Jeden příběh za všechny
Petra má doma dva malé syny Toníka a Matěje a vymodlená holčička Anička se každým dnem chystá na svět. I když má Petra za sebou už dva porody, tohle těhotenství je pro ni zatím nejnáročnější. Mít doma dva uličníky je samo o sobě dost vyčerpávající, ale od té doby, co se zavřely školy, je to doslova k zbláznění. Kluci se nudí a nechápou, proč nemůžou jít do kina na tu novou pohádku ani proč se zrušil výlet do aquaparku. Doma neví, do čeho by píchli a vytrvale se dožadují pozornosti.
Petra je svým způsobem chápe a snaží se je všemožně zabavit. Jenže sama má starostí dost, každým dnem sleduje nový vývoj událostí a neví, co může čekat. Denně promlouvá k bříšku, aby se Anička nebála, že se nic neděje, ale spíš než miminko, uklidňuje vlastně sebe. Má hrozný zmatek v tom, co si jako těhotná ženská může dovolit a co už je nebezpečné. A jak to bude s porodem? Bude tam moci mít manžela jako podporu, nezavře jejich nemocnice porodní oddělení?
Těhotenství v době koronavirové
Podobné pocity a myšlenky jako Petra má teď mnoho nastávajících maminek. Těhotenství je samo o sobě náročné, emoce se mění jako na horské dráze a je toho potřeba tolik zařídit. Teď se do toho všeho přidaly ještě další starosti.
Jaký je vlastně vliv koronaviru na miminko?
Na internetu je tolik informací, každý web tvrdí něco jiného a v televizi se o tom moc nemluví. A tak zatímco budoucí maminka ví přesně, kolik kam dorazilo roušek a že autobus v jejich městě přechází na prázdninový jízdní řád, o tom, jak (ne)bezpečný je pro nenarozené miminko nový koronavirus, toho s jistotou moc říci nedokáže.
Fantazie se tak rozjíždějí na plné obrátky, často si maminky představují ty nejhorší možné scénáře. Psychologové upozorňují, že právě černé myšlenky a duševní nepohoda nastávajících maminek mohou být pro plod často mnohem větší hrozbou než samotný virus.
A co když mám těsně před porodem?
Pocity naprostého zmatku a nejistoty zažívají zejména ty maminky, kterým se právě blíží termín porodu. Stejně jako Petra ani ony si nejsou jisté, jak to vlastně v nemocnici bude vypadat, koho lékaři na sál pustí a zda ji vůbec její porodní oddělení příjme.
Opět zde narážíme na to, že na internetu se objevuje mnoho informací, které se často různí a maminky mohou být velmi zmatené. Ukazuje se, že zejména prvorodičky hledají informace na internetu. Narážejí přitom na mnoho děsivých titulků, a to psychice rozhodně nepřidává.
S. O. S. – V karanténě s dítětem
Neméně náročná je situace těhotných i netěhotných maminek, které již dítě mají. Uzavření škol a téměř veškerého kulturního a společenského vyžití mnoho maminek staví do situace, že jsou „uvězněny“ se svými nejmenšími mezi čtyřmi stěnami. Samozřejmě, jsou to zlatíčka a štěstíčka. Ale nešlo by je aspoň na chvíli vypnout?
Není čas na nic. Na úklid. Vaření. Natož na odpočinek. Děti se nudí, mnohé situaci ještě nedokáží ani úplně pochopit. Maminky tak neustále hledají způsoby, jak své ratolesti zabavit a pobyt doma zpříjemnit nejen jim, ale i sobě. Jenže nápady docházejí a obnovení škol v nedohledu…
Navíc nové opatření – omezení pohybu mimo domov – maminku odřízlo od dalších matek spolubojovnic, a taková sociální izolace pak ještě více prohlubuje pocity smutku, strachu a samoty.
Duševní pohoda maminky = pohoda dítěte
Víc, než kdy jindy je ale důležité to, aby maminky nezapomínaly na sebe a svou duševní pohodu a rovnováhu. Dítě, i nenarozené, nepohodu matky velmi rychle vycítí a může na nic silně reagovat.
Ani pro vás není dlouhodobý stres (nejen) v těhotenství příznivý. Dlouhodobé působení stresorů vede k únavě organismu. Energii a sílu pak ztrácí i vaše imunita. Právě tu je v dnešní době potřeba spíše posílit.
Jak na duševní pohodu v době plné negativních emocí
- Odpočívejte. Snadno se to řekne, hůře udělá, my víme. I tak zde tento bod prostě patří. Pokud to jen trochu půjde, snažte si udělat čas na sebe a věnovat se činnosti, která vás uklidňuje.
- Spěte. Spánek je pro regeneraci tělesných i psychických sil velmi důležitý. Dbejte proto na to, abyste spaly dostatečně a kvalitně.
- Filtrujte zprávy. Snažte se nepodlehnout šokujícím a hrůzostrašným titulkům. Mnohdy vůbec neodpovídají obsahu článku. Proto články vždy rozklikněte a obsah si aspoň zběžně projděte. Zkuste také ověřovat informace z více zdrojů, na internetu se totiž hromadí mnoho lživých zpráv. V zájmu zachování optimismu, hledejte na internetu i zprávy pozitivní.
- Čerstvý vzduch a pohyb. Sociální kontakt s druhými lidmi je v těchto dnech dobré omezit, nicméně občasný pohyb na čerstvém vzduchu je žádoucí. Krátká procházka v přírodě prospěje vašemu tělu i mysli.
- Opřete se o své blízké. Bojíte se kvůli koronaviru chodit nakupovat do supermarketu? Nechce se vám do obchodu dojíždět hromadnou dopravou? Potřebujete si alespoň na chvíli odpočinout od dětí? Zkuste požádat o pomoc své nejbližší. Mohli by vám třeba nakoupit nebo děti na chvíli pohlídat. Vy alespoň nebudete muset být ve velkém stresu a strachu, jestli si můžete zajít nakoupit nebo ne a na chvíli si ulevíte.
Možnost online psychologického poradenství
Milé maminky, nebudeme vám lhát, je to náročná doba. Uvědomujeme si to. I normálně máte svých starostí až nad hlavu. Nezapomínejte ale na sebe a své duševní zdraví. Pokud vás současné negativní emoce válcují, pociťujete silný strach, úzkost nebo paniku – zkuste vyhledat pomoc psychologa.
Psychologická poradna Mojra.cz je první psychologickou poradnou v ČR, která poskytuje konzultace s psychologem online. Využít můžete konzultací přes Skype, WhatsApp, Viber nebo konzultaci telefonickou. Výhodou online poradenství je, že konzultace s psychologem může proběhnout odkudkoli – není potřeba nikam dojíždět. Minimalizuje se tím tak zbytečné cestování a přesuny, které v těchto dnech nejsou žádoucí.
Pro ty z Vás, kterých se týká povinná karanténa je v současné době na Mojra.cz připravena speciální sleva 10 % na online psychologickou konzultaci. Stačí zadat kód KARANTENA.
Přejeme Vám do následujících dní pevné nervy, mnoho sil, a hlavně hodně zdraví – nejen toho fyzického, ale i duševního. Naše psychika totiž s virem nepřímo bojuje každý den.