrcadla jsou častou součástí Montessori prostorů a současně skvělým doplňkem do ložnice, případně dětského pokojíčku. Jedno takové máme postavené za hrací plochou. Dítě tedy může objevovat samo sebe a dělat ztřeštěné výrazy kdykoli se mu zamane.
V případě velmi malého dítěte mnoho rodičů situuje zrcadlo vedle postele či přebalovacího prostoru, aby se miminko mohlo zhlížet při ležení na zemi.
Jak si zrcadlo opatřit? My jsme na to šli jednoduše: použijte velké zrcadlo, jaké se dnes dává do koupelen. Odmontujte ho a do koupelny místo něj dejte nějaké osobitější. Anebo se podívejte na inzerci, kdo se takového zrcadla chce zbavit.
Místo pro oblékání a osobní péči
Umožnit dítěti vybrat si vlastní oblečení a oblékat se od raného věku je jednou z populárních myšlenek Montessori filozofie. Usnadňuje život, jelikož „boj s oblečením“ se stane minulostí. Také ráda pozoruji, jak dítě dovede být kreativní s outfity.
U ročního miminka je pochopitelně schopnost oblékat se omezená. Avšak naše děťátko již ve svých 14 měsících ví, že čepice patří na hlavu, kalhoty na nohy a ponožky na chodidla. Vždy vytáhne ze svého malého šatníku oblečení a položí jej na své tělo tam, kam si myslí, že patří. Pak mu nabídneme pomoc s obléknutím daného kusu oděvu.
Šatník Alba od Sprout jsem si skutečně oblíbila vzhledem k jeho přizpůsobivosti: lze odebírat a přidávat police a dveře podle toho, v jaké vývojové fázi se vaše dítě nachází. V současnosti využíváme všechny police a úložný prostor určený na zavěšení oblečení jsme nechali bez dvířek, aby dítě mohlo snadno popadnout bundu či svetřík, když půjdeme ven.
Jednoduché dekorace v dětském pokoji
Dětem nijak neprospívají pokoje v duchu seriálových postav. (To je spíše doménou dospělých, že?). Místnosti laděné do Montessori stylu mají tendenci zahrnovat neutrální barvy, přírodní materiály a zásadně ne nic přebytečného. Pakliže se rozhodnete umístit na zeď výzdobu, ujistěte se, že je bezpečné viditelná pro váš uzlíček štěstí. I kdybyste příliš vysoko postavila vrcholné dílo světoznámého malíře či bůhvíco, malé (nízké) dítě nebude mít možnost ocenit jeho krásu.
Naše starší děti skutečně namalovaly několik pláten s cílem obohatit jimi dětský pokoj jejich nejmenšího sourozence. Když jsem poklesla do úrovně učí miminka, došlo mi, že tato díla nemá žádnou šanci spatřit. Takže nás čeká drobná úprava interiéru.
Jednou z věcí, na které nedá naše dítě v jeho pokoji dopustit, je koberec z ovčí kůže. Je tak měkký a maličký se na něm často válí či plazí.
Závěr o Montessori dětském pokoji
Místnost v hávu Montessori nemusí být přehlídkou dokonalosti. Pohrávejte si s designovými prvky, ale zároveň mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása. Méně je více.
Výsledek možná nebude působit jako vystřižený z časopisu o designu. Vaším cílem však je učinit z dětského pokoje místo, kde dítě bude rádo trávit svůj čas