Přejít k hlavnímu obsahu

Masáž hráze: kompletní průvodce

Masáž hráze-těhotenství.cz

Přestože je nástřih hráze nejčastějším porodnickým výkonem, o jeho prospěšnosti a rizicích se vedou dlouhé debaty. Jedno je přitom jisté: pro rodičku znamená tzv. epiziotomie nepříjemnosti.  Jednu z nejefektivnějších metod prevence epiziotomie představuje masáž hráze. Jak ji správně provádět? Lze zaručeně ochránit vaše intimní partie před nástřihem? 

Žena může následky nést nejen v šestinedělí, ale i dlouhodobě v mateřství. Stejně často, jak se lékaři pro nástřih rozhodnou, se mu proto těhotné ženy snaží vyhnout. Ať už pomocí jógy, tantry nebo souloží.

Co je to masáž hráze? 

Během porodu čelí oblast mezi pochvou a konečníkem vysokému tlaku. Masáž představuje metodu zvýšení pružnosti a schopnosti roztažení perinea. Výsledkem je nižší riziko nutnosti provedení epiziotomie i míra poranění hráze při porodu. V nastávajícím mateřství se díky tomu oblast rychleji zhojí. 

Proč se provádí nástřih hráze? 

Perineum čili hráz tvoří tkáňový val v oblasti mezi spodní částí poševního vchodu a konečníkem.  

Během porodu mohou nastat okolnosti, kdy je bezesporu vhodné k epiziotomii přistoupit. Chirurgický výkon má opodstatnění například při předčasném porodu, nadměrné velikosti dítěte, potížích plodu s dýcháním či nevhodné poloze.  

Mnoho lékařů indikuje epiziotomii rutinně, což nepřináší žádné výhody pro miminko ani maminku. Naopak může dojít nejen k nesčetně fyzickým, ale i psychickým komplikacím. 

Jak tvrdí klinická psycholožka a psychoterapeutka Michaela Mrowetz:

 „Nevyžádaná intervence, tedy i nástřih hráze, vede ke snížení míry kontroly nad porodním procesem, snížení možné spokojenosti s porodem a k narušení osobnostní a sexuální integrity ženy. S tím úzce souvisí fyzická a hlavně sexuální vnímavost k vlastnímu tělu.“ 

Dokonce i hlavní argument, že nástřih snižuje trápení rodící ženy urychlením porodu, se zakládá na nepravdě.  K proceduře se totiž přistupuje až na konci 2. doby porodní tedy v době, kdy už miminko téměř vystrkuje hlavičku.  

Existují rizika při masáž hráze pro těhotnou ženu 

Jako každá procedura, masáž hráze představuje jistá rizika, je-li prováděna nevhodným způsobem. Lékař vám poskytne doporučení, jak správně masírovat hráz. Mezi hlavní zásady patří použití adekvátní síly, techniky masírování a množství masážního přípravku

Nevhodnou volbou je masáž v případě předčasného odtoku plodové vody či přítomnosti vaginální infekce. Masáži by se měly vyhnout také vícerodičky, které prožily předčasný porod, nebo jimž procedura vyvolává kontrakce. 

Účinnost masáže hráze v prevenci nástřihu hráze 

Z rozsáhlé studie plyne, že pravidelné masírování hráze snižuje o 10 % riziko spontánního natržení hráze a o 16 % pravděpodobnost provedení epiziotomie. Šesti tisícům žen zapojeným do výzkumu procedura zároveň snížila porodní bolesti hráze i fyzické nepohodlí při pohlavním styku. 

Masírování, ať už samostatné či s pomocí partnera, nabývá zvláštního významu u těhotných žen nad 30 let, jejichž tkáň bývá tužší. Tímto způsobem lze tlumit bolesti spojené s postupováním hlavičky miminka porodním kanálem. 

Z masáže profitují zejména prvorodičky. Natržení či nastřižení hráze při minulém porodu (porodech), které podstoupí u nás zhruba polovina rodiček, totiž snižuje účinnost masáže perinea. 

