Přejít k hlavnímu obsahu

Chytrý pomocník na výlety a dlouhé přesuny

Dítě na trailu

Rodinné výlety patří k nejkrásnějším vzpomínkám na dětství. Dnešní doba umožňuje široké vyžití i ve městě, ale není nad den strávený v přírodě, touláním po lese a zdoláváním kopců. S kočárkem se to ale absolvovat nedá. Naštěstí je tu řešení pro nenapravitelné turisty a jejich malé děti.
 

Omezení vs. možnosti

Dvouleté dítě ujde zhruba tři kilometry nenáročným terénem, o pět let později zdolá kamenitý svah a menší kopec a trasu o osmi až deseti kilometrech. Je to sice úctyhodný výkon, který se nikdo neodváží zesměšňovat, ale některé rodiče to může nepříjemně limitovat při plánování výletů a nekonečných vycházek. Nemusíte se omezovat jen na kočárek, golfky nebo vratké nohy malých chodců. Krosny na dítě představují elegantní řešení, jak se rychle přesunout, dát si do těla a zároveň zajistit pro dítě maximální pohodlí a bezpečí srovnatelné s jízdou v kočárku. 

Nenechte se odradit cenou

Rodiče často odradí vysoká pořizovací cena. Je pravda, že produkty od renomovaných značek, které se na podobnou výbavu na turistiku specializují, mnohdy atakují i desetitisícovou hranici. To je za “pouhé” nosítko skutečně hodně. Na trhu jsou ale krosny i za poloviční cenu, které nestrádají na kvalitě ani komfortu, jen nemají ten věhlasný štítek. Je to prosté, hra peněz a možnost volby. Nic víc. Nemusíte mít strach a podléhat myšlence, že pro dítě jen to nejlepší a automaticky nejdražší. Levnější nosítka vykazují stejnou míru funkčnosti, jsou skvěle polstrovaná, mají dostatek úložného prostoru a nešetří místem pro dítě. Kdo ani tak nechce do speciálního batohu investovat, může oslovit ty, kteří si je pořídili a dál ho nevyužívají. Často jsou krosny k dostání formou víkendového nájmu, kdy si online rezervujete, zamluvíte si jednotlivé dny, zaplatíte vratnou kauci v hodnotě samotného nosítka (většinou v rozmezí od tří do pěti tisíc korun) a pak jen denní taxu kolem stovky. Po návratu a odevzdání dostanete kauci zpátky, nedošlo-li k poškození nebo ztrátě. Jednoduché řešení pro rodiče, kteří nejsou každý víkend na cestách, ale chtějí dětem nabídnout rozličné zážitky a občas si protáhnout nohy například v horách. 

Načasování 

Nosítko pro kojence, kteří se sotva převalí z boku na bok, pochopitelně nemá podobu obří krosny. Na tu musí dítě sedět bez podpory rodiče, ideálně se i postavit, a držet hlavu vzpřímeně. V opačném případě si zahráváte s bezpečností a jeho zdravím. Několikahodinové natřásání během chůze by mu mohlo způsobit značné bolesti krční a bederní páteře, tlak v hlavě a křeče. První seznámení s krosnou je ideální zhruba kolem roku, kdy už je dítě po motorické stránce jistější, rádo pozoruje dění kolem sebe a dokáže se soustředit. Důležitá je i délka dítěte. Popruhy kolem ramen, nohou i boků a pasu se dají utáhnout nebo povolit, ale pokud jsou pásy stažené na nejmenší možný obvod a dítě má kolem sebe pořád dostatek prostoru, ještě do krosny nedorostlo a je třeba pár měsíců počkat. 

Značka Ideál 

Krosna na dítě by měla mít velikost přiměřenou postavě. Některé značky dokonce rozlišují dámskou a pánskou verzi podle šíře ramen a zad, jiné vyrábí prodlouženou verzi kvůli lidem nad 190 centimetrů. Dítě nesmí být v batohu zapadlé, ani příliš vyčnívat. Proto většina produktů nabízí možnost snížit nebo zvýšit sed, aby dítě vidělo přes hlavu rodiče a zároveň bylo chráněno ze všech stran. Velkou výhodu představuje integrovaný batoh ve spodní části “pod dítětem” a menší kapsy na postranních popruzích. Klidně můžete koupit nosítko přes internet, ale vždy je lepší si ho předem prohlédnout v kamenném obchodě, vyzkoušet, jak vám sedí, posadit do něj dítě. Je to velká investice a musí padnout všem. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA