Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na dlouhodobý stres v těhotenství

Stres v těhotenství - vliv na plod

Stres provází nejen ženy v těhotenství: partnerské neshody, tíživá finanční situace rodiny nebo třeba potíže v práci trápí řadu dospělých. Přidruží-li se k tomu navíc zdravotní komplikace v těhotenství či starosti o nenarozené miminko, může se období radostného očekávání proměnit ve studnici úzkosti. Organismus těhotné ženy reaguje produkcí stresových hormonů, které ovlivňují i miminko v bříšku. Do jaké míry? Budete se divit…

Krátkodobého stresu se nebojte

Několik desítek zdravých těhotných žen podstoupilo monitorovaný odběr plodové vody. Přičemž tento samotný zákrok představuje pro ženy stresovou situaci. Následně došlo k porovnání hladiny kortizolu ze slin, což je hormon, který zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích a jeho vlivu na plod v děloze.Ukázalo se, že stresové hormony k miminku vůbec neproniknou. Krátkodobý stres tak nemá na vývoj plodu vliv.

Když vám přerůstají pocuchané nervy přes hlavu

„Pokud je působení stresu dlouhodobější, v plodové vodě se zvyšuje hladina CRH (hormon uvolňující kortikotropin),“ upozorňuje psycholožka Pearl La Marca-Ghaemmaghami. Nadmíra kortizolu dovede dosáhnout na plod, a eventuálně se tak podepsat na jeho těle i duši.  Jak již bylo zméněno, jedná se o dlouhodobější až trvalý stres.

Stresové hormony se navíc ukázaly jako faktor urychlující tempo růstu nenarozeného miminka. Nedonošené děti se tak „díky“ stresu matky rodí vyvinutější čili s větší nadějí na přežití. Stinnou stránku však představuje zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, ADHD i narušení orgánů. Nadměrné vystavení stresu v prenatálním období může navíc vést ke vzniku poruch chování i psychických onemocnění: včetně deprese a schizofrenie.  Jak varuje uznávaná profesorka a lékařka Vivette Glover, v mentální rovině někdy dochází i k postižení oblasti intelektu. 

„Inteligenční kvocient těchto dětí zpravidla bývá o 10 bodů nižší, než je obvyklý průměr. Rovněž jsou u nich zaznamenány problémy s udržováním pozornosti,“ vysvětluje odbornice z Královské univerzity v Londýně 

Úzkost a frustrace se podepisují mimo jiné na apetitu. Mnohé nastávající maminky poté nedovedou udržovat optimální váhový přírůstek. V některých případech nepříznivý výživový stav vyústí v porod novorozence s nízkou porodní hmotností. 

Jak si v těhotenství poradit se stresem?  

Těhotné ženy, které zažívají v mateřství dlouhodobý stres, by měly co nejdříve přehodnotit dosavadní životní styl a provést jeho vhodné úpravy: od zdravého jídelníčku přes nové záliby po cvičení, například těhotenskou jógu. 

Jestliže se ženě v očekávání nedaří dosáhnout psychické pohody, může se vyplatit vyhledat pomoc psychologa. Během sezeních se nastávající maminka učí lépe se vyrovnávat se stresem. Zkušené terapeuty a terapeutky naleznete na internetu. Případně se lze obrátit na vaši porodní asistentku či gynekologa. 

Častokrát se přitom stačí svěřit blízké osobě. Nebojte se vaše pocity probrat s partnerem, kamarádkou, nebo třeba s rodiči.  

Pojí se váš život nezbytně s hyperstresem? „Pevná vazba mezi matkou a dítětem dokáže usměrnit i negativní efekty stresu,“ uklidňuje ženy La Marca-Ghaemmaghami. Stresory lze odstranit později. 

TIP PRO BUDOUCÍ MATEŘSTVÍ: Stresové hormony ovlivňují mimo jiné vůni kůže a mateřského mléka: faktory, které dítěti napoví psychické rozpoložení maminky. Špatná nálada kojící ženy se proto může odrazit v nevrlosti, nechutenství i nespavosti miminka. 

Pokud zažíváte stres nebo jiné psychické problémy v průběhu těhotenství, vyzkoušejte naší PSYCHOLOGICKOU PORADNU ON-LINE.

Snažilky početí vítají. Jako každá změna, jiný stav bohužel přináší stres. Těhotenství navíc otevírá řadu otázek a potencionálních problémů, tvořících další stresory. Nadměrná psychická zátěž se odráží nejen na zdraví budoucí maminky, ale i plodu. Bezproblémové rodičovství tedy často předpokládá poklidné těhotenství. Ženy, které mají starostí až nad hlavu, by měly provést vhodné změny způsobu života. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku