Sociální sítě
Instagram a Facebook. Dvě platformy, kde jsou maminky hodně aktivní. A dávají jasně najevo svoje rozčarování, že jen daly děti do školky, už tráví den s papírovými kapesníky, odsávačkami, kapkami a sirupy. Ano, rýma je tu. Některé to pojmou jako každoroční rutinu, jiné se snaží upozornit na nezodpovědné rodiče, kteří svoje děti posílají do školky i s nachlazením. Možná se pobavíte, možná najdete společnou řeč. Pravda je taková, že rýmu to dětem nevyléčí. Nejvíce emocí vzbuzují videa, kdy uživatelky ukazují, jak rodiče těsně před branami školky nechávají děti narychlo vysmrkat, aby šly mezi děti s čistým štítem. Takové gesto pochopitelně nepomůže a než rodič dojede do práce, má dítě nudli zase až po bradu.
V komentářích dávají ženám všichni za pravdu. Ale co můžete dělat, aby se to neopakovalo? Abyste děti uchránily před nákazou? Abyste si nemusely hned na začátku září brát OČR? Abyste nepřišly o peníze a děti nevypadly z kolektivu? Nic moc.
Rozhoduje barva
Orientujte se podle toho, jako barvu mají nudle, které dítě vysmrká do kapesníku. Ty totiž určují, jestli v těle probíhá infekce a je třeba zasáhnout.
Čiré nudle
Pokud se vám čas od času spustí z nosu rýma, ale je bezbarvá a při průchodu sliznicemi nemusíte vynaložit žádné úsilí (prostě jen teče), není se čeho bát. Jde o klasický “čisticí proces”.
Bílé nudle
Bílé nudle jdou ven o něco hůř. Táhnou se, houstnou a hůř se vysmrkávají. Infekce sice není aktivní, ale děti jsou od ní jen krůček. V takový moment, byste měly malé špunty bedlivě sledovat a jejich zdraví podpořit vyšším příjmem vitamínů z ovoce a zeleniny, uvařit jim silný vývar a držet je v teple. Stačí málo a rýma by se rozjela se vší parádou.
Žluté nudle
Infekce je už organismus dítěte zasáhla. Trvá v průměru deset dnů. Možná se nudlí, které zbarvují bílé krvinky, zbaví dřív, ale skutečně zdravé je zhruba za dva týdny. Je infekční a může ve školce nákazu rychle šířit. Jen málokdy se ale přidají další potíže, jako je nadměrná únava, horečky a vyrážky. Kvůli ucpanému nosu ale dítě pociťuje omezení při spánku a odmítá jíst.
Vedlejší příznaky jsou v podstatě banální, a tak rodiče necítí potřebu nechat dítě doma. V ničem ho totiž zásadně neomezuje. Dva dny by ale dozajista pomohly, aby prcek překonal nejhorší období a neroznesl nemoc dál.
Zelené nudle
Infekce je na vrcholu. Je silná a dítě paralyzuje. Může plakat, být otrávené, unavené, rozbolavělé. Zpravidla se přidávají slabší projevy chřipky. Není na škodu navštívit lékaře (vyzkoušeli-li jste dostupné přípravky z lékárny a dodrželi klidový režim) a dítě nechat týden doma, aby se mohlo s nemocí poprat.
Podzimní akce
S nadsázkou by se dalo říct, že rýma je nedílné příslušenství podzimních měsíců. Není se čemu divit. Změny teplot dají zabrat i organismu dospělého člověka. Ten ale umí s infekcí lépe pracovat a má základní hygienické návyky. Ve školce se nemoc šíří mnohem rychleji.
Jsou ale tři základní body, které stačí dodržet:
- Naučte dítě smrkat (nespoléhejte se jen na odsávačku)
- Pořiďte dítěti vhodné oblečení (přírodní vlákna, aby neprochladlo ani se nepřehřívalo - obě varianty jsou špatně)
- Zůstaňte doma (je lepší zůstat dvakrát v měsíci po dvou dnech doma z práce a ze školky než pak lehnout na tři týdny s vážnějšími potížemi)
Můžete sice namítnout, že bez spolupráce dalších rodičů, kteří dost možná neprojevují tolik zodpovědnosti jako vy, to nepůjde. Pravda, nepůjde, ale prevencí nikdy nic nezkazíte.