Pro maximální efektivitu se postup doporučuje praktikovat 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu (od 32. týdne těhotenství). Až od této doby dochází vlivem hormonální činnosti ke zvýšení elasticity tkání. 

Potřebné pomůcky pro masáž hráze

V prvé řadě si zajistěte veškeré potřeby a pomůcky. 

  • Masážní olej: Ideálně bylinný olejíček určen speciálně na masáž perinea, který zakoupíte v dobrých lékárnách či drogériích. Lze využít i klasický slunečnicový olej. Nevhodnou volbou je lubrikační gel, vazelína nebo dětský či minerální olej (může tkáň vysušovat). 
  • Zrcadlo: Pro kontrolu adekvátního provádění masáže. 
  • Lehké gumové rukavice 
  • Ručník 

Masáž hráze: postup

  1. Ujistěte se, že máte krátké nehty a hladké dlaně (případně využijte gumové rukavice). 
  2. Ruce si pečlivě umyjte.
  3. V teplé místnosti se pohodlně usaďte do polosedu, nohy mírně roztažené a pokrčená kolena. 
  4. Do hráze vmasírujte přiměřené množství oleje, aby prsty po tkání jemně klouzaly a snižovaly vchod poševní.  
  5. Zasuňte ukazováček zhruba 3 cm do vagíny (později lze přidat i prostředníček). 
  6. Masírujte ve tvaru písmene „U“: Přejíždějte od jedné strany pochvy ke druhé a „na dně“ stlačujte stěnu směrem dopředu a dolů. Simulujete tak působení tlaku při porodu. 
  7. Otvor dále jemně rozpínejte, dokud se hráz nenapne, což zaznamenáte pálením či svrběním. Prožitek napínání vám mimo jiné může zlepšit schopnost uvolnit napínající se svalstvo při porodu.  
  8. Vůlí se pokuste oblast hráze uvolnit a ještě více přitlačte. 
  9. Zachovejte tento stav, dokud pociťujete pálení. Současně vagínu jemně masírujte dopředu a zpět. 
  10. Tlačte na stěny porodního kanálu a jemně tahejte tkáň dopředu. Napodobujete tak procházení hlavičky při porodu. 
  11. Hlavní část procedury, která uvolňuje poševní tkanivo a svalstvo, trvá přibližně 3 minuty. 
  12. Vyhýbejte se oblasti kolem močové trubice pro riziko poranění či infekce. 
  13. Postup zakončete zhruba minutovým mačkáním kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem. Palec je přitom zevnitř a ukazováček zvenčí. 

Masáž perinea se doporučuje aplikovat maximálně jednou denně. 

Alternativní metody ochrany hráze v těhotenství 

Došla jste k závěru, že pro vás masáž hráze není vhodnou volbou? Nebo chcete podpořit výsledky postupu dalšími způsoby? Následující metody dovedou snížit pravděpodobnost provedení nástřihu hráze.

  • Připravovat hráz s pomocí dilatačních balonků typu Aniball nebo Epi-no. 
  • Posilovat pánevní dno pomocí tzv. Kegelových cviků. Tento typ cvičení se doporučuje nejen před porodem, ale hlavně po něm. Pokud si k němu pořídíte venušiny kuličky (což Vám můžeme jen doporučit), nechce si je po ruce a po šestinedělí s nimi můžete opět začít cvičit.
  • Zahrnout do denního režimu dostatek fyzické aktivity, ať už procházku nebo těhotenské cvičení či plavání. 
  • Konzumovat dostatek bílkovin, za studena lisovaných rostlinných olejů, tučných ryb, ořechů, mandlí i vitamínu C. Pro zvýšení pružnosti tkání se také vyplatí 2 týdny před očekávaným porodem obohatit jídelníček o lněné semínko. 

Prevence epiziotomie při porodu 

Nástřihu hráze může zabránit už samotná poloha během porodu. Žena by se při jejím výběru měla řídit intuicí a nebát se ji měnit. 

