Přejít k hlavnímu obsahu

Rodiče si oblíbili mikrojesle, pomáhají jim skloubit práci a rodinu

Už několik let fungují v Česku mikrojesle, zařízení péče o ty nejmenší děti. Pro rodiče, kteří se potřebují vrátit brzo do práce, představují skvělou možnost, jak skloubit rodinný život s tím pracovním. Aktuálně mohou využít necelou stovku zařízení, která budou v provozu až do roku 2022.

Nejvíc mikrojeslí – přes 20 - mají k dispozici rodiče v Jihomoravském kraji, hlavně v Brně nebo ve Znojmě. Podobný počet hlásí také Zlínský kraj, okolo desítky mikrojeslí je ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Mikrojesle nevznikají jen ve velkých městech. Najdete je třeba i v Lutotíně, Káraném nebo ve Světí. Kromě Libereckého kraje se v každém kraji nachází alespoň jedno zařízení. 

Malý kolektiv – dostatek času na každé dítě 

Mikrojesle mají otevřeno od pondělí do pátku alespoň osm hodin denně a jsou určené dětem od šesti měsíců věku do čtyř let. Najednou tu mohou být maximálně čtyři děti, na které připadá jedna pečující osoba. Díky tomu má každé dítě zajištěný dostatek pozornosti a péče s ohledem na svoje potřeby.

„Naše Vendulka začala mikrojesle navštěvovat, když jí byl rok a devět měsíců. Chodila tam ráda a mnohé se naučila, například se velmi brzy zbavila plenek,“ říká Jitka Lebedová, která dcerku svěřila mikrojeslím Malinka v Teplicích. Jitka pracuje jako kadeřnice a nemohla si dovolit zůstat dlouho doma, protože by přišla o klientelu. 

Podobně jako Jitka je spokojená i Marcela Budná. Jako samoživitelka s dvěma malými dětmi se musí pořádně otáčet. Svoji dvouletou holčičku zapsala do mikrojeslí ve Znojmě. Přitom ji napadlo, že by mohla v mikrojeslích sama pracovat – před rodičovskou dovolenou učila na prvním stupni základní školy.

Pravidla pro fungování mikrojeslí umožňují, aby pečující osoba pečovala v zařízení  max. o  dvě vlastní děti.  Práce v mikrojeslích pro mě znamená hodně. Našla jsem stabilní výdělek, a přitom nemusím přijít o vzácné chvíle se svými dětmi a jejich pokroky,“ neskrývá svou spokojenost Marcela.

Prostředí mikrojeslí připomíná domov

Mikrojesle nejčastěji zřizují neziskové organizace, někde přímo obce. Vzhledem k počtu dětí je možné mikrojesle provozovat i v běžném domácím prostředí, které je uzpůsobeno z hlediska bezpečnosti. To je případ Martiny Kovalčíkové, která pracovala jako chůva v mikrojeslích Aktiváček.

Mikrojesle měly původně pronajaté prostory ve Zlíně v jednom z baťovských domků. Když dostali výpověď, rozhodla se Martina poskytnout dětem zázemí u sebe doma – v rodinném domku v obci Provodov, obklopeném nádhernou přírodou. „Největší radost mám z toho, že má moje práce smysl.

Máme maminky, které se potřebovaly vrátit do zaměstnání, udělat si rekvalifikační kurz nebo dodělat vysokou školu. Když vidí, jak jsou u nás děti spokojené, hned jsou klidnější,“ říká Martina. 

Mikrojesle jsou podpořeny z dotací v celkové výši 380 milionů korun, které na jejich provoz získali zřizovatelé přes Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) z Evropského sociálního fondu Operačního programu Zaměstnanost. Po celou dobu jim odborné garantky z MPSV poskytují metodickou podporu a poradenství. Pořádají pro pečující osoby a zřizovatele semináře, všechna zařízení osobně navštěvují. 

Kompletní seznam mikrojeslí je k dispozici na stránkách mikrojesle.mpsv.cz. Kromě toho tam najdete autentické příběhy rodičů, kteří službu využívají, zkušenosti chův i postřehy zřizovatelů. 

Foto: Troy T on Unsplash

autor: Adéla Pobořilová |MPSV
kategorie: Děti

Diskuze k článku

admin | Po 11.11.2019 11:22

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti s mikrojeslemi.