Přejít k hlavnímu obsahu

Dvourohá (srdcovitá) děloha a těhotenství

Dvourohá (srdcovitá) děloha a těhotenství

Dvourohá děloha znamená stav, kdy má žena dělohu, která má tvar srdce. Děloha v ženském těle je dutý svalnatý orgán, v němž se uhnízďuje oplodněné vajíčko. Tvar ženské dělohy může být důležitý jak pro otěhotnění, tak během těhotenství.

Dvourohá děloha a plodnost

Některé výzkumy prokázaly, že dvourohá děloha nemá vliv na plodnost. Nicméně se tato abnormalita vyskytuje hlavně u žen, které měly s otěhotněním problémy.

Symptomy

Přibližně 3% žen má dělohu, která je nepravidelná. Nepravidelností může být velikost dělohy, její struktura nebo tvar. Dvourohá děloha je jedním z nejčastějších typů nepravidelnosti.

Často se žena již narodí s dvourohou dělohou, ale není si toho v průběhu života vědoma, protože neexistují žádné příznaky. Mnoho žen tak tento stav zjistí až například na základě ultrazvukového testu. Je ale možné, že u ženy s dvourohou dělohou se objeví některý z následujících stavů:

• bolestivý sexuální styk

• bolesti břicha

• nepravidelná menstruace

• bolest při menstruaci

• opakované potraty

Těhotenství žen s dvourohou dělohou

Dvojitá děloha může rovněž zvýšit riziko potratu v pozdějším stádiu těhotenství nebo také riziko předčasného porodu.

Těhotenství ženy s dvourohou dělohou je považováno za vysoce rizikové. To znamená, že takové těhotenství bude sledováno mnohem více a s častějšími kontrolami, aby se brzy identifikovaly případné problémy a minimalizovala rizika. Může se také stát, že bude nutné provést porod císařským řezem.

Diskuze k článku