Lékaři považují za ideální vertikální polohu s mírně rozkročenými nohami, opřenými o lůžko či podlahu. Vyzkoušet můžete také pozici na všech čtyřech, v podřepu či na boku. Ve druhé době porodní se naopak nedoporučuje poloha na zádech s nohami přitaženými k hrudníku, při níž stoupá riziko poranění a nelze využívat gravitaci pro postupování miminka. 

Jak minimalizovat pravděpodobnost natržení hráze

  • Netlačit „na sílu“ ani podle toho, jak vám zdravotník diktuje. Nepřirozené tlačení může vyvolat otok porodních cest. Žena by měla tlačení odložit do chvíle, než si tělo řekne samo nebo cítí kontrakci. Snažte se nezadržovat dech, což brání spontánnímu tlačení a postupování miminka ven. 
  • Dýchat pomalu a zhluboka. Za nejvhodnější se považuje hluboké hrdelní dýchání, které podporuje rozevírání děložního hrdla. 
  • Zajistit si silnými ponožkami či dekou na porodním sále teplo. Zima zabraňuje hrázi se uvolnit. Neostýchejte se požádat porodní asistentku, aby při průchodu hlavičky přidržela na hrázi teplý obklad. Za vhodné se považují také obklady z černé kávy nebo s přídavkem rostlinného oleje. Miminko pak vystupuje ven pomaleji. 
  • Zvláčnit hráz rostlinným olejem (mandlovým, olivovým,..) či lubrikačním gelem. 
  • Vyhnout se umělému protržení vaku blan. Plodové obaly svým kluzkým povrchem napomáhají postupování hlavičky porodním kanálem. 
  • Rodit do vody pro minimalizaci pravděpodobnosti poranění hráze. Porod do vody umožňují na vybraných porodních odděleních (Znojmo, Vrchlabí). Alternativně lze požádat o vodní lázeň v průběhu 1. a počátku 2. doby porodní.  
  • Vybrat porodnici, kde se nevyskytuje praxe rutinní epiziotomie. Také lze prostřednictvím porodního plánu vyjádřit nesouhlas s nástřihem hráze. 

Porod je velmi složitý a nepředvídatelný děj. Masáž hráze i jiné metody někdy zkrátka nestačí k uvolnění hráze a pro předejití nebezpečným rupturám je nutné epiziotomii provést. Dobrou zprávou pro budoucí maminky je, že někteří lékaři udělají první poslední proto, aby nemuseli hráz nastřihávat, a způsobovat tak mamince fyzické i psychické nepříjemnosti. 

Diskuze k článku

Brandontup (neověřeno) | St 13.11.2024 11:48

kam pharm shop <a href=" http://www.bbmlbb.com/bbs/home.php?mod=space&uid=10126 ">Kamagra Kam Pharm</a> or <a href=" http://n-organic.jp/shop/display_cart?return_url=http://kampharm.shop ">Kamagra Kam Pharm</a>
http://www.freewho.com/whois/?q=kampharm.shop cheapest Kamagra Kam Pharm
<a href=http://images.google.com.ph/url?q=https://kampharm.shop>buy kamagra oral jelly Kam Pharm</a> cheapest Kamagra Kam Pharm and <a href=http://www.bqmoli.com/bbs/home.php?mod=space&uid=4366>kam pharm shop</a> kampharm.shop

Dennisvow (neověřeno) | St 13.11.2024 13:07

cheapest Gabapentin GabaPharm: <a href=" http://gabapharm.com/# ">GabaPharm Gabapentin</a> - cheapest Gabapentin GabaPharm

Dennisvow (neověřeno) | Čt 14.11.2024 00:09

ED pills non prescription: <a href=" http://erepharm.com/# ">best ed pill ere pharm</a> - ED pills non prescription

Brandontup (neověřeno) | Čt 14.11.2024 14:18
Dennisvow (neověřeno) | Čt 14.11.2024 18:45

rybpharm rybelsus: <a href=" https://rybpharm.com/# ">buy rybelsus canada</a> - rybpharm cheap semaglutide

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA