Přejít k hlavnímu obsahu

Modernizace porodnice U Apolináře je nutná. Centrum pro nedonošence má poskytovat špičkovou péči. Jaký je plán?

Porodnice-Apolinar-tehotenstvi.cz

Na základě návrhu významné architekty aktivní v Londýně i v Praze má vzniknout v rámci projektu Porodnictví 21. století v prostorách porodnice U Apolináře moderní centrum porodní asistence a centrum neonatologie. Předčasně narozeným dětem se tak dostane vysoce specializovaná péče a rodinné prostředí. Ministerstvo zdravotnictví zamýšlí projekt za dvě miliardy korun zahrnout mezi plánované investice. 

Aby se porodnictví v ČR udrželo na špičce 

Čeští lékaři za rok evidují zhruba 110 tisíc porodů. Na našem území funguje 12 center pro nedonošené děti a 93 porodnic, přičemž Apolinář patří mezi ta největší zařízení. 

Ředitel VFN Davidl Feltl sdělil, že nemocnice začíná zpracovávat investiční záměr. Na samotném projektu se má stihnout pracovat již letos. Přesné datum stavby však nelze odhadnout, neboť závisí na době, kdy VFN získá finanční podporu od vlády. 

Ministerstvo zdravotnictví za nedlouho zaregistruje také projekt sdruženého pavilonu (VFN) areálu na Karlově náměstí v hodnotě 1,5 miliardy korun. V současnosti VFN realizuje investice za 400 milionů Kč. 

Projekt nazvaný „Porodnictví 21. století“ splňuje hygienické a epidemiologické požadavky pro případný provoz během pandemie. Jedná se o součást koncepce Modernizace a centralizace VFN, kterou začal navrhovat Feltl vloni po nástupu do vedoucí funkce.

Unikát v Česku! Jedinečný projekt v ČR, který může zachraňovat životy 

Takový krok by nedonošeným dětem, představujícