Tato cvičení, zejména pod vedením fyzioterapeuta, mají velký význam i pro rychlejší poporodní rekonvalescenci. Vlivem některých porodních poranění může být návrat k normálnímu stavu náročnější a trvat delší dobu.
Při přetrvávání úniků moči po porodu a déle po šestinedělí je vhodné vyšetření v urogynekologické poradně specializující se na diagnostiku jejích příčin a léčbu - od konzervativního cvičení, přes elektroléčbu, až k operační léčbě inkontinence včetně defektů pánevního dna.
Těhotenství a porod jsou hlavními faktory rozvoje inkontinence moči i v pozdějším období ženina života. Významným předpokladem úspěšné léčby je překonání ostychu v této intimní oblasti a návštěva příslušného specialisty.
Každá druhá žena někdy trpěla inkontinencí
Většina z nich se ale stydí navštívit odborníka. S občasnou inkontinencí bojuje v průběhu života až 50 procent žen. Nechtěný a vlastní vůlí nekontrolovatelný únik moči pro ně často znamená významný intimní problém, se kterým se velmi obtížně svěřují. K lékaři se odváží zajít jen 10 procent postižených. V pražském GynCentru nyní otevírají speciální vyšetřovnu, kde chtějí pacientkám pomoci překonat stud a pomoci včasně určit diagnózu.
„Větší zdravotnická zařízení, například fakultní nemocnice, musí řešit zejména závažné stavy a onkologická onemocnění, což se promítá také na dlouhých čekacích dobách. Otevřením nových prostor a nákupem nejmodernějšího diagnostického přístroje chceme nabídnout možnost pro všechny ženy, které tento problém trápí,“ vysvětlil vedoucí lékař pro léčbu inkontinence MUDr. Daniel Struppl z pražského GynCentra.
Problémy s inkontinencí zažije během života podle statistik více než polovina žen, většina je však nijak neřeší. „Spousta žen pociťuje kvůli potížím s inkontinencí trauma a postupně se omezuje v běžném životě. Za lékařem je donutí jít až náhlé zhoršení zdravotního stavu. Na vyšetření dochází mnoho žen až po 5-7 letech potíží,“ popisuje MUDr. Struppl. Pražské GynCentrum se teď tento stav bude snažit změnit osvětovou kampaní, která by měla dodat ženám odvahu svěřit se se svým problémem.
Jak na inkontinenci?
U tohoto onemocnění je nejdůležitější správná diagnóza, která určí typ inkontinence a podle toho lékař navrhne ideální léčebný postup. K přesné diagnóze slouží právě nový urodynamický přístroj, který mají k dispozici lékaři v pražském GynCentru. Přístroj pomáhá lékařům přesněji určit, zda se jedná o inkontinenci stresovou, kdy je nejlepším řešením malý chirurgický zákrok, nebo urgentní typ, který se dá léčit medikamenty. Chirurgický zákrok se provádí v celkové anestezii a je hotový během 20 minut. Pacientky mohou být propuštěny již druhý den po zákroku, celková rekonvalescence trvá zhruba 2 týdny.
Jelikož se na inkontinenci podílí řada faktorů, v případě léčby je velice důležitý individuální přístup ke každé pacientce. Návštěva poradny proto vždy začíná důkladným pohovorem s pacientkou, poté gynekologické vyšetření, následuje vyšetření moči a takzvané urodynamické vyšetření. Při něm lékař hodnotí u pacientky tlakové a objemové parametry močového měchýře a močové trubice během plnění a vyprazdňování měchýře v klidu a při kašli. K vyšetření slouží speciální urodynamický přístroj, který nově pro léčbu pacientů využívá i klinika GynCentrum.
A trocha optimismu na závěr – při správné diagnóze je úspěšnost léčby až kolem 85 %.
STATISTIKY INKONTINENCE
- Ve věkové skupině 15–64 let kolísá její výskyt mezi 5–20 %
- Během těhotenství trápí nechtěný únik moči až 60 % žen
- 32 % žen má obtíže i po porodu
- Pomoc kvůli studu vyhledá jen asi 10 % lidí s inkontinencí
Další informace naleznete na gyncentrum.cz
Zástupce primáře v GynCentru, MUDr. Daniel Struppl PhD.