Přejít k hlavnímu obsahu

Snem každého rodiče je, aby dítě bylo šťastné! Rozhovor s primářkou MUDr. Jarmilou Zipserovou

Specializujete se na neurologii a dětskou neurorehabilitaci. Jak hodnotíte účinnost v současnosti využívaných terapeutických metod a v čem se vaše metoda liší od ostatních? 

V současné době v České republice existuje několik hlavních proudů neurorehabilitace jako jsou například Vojtova metoda nebo bobath koncept. Tyto proudy se neustále vyvíjí a jsou obohaceny o nové koncepty i technologie. Nejdůležitější je si uvědomit, že každý člověk je jiný, stejně tak každý pacient u nás prochází velmi individuální léčbou.

Na klinice se zaměřujeme na intenzivní neurorehabilitace a specifický funkční trénink, v praxi to znamená zjistit, kde se v neuro-vývoji dítě zastavilo a veškerou energii směřovat do tohoto momentu.  Využíváme kombinaci osvědčených metod fyzioterapie obohacených o moderní technologie a přizpůsobíme je individuálně pacientovi.

Jak velkou roli hraje přístup rodičů v léčbě neurologických onemocnění dítěte? Může jejich nesprávný či negativní přístup napáchat i nějakou škodu? Je třeba se něčeho obecně vyvarovat?

Přístup rodičů hraje obrovskou roli, jsou součástí terapeutického týmu. V mezidobí mezi rehabilitacemi je celá péče i udržovací terapie v kompetenci rodičů, pokud rodič spolupracuje a má zájem, jsou výsledky velmi dobré. Terapie je jako autoškola, na klinice vás naučíme dovednost řídit, ale už je na pacientovi, jak tuto dovednost prohlubuje. Cvičení dělá mistra. Psychická podpora rodičů je stěžejní, pokud je rodič v ne-komfortu, dítě pociťuje ne-komfort také.

Jsou zde určité základní, obecně platné principy, podle kterých by se měl rodič s nemocným dítětem chovat? 

Rodič by neměl mít nadhodnocená očekávání, a to myslím obecně. Ale snem každého rodiče u nás na klinice je, aby jeho dítě bylo šťastné, spokojené, a hlavně stejné jako jeho vrstevníci.. 

Máte nejdelší praxi s léčbou metodou TheraSuit v ČR. Jaké má pro děti „kosmický obleček“ přednosti? 

Obleček TheraSuit považuji za velmi dobrou pomůcku. Alfa a omega však v terapeutickém procesu je, že můžete mít ty nejlepší pomůcky na světě, ale pokud s nimi neumíte zacházet a využívat jejich potenciál, tak mají minimální přidanou hodnotu. Jde o dynamickou ortézu, která je schopná vymezit hranice těla pacienta. Pacient poté dokáže vnímat, kde jeho tělo začíná a končí, a to je pro mozek důležitá informace. Zároveň se snažíme pomocí tahů gumiček udělat korekci ve svalových smyčkách. Informace o tom jak by měla správně vypadat fyziologie, se nahraje do mozku. 

TheraSuit je součástí terapeutického programu Kosmík. Proč jsou tyto dvě terapie spojovány dohromady jaké to přináší výhody pro pacienty? 

Program Kosmík je název pro terapii za pomocí oblečku TheraSuit. Název je odvozen od kosmického původu oblečku. Ten byl navržen pro kosmonauty, kteří strávili ve stavu beztíže několik měsíců. Když se vrátili zpátky na zem, vykazovali podobné symptomy jako děti s dětskou mozkovou obrnou (DMO), a na základě této zkušenosti se obleček začal využívat ve fyzioterapii. Díky jeho úspěchům se stal součástí léčebného procesu.

 

Jakou má Kosmík úspěšnost? Plánujete v budoucnu provést nějaké úpravy či rozšíření tohoto programu? 

Máme k dispozici nové poznatky a terapii neustále posouváme dál. Sama Izabela Koscielny, která metodu TheraSuit vynalezla, na obleku stále pracuje. Snažíme se k léčbě přistupovat více komplexně, nemůžeme jen trénovat svaly, kvalitní strava a psychická pohoda pacienta jsou stejně důležité. 

Zdravotní pojišťovny léčbu TheraSuit nehradí. Snažíte se nějakými způsoby zvýšit dostupnost této terapie?

Zdravotní pojišťovny přispívají na techniky, které se používají v klasické rehabilitaci. Takové techniky využíváme i v rehabilitaci s oblečkem TheraSuit. Pak jsou tu ale specifická cvičení a metody, které zatím pojišťovny neproplácí. V tu chvíli přichází ke slovu Nadační fond Axon, který je schopný pacienty v tíživé finanční situaci podpořit pomocí foundraisingu. 

Stavíte se kriticky k virtuálnímu světu, neboť podle vás brzdí rozvoj mozku dítěte. Mohou však podle vás být prospěšné virtuální hry zaměřené právě na trénování mozku? 

Neříkám, že se stavím negativně k virtuálnímu světu, ale stavím se negativně k jeho nadměrné konzumaci. Děti potřebují trénovat svou koordinaci, to je nesmírně důležité pro správný budoucí vývoj. Když místo běhání po lese a skákání panáka tráví hodiny ve virtuálním světě, není to zdravé. Pro nás v Axonu je virtuální realita naopak obrovskou přidanou hodnotou - díky ní můžeme pacientům, kteří využívají robotická zařízení pro nácvik pohybu, zprostředkovat lepší a reálnější zážitek. Mozek nedělá rozdíly mezi realitou a virtuální realitou.

Jak ovlivnil koronavirus fungování vaší kliniky? Odmítali rodiče vodit děti na rehabilitace? Jaký to má nebo mělo dopad na samotnou léčbu? 

Když jde o zdraví, tak se bojíme všichni, nikdo nechce přestat psát svůj příběh. Strach tu samozřejmě byl, našimi pacienty jsou často děti s oslabenou imunitou, pro které je každé zdravotní přitížení velmi nepříjemné. Někteří rodiče rehabilitaci přerušili, někteří ale zase usoudili, že následky přerušení rehabilitace by měly tak obrovský dopad, že raději pokračovali. Zavedli jsme všechna režimová opatření, nakoupili jsme vitamíny a minerály pro naše pacienty i zaměstnance, a snažili jsme se celkově co nejvíce snížit dopad situace.

Jak má postupovat rodič, který čte tento rozhovor a zvažuje, že se na vás obrátí? 

Takového rodiče bych navedla na naše webové stránky. Dozví se tam všechny informace a v případě zájmu, vyplní webový formulář a zaměstnanci kliniky Axon jej už sami kontaktují.

MUDr. Jarmila Zipserová

Primářka

Odbornou garantkou a primářkou rehabilitačního zařízení je MUDr. Jarmila Zipserová. Díky svým dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Aktuálně je lékařkou s nejdelší praxí s léčbou metodou TheraSuit v České republice.

MUDr. Jarmila Zipserová má třicetiletou lékařskou praxi, specializuje se na fyzikální, balneologické a léčebné rehabilitace. Je odbornicí v nejnovějších léčebných rehabilitačních metodách, má několikaleté zkušenosti s metodou TheraSuit a je absolventkou několika kurzů této metody.

autor: Tehotenstvi & Pavel Drahońovský
kategorie: Děti
témata: děti, minerály

Diskuze k článku