Přejít k hlavnímu obsahu

Mateřská dovolená může být zkouškou vaší psychické odolnosti

Psychické vyčerpání na mateřské dovolené

Že mateřská dovolená není dovolenou v pravém slova smyslu může potvrdit snad každá matka. Nejednou si vzpomenete na obligátní větu zasloužilých matek „Vyspi se a odpočívej, po porodu na to už nebudeš mít čas!“

Hurá mateřství!

Těhotenství je za vámi a nyní je na řadě mateřství. To je krásné, ale není jednoduché. Zvlášť v dnešní době, kdy se na sociálních sítích matky předhánějí, která z nich je dokonalejší. 

A tak se všem těm dokonalým matkám snažíte vyrovnat, bojíte se polevit, abyste nebyly veřejně lynčovány, označeny za špatnou matku. Na klidu vám nepřidají ani hlášky babiček, jak ony vše kdysi zvládaly lépe a s klidem, bez všech těch technických vymožeností si našly prostor pro domácí práce, návštěvu kamarádek atd. A vy jste totálně vyhořelá a vyčerpaná. Jednoho dne na vás vše dolehne a už nemůžete dál – psychicky (i fyzicky) se zhroutíte. 

Syndrom vyčerpané matky

Psychické vyčerpání matky je důsledkem nadměrného stresu a únavy v důsledku velkého množství povinností. Žena se snaží obstát nejen v roli perfektní matky, ale i manželky a udržovatelky rodinného krbu. To vše se postupně odráží na ženině fyzickém a duševním zdraví, začnou se objevovat opakované bolesti hlavy, bolest v krku, kloubů a svalů.

To, co se zprvu zdá být obyčejným nachlazením se postupně zhoršuje, přidávají se poruchy spánku, výpadky paměti, zvýšená teplota, závratě a malátnost. Žena – matka začne upadat do depresí, každá činnost se jeví jako nemožná. V lepším případě nedokáže vstát z postele, v horším zkolabuje a musí být akutně převezena do nemocnice. 

V žádném případě není radno tuto situaci podceňovat. Jakýkoliv chronický stav je příčinou mnoha nemocí, které mohou vážně ohrozit život člověka. 

ČTĚTE TAKÉ:

Může stres v těhotenství ovlivnit vývoj motoriky dítěte?

Početí dítěte jako novoroční předsevzetí je zátěž na psychiku

Vliv psychiky na otěhotnění

Léčba psychického vyčerpání

Psychický kolaps nesmíte vnímat jako nějaké osobní selhání. Vše má své řešení, ale nebude to jednoduché. V první řadě je potřeba změnit dosavadní životní styl, polevit ze svých nároků, zapojit do péče o dítě a domácnost také partnera.

Pokud pociťujete únavu, nebojte se požádat o pomoc babičku, která jistě na pár hodin vnouče pohlídá, abyste si mohla odpočinout. Spánek je mocný lék. 

Najděte si čas také na své přátele a koníčky. Udělejte si s partnerem občas chvilku jen pro sebe, zajděte do kina, na večeři (dítě může opět pohlídat babička nebo chůva). Jestliže nezvládáte péči o domácnost podle svých představ a finanční situace vám to dovolí, najměte si paní na úklid. Zkusit můžete i různé relaxační techniky, většinou vám nezaberou mnoho času a např. takové dýchací cvičení lze provádět vždy a všude. 

Lékař vám také může pro zmírnění depresivních stavů předepsat antidepresiva. Ale pokud je to možné, těm se raději vyhněte. Vyzkoušet lze i různé homeopatické přípravky nebo vitaminové doplňky stravy na snížení pocitu únavy atd. 

Doporučujeme konzultaci s jinými matkami, abyste věděla, že nejste jediná, na kterou mateřské povinnosti takto dolehly. Pomoci mohou také různé podpůrné skupiny a zejména terapie pod vedením zkušeného psychologa, který nejlépe dokáže posoudit váš psychický stav a potřeby. 

Návštěva psychologické poradny během mateřství

Návštěva psychologické poradny však může být pro ženu sama o sobě stresující, nejenže bude muset překonat únavu a vyjít z domu, ale obává se také toho, že ji někdo uvidí do ordinace psychologa vstupovat, označí ji za špatnou matku apod. 

Pokud potřebujete pomoc psychologa a nechcete (nemůžete) opustit pohodlí svého domova, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. 

Konzultaci s psychologem si objednáte jednoduše na stránkách mojra.cz a pokud použijete slevový kód „TEHOTENSTVI“ získáte slevu 5 % 

Diskuze k článku