V těhotenství se chodidla mohou zvětšit o polovinu čísla či více
Tento jev způsobují vazy v chodidle, které jsou díky hormonům uvolněny, stejně tak jako se uvolňují vazy v pánvi. Klenba chodidla také klesá na základě zvýšení tělesné hmotnosti. Studie, která byla provedena americkým časopisem Physical Medicine & Rehabilitation (Tělesná medicína a Rehabilitace) v roce 2013 naznačuje, že těhotenství vede k trvalým změnám chodidla, což znamená, že chodidla mohou být delší a širší než byly před otěhotněním.
Nohy jsou v těhotenství velice namáhané. Tím, že se zvětšuje bříško a celkově i vaše hmotnost, je zátěž na dolní končetiny obrovská. Nohy jsou v podstatě stále dole, odtok krve z této části těla je velice pomalý a někdy i neúplný. Městnání krve v končetinách je poměrně velké. A tak je zapotřebí využít každé chvilky, kdy můžete a dát si nohy do vodorovné polohy. Na otoky, ale i bolesti zad má vliv také volba vhodné obuvy.
Nohy si v kotnících také můžete procvičit jednoduchými cviky
Položte se na záda (na zem nebo do postele):
- Zvednete nohy směrem ke stropu. Ohýbejte nohy v kotnících tzv. „pata, špička". To udělejte 20 x.
- Zůstaňte ležet na zádech, nohy skrčte v kolenou a plosky opřete o zem. Opět cvičte ohýbání v kotnících „pata, špička" - 20 x.
- Ležíte stále na zádech a nohy natáhněte po celé délce na zem. Jste tedy úplně natažená. Opět provádíte stejný cvik, tedy „pata, špička" a to 20 x.
- Nohy nechte natažené na zemi, ale posaďte se. Vaše tělo a nohy svírají pravý úhel. Opět cvičte cvik - ohýbání nohou v kotnících 20 x.
- Postavte se a opřete se (stačí o stěnu). Opět se střídavě zvedejte na špičky a paty 20 x.
Když přijde otok nohou náhle nebo máte i jiné příznaky, jako je vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, poruchy vidění a další – vyhledejte co nejdříve svého lékaře.