Nedostatek železa můžete poznat i z viditelnějších příznaků jako jsou bolavé koutky úst, lámavé nehty, vypadávání vlasů nebo bledá a nezdravě vypadající kůže. Pro těhotné je železo důležité proto, aby tělo mělo dostatek energie. Pokud se zvláště ve třetím trimestru cítíte unavená, může být příčinou právě malý obsah železa ve vaší stravě. Nedostatek železa může také případně zhoršit různá zranění, ztráty krve, krvácení nebo onemocnění zažívacího ústrojí, které zhoršují vstřebávání železa. K nedostatku železa může také přispět špatný příjem kyseliny listové, bílkovin a vitamínu C.
Málo železa v průběhu těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu
Nedostatek železa může způsobit mnoho zdravotních problémů. Běžné potíže s tímto spojené zahrnují opožděnou kognitivní funkci, špatný fyzickou zdatnost a sníženou imunitní funkci. U dětí může anemie z nedostatku železa způsobit psychomotorické a kognitivní abnormality, v důsledku pak problémy s učením v budoucnu.
U těhotných může nízký příjem železa zvýšit ženské riziko předčasného porodu a riziko narození dítěte s nízkou porodní hmotností.
Železo, které se přijímá prostřednictvím stravy, je základní součástí hemoglobinu, tj. bílkoviny, která přenáší v krvi kyslík. Aby krev plnila dobře svoji úlohu, potřebuje k tomu železo. V těhotenství se zvětšuje objem krevního oběhu až téměř na dvojnásobek, rovněž se zvětšuje tvorba červených krvinek miminka. Proto se také zvyšují požadavky na přísun železa.
Jestliže se konzumuje pestrá strava, potřebná dávka železa se zajistí
Existují dva druhy železa v potravinách – hemové železo a nehemové železo. Železo z živočišných zdrojů (hemové železo) se lépe absorbuje než železo z rostlinných zdrojů (nemehové železo). Většina živočišných produktů a mořské plody obsahují hemové železo. Nehemovým zdrojem železa jsou fazole, ořechy, zelenina, jako např. špenát. Bohatým zdrojem železa je také třeba bazalka. Doporučený příjem železa pro vegetariány je 1,8 krát vyšší než u těch, kteří maso jedí. Železo má však i své „nepřátele“, kteří brání jeho optimálnímu využití. Řadí se k nim na vápník bohaté mléko či sýry, káva, černý čaj nebo vaječné bílkoviny.
Pozor však na nadměrný přísun železa. Železo se ukládá v těle a v nadměrných dávkách působí toxicky. Proto pokud se někdo rozhodne pro zvýšení příjmu železa například formou výživových doplňků, měl by se poradit se svým lékařem.
Doporučený příjem železa
Doporučená denní dávky pro železo je závislá na věku a pohlaví.
Děti:
1 - 3 roky - 7 miligramů
4-8 roky - 10 mg.
Muži:
9-13 rok - 8 miligramů
14 - 18 roky - 11 miligramů
19 let a starší - 8 miligramů.
Ženy:
9-13 rok - 8 miligramů
14 - 18 roky - 15 miligramů
19-50 roky - 18 mg
51 roků a starší - 8 miligramů.
Těhotenství:
27 miligramů.