Děti různého věku budou na miminko reagovat odlišně
Když budete vědět, co můžete od jednotlivých věkových skupin očekávat, bude snazší zvládnout změny ve vaší rodině.
Batolata (1 až 2 roky)
Děti tohoto věku nebudou moci rozumět tomu, co to znamená mít nového bratra nebo sestru. Nechte je však, aby vás slyšely mluvit o novém miminku a pociťovalo vaše vzrušení. Možná nechápou, proč jste vzrušení, ale váš postoj pocítí a budou stejně vzrušené také. Pokud potřeby obou dětí nebudete schopni zvládat, zvláště pokud jste na vše sami, požádejte o pomoc svého partnera, ostatní příbuzné nebo přátele.
Předškoláci (2 až 5 let)
V tomto věku je na vás vaše dítě stále velmi připoutané a ještě nerozumí tomu, jak vás sdílet s ostatními. Vaše dítě může být také velmi citlivé na změny a může se cítit ohroženo představou nového člena rodiny. Zde je několik tipů, které mohou pomoci vašemu předškolákovi, aby se stal velkým bratrem nebo velkou sestrou.
• Chvíli počkejte, než mu řeknete o dítěti. Vysvětlete mu to tehdy, až když začnete kupovat nábytek do dětského pokoje, oblečení pro miminko nebo když se začne ptát na maminčin rostoucí pupík. Velmi užitečné mohou být obrázkové knihy pro předškoláky. Zkuste to říci svému dítěti dříve, než se o novém miminku dozví od někoho jiného.
• Buďte upřímní. Vysvětlete mu, že dítě bude roztomilé a mazlivé, ale také bude plakat a zabere vám hodně času a pozornosti. Také se ujistěte, že vaše starší dítě ví, že může chvíli trvat, než si bude moci hrát s novým miminkem. Ujistěte ho rovněž, že ho po narození miminka budete milovat stejně jako nyní.
• Zapojte svého předškoláka do plánování miminka. Díky tomu bude méně žárlit. Nechte ho s vámi nakupovat věci pro miminko. Ukažte mu jeho vlastní obrázky miminka. Pokud budete používat některé z jeho starých věcí pro miminko, nechte ho, aby si s nimi trochu pohrál, než je připravíte pro nové miminko. Pokud máte dceru, můžete jí koupit panenku, aby se mohla učit o „své“ miminko starat.
• Pokud můžete, dokončete před příchodem dítěte nácvik toalety nebo přechod z postýlky do postele. Pokud to není možné, odložte to na dobu, až se doma dítě zabydlí. V opačném případě se vaše dítě může cítit zahlceno snahou naučit se nové věci nad rámec všech změn způsobených novým miminkem.
• Připravte své dítě na to, že budete v nemocnici. Může být zmatené, že odcházíte do nemocnice. Vysvětlete mu, že se za pár dní vrátíte s novým dítětem. Vyhraďte si pro své starší dítě také zvláštní čas. Čtěte, hrajte hry, poslouchejte hudbu nebo spolu prostě mluvte. Ukažte mu, že ho milujete a chcete s ním něco dělat.
• Požádejte rodinu a přátele, aby strávili trochu času s vaším starším dítětem, až se přijdou podívat na nové miminko. To mu pomůže cítit se výjimečně a nezůstane stranou veškerého vzrušení. Nechte své starší dítě také trávit čas s tátou. Nové miminko představuje pro tatínky skvělou příležitost trávit čas o samotě se staršími dětmi.
Děti školního věku (od 5-6 let)
Děti starší 5 let nejsou obvykle tak ohroženy novorozencem jako mladší děti. Mohou však nesnášet pozornost, kterou nové dítě dostává. Co vám může pomoci?
• Řekněte svému dítěti, co se děje. Vysvětlete, co znamená mít nové dítě a jaké změny ho mohou ovlivnit, od těch dobrých až po ty špatné.
• Nechte své starší dítě, aby vám pomohlo s přípravou dětského pokoje.
• Pokud je to možné, nechte vzít starší děti za vámi do nemocnice, aby se cítily součástí rostoucí rodiny.
• Když si přinesete nové miminko domů, dejte svému staršímu dítěti pocit, že má v péči o miminko svou roli. Řekněte mu, že ho může pochovat a pochvalte ho, když vám s ním bude pomáhat.
• Nepřehlížejte potřeby a aktivity svého staršího dítěte. Snažte se s ním strávit každý den nějaký čas o samotě.