Pokud jste těhotná, žádné množství alkoholu se nedá označit za bezpečné! V samotném průběhu těhotenství neexistuje období, kdy by bylo možné alkohol konzumovat zcela bez rizika. Existuje tu totiž možnost, že alkohol může mít za následek například závažné fyzické vady, poruchy osobnosti, impulsivní chování a případně poruchy osobnosti.
Čím více pijete, tím je pravděpodobnější, že dítě utrpí nějakou újmu. Čím více alkoholu a častěji se konzumuje během těhotenství, tím vyšší je riziko FAS.
Co je to FAS?
Fetální alkoholový syndrom (FAS) znamená soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu. K těm dochází následkem nadměrné konzumace alkoholu v průběhu devíti měsíců těhotenství. Přestože se stále diskutuje o tom, co je ona „nadměrná míra“ alkoholu v těhotenství, tak určité studie ukazují, že např. jedna sklenka alkoholu týdně nepředstavuje zásadní riziko pro vznik FAS. Z druhé strany řada odborných institucí vydala doporučení, aby se těhotné ženy alkoholu v průběhu těhotenství zcela vyhnuly. Neexistuje prý ona minimální bezpečná dávka.
Při FAS nejčastěji hrozí:
- impulzivita a zvýšená dráždivost
- snížená inteligence (mentální retardace)
- agresivita či hyperkinetická porucha
- poruchy chování
- problémy s učením či porozuměním v sociálních situacích
Výskyt fyzických obtíží u dítěte a matky může zahrnovat:
- abnormality v oblasti hlavy a mozku
- srdeční a cévní vady
- nízkou porodní váhu a poruchy růstu
- poruchy týkající se motorických dovedností a koordinace pohybů.
ČTĚTE TAKÉ:
Může alkohol poškodit plod v těhotenství?
Plánujete s partnerem dítě? Zakažte mu vepřové maso a notebook na klíně
Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor?
Primární prevence vrozených vývojových vad
Jaké účinky má alkohol na nenarozené dítě?
Když pijete, alkohol přechází z vaší krve přes placentu do vašeho nenarozeného dítěte. Může tak ovlivnit vývoj mozku dítěte, míchy a dalších orgánů.
Je dokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné případně o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Dítěti však trvá 2x pomaleji, než dostane alkohol ze svého organismu a vyloučí ho. Důvodem jsou jaterní enzymy, které způsobují odbourávání alkoholu, a které ale dítě do 8. týdne těhotenství postrádá. Dítě je tak nejvíce citlivé na příjem alkoholu v prvním trimestru těhotenství! Avšak ani po prvním trimestru nemá játra a ledviny vyvinuty do té míry, aby se dokázalo bezpečně vypořádat s přítomností alkoholu v těle.
První trimestr je čas, kdy se orgány dítěte vyvíjejí nejrychleji, jedná se tedy o dobu nejvyššího rizika poškození dítěte.
Pití alkoholu během těhotenství může zvýšit riziko potratu, mrtvého porodu, předčasného porodu a poruchy fetálního alkoholového spektra (FAS), což je řada fyzických, kognitivních, vývojových a emocionálních problémů způsobených konzumací alkoholu během těhotenství.
Pila jsem alkohol, aniž bych věděla, že jsem těhotná. Co mám dělat?
Je možné, že jste pili alkohol během několika prvních týdnů těhotenství, aniž jste tušila, že jste těhotná. Riziko možných komplikací bude pravděpodobně velmi nízké. Ale jakmile se o těhotenství dozvíte, je mnohem bezpečnější vyhnout se pití po zbytek těhotenství. To platí i o době během kojení.
Pokud máte jakékoli obavy, či cítíte nejistotu, promluvte si se svým lékařem nebo porodní asistentkou.
Málokterá žena v počátku těhotenství ví, že už je těhotná. Což znamená, že v případě pití i přes početí vystavuje svůj plod dříve zmíněnému riziku postižení. Přičemž na počátku těhotenství jsou rizika zcela největší.
Co občasné pití či jedna sklenička vína?
Neexistuje žádný výzkum, který by podporoval tvrzení, že občasný nápoj způsobí malé poškození. Jiní odborníci však tvrdí, že během těhotenství neexistuje tzv. bezpečná úroveň pití. Z čehož vyplývá, že když jste těhotná, je nejbezpečnější volba nepít.
Některé ženy se často ptají, zdali mírná konzumace např. červeného vína ohrožuje vývoj nenarozeného dítěte. Na toto odpovídá lékařský výzkum tak, že jedna sklenička alkoholu denně – obvykle malé pivo nebo víno – avšak až od druhého trimestru, není pro dítě ohrožující. Bylo by však nezodpovědné uvádět, že umírněné pití je sedm skleniček alkoholu týdně a spojit je do jednoho dne.
Co když plánuji otěhotnět?
Pokud plánujete otěhotnět, nejbezpečnější možností je jednoduše nepít. Absence alkoholu dá vašemu otěhotnění největší šanci
Těhotenství je přirozené stádium života a nemělo by vám zabránit v socializaci. Ale pokud jste v situaci, kdy se jedná o pití, je dobrou alternativou mít nealkoholický nápoj, který si užijete s dobrým pocitem a současně s jistotou, že neohrožujete vaše nenarozené dítě.
V rámci jedné studie vyšlo, že ženy, které se přiznaly k příjmu více jak 14 skleniček (dávek) alkoholu za týden, měly sníženou schopnost početí o 18 %.
Pozor však na nárazové pití. To je škodlivé v jakékoli podobě. Nelze tak říci, že žena, která vypije během jednoho týdne 14 skleniček alkoholu, nebude mít problém s otěhotněním. Platí zde již zmiňovaná potřeba rozložit pití do delšího období. Když už toužíte po dávce alkoholu.
Závěrem lze říci, že alkohol u ženy plánující těhotenství je třeba brát s velkou opatrností a držet se pravidla že méně je v tomto případě vždy více.
Použité zdroje:
alkoholpodkontrolou.cz
pregnancybirthbaby.org.au
alcohol.org/pregnancy