Přejít k hlavnímu obsahu

Chrápání v těhotenství: jak se ho zbavit jednou provždy?

Chrápání v těhotenství

Jako těhotná žena pravděpodobně přemýšlíte nad tím, proč vás chrápání trápí více než doposud, a především, co s tím lze dělat. Pokusíme se vám poskytnout odpověď.

Možná jste se s chrápáním setkala poprvé až v těhotenství. Věřte, že nejste jedinou ženou, kterou potkala taková situace. Chrápání představuje relativně častý příznak gravidity. Zpravidla narušuje spánek nejen vám, nýbrž i vašemu partnerovi, případně dalším obyvatelům ložnice. Přirozeně tedy každý má zájem nalézt řešení tohoto problému.

Příčiny chrápání v těhotenství

Chrápání je důkazem toho, že spánková porucha může trápit nejen tu osobu, u níž se projevuje. 

Jak již bylo naznačeno, za chrápání lze pravděpodobně obvinit stoupající hladiny estrogenu a progesteronu. Tyto takzvané těhotenské hormony mají za následek otoky sliznice dutiny nosní. Výsledná nosní kongesce se zhoršuje při poloze vleže a může se projevovat mimo jiné chrápáním.

Na vině je potenciálně také nadměrný váhový přírůstek v těhotenství, neboť nadbytečná tkáň obepínající krk způsobuje silnější chrápání.

Kdy obvykle začíná chrápání v těhotenství?

Poruchy dýchání při spánku se projevují nejdříve obvykle ve druhém trimestru, konkrétně okolo 16. týdne těhotenství, kdy těhotenské hormony způsobí ucpání nosu.

Jak řešit chrápání v těhotenství?

Žena v těhotenství musí obvykle čelit různým nezáviděníhodným příznakům. Chrápání přitom patří podle mnohých nastávajících maminek k těm nejvíce obtěžujícím symptomům gravidity. Také z toho důvodu se neváhejte obrátit na vašeho lékaře. Vždy si zasloužíte dobrý spánek, a v těhotenství obzvláště.

Chrápání může být spojeno s gestačním diabetem. Nezapomeňte tedy absolvovat screening v prvním trimestru mezi 10. a 14. týdnem těhotenství a ve 2. trimestru mezi 24. a 28. týdnem, případně v termínu stanoveném lékařem.

Kromě jiných opatření vám lékař může také doporučit následující preventivní metody.

Lze předejít chrápání během těhotenství?

Následující kroky mohou pomoci zabránit chrápání během těhotenství:

  • Nalepte si před spaním nosní náplasti
  • Zapněte na noc zvlhčovač vzduchu s „teplou párou“
  • Zkuste spát na boku, nejlépe zvolte polohu na levém boku, neboť tím podpoříte krevní oběh
  • Zvyšte polohu hlavy, klidně o 10 nebo 15 cm. Tím zprůchodníte proudění vzduchu dutinami.
  • Hlídejte si energetický příjem v těhotenství, neboť nadváha přispívá k chrápání.
  • Dodržujte zásady spánkové hygieny, a to zejména omezení používání elektroniky před spaním.
  • Vyhněte se energetickým nápojům a kávě, především ve večerních hodinách
  • Omezte tučné a sladké potraviny.
  • V těhotenství řekněte „ne“ alkoholu a tabáku, a to nejen z toho důvodu, že se jedná o potenciální narušitele spánku. 

Spánek je pro každého člověka takřka nepopsatelně významný, a to nejen v těhotenství. Zatímco jedno špatné vyspání obvykle znamená únavu a podrážděnost, v dlouhodobém horizontu může dojít ke zdravotním komplikacím různého typu.

Je chrápání v těhotenství příznakem preeklampsie?

Maminky se nemusejí chrápání obávat. V drtivé většině případů jde pouze o jeden z mnoha nepříjemných příznaků těhotenství.

Někdy však může být příčinou obstrukční spánková apnoe, což je chronický stav, v jehož důsledku nastává opakovaná zastává dechu při spánku. Podle výzkumu může spánková apnoe souviset s vysokým krevním tlakem a preeklampsií, neboť při tomto stavu dochází k náhlému vzestupu krevního tlaku.

Preeklampsii je třeba léčit pro zamezení jejímu postupu do eklampsie, případně jiných zdravotních komplikací.

Mezi nejčastější příznaky preeklampsie patří silné otoky kotníků, rukou a obličeje, poruchy vidění a náhlé přibývání na váze navzdory optimálnímu energetickému příjmu.

Je spánková apnoe nebezpečná pro těhotné ženy?

Je třeba si uvědomit, že neléčená spánková apnoe může narušit přísun kyslíku k plodu, stejně jako zvýšit riziko různých onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob a plicní embolie.

Následkem spánkové apnoe je nekvalitní spánek, což nevyhnutelně vede k pocitu únavy a málo osvěžujícího vyspání se. Často se vyskytují po ránu bolesti hlavy, suchost v ústech a krku. Příznaky této poruchy pochopitelně zahrnují také špatnou náladu až depresivní stavy, zhoršenou paměť a pozornost i sníženou pracovní výkonnost.

Vyplatí se vědět, že vyčerpání a nespavost představují také běžné příznaky těhotenství, a to zejména v prvním a třetím trimestru gravidity.

Přesto o každém z výše uvedených příznaků informujte vašeho lékaře. I pouhý výskyt dříve nepřítomného chrápání, případně častější chrápání než obvykle, je důvodem konzultace s lékařem.

V případě diagnostiky spánkové apnoe očekávejte stanovení programu na redukci hmotnosti, neboť nadměrná váha představuje primární rizikový faktor této poruchy dýchání. Odborník ve zdravotnictví vám může doporučit použití přístroje CPAP, který vám prostřednictvím trvalého pozitivního přetlaku v dýchacích cestách má potenciál pomoci lépe dýchat během spánku.

Diskuze k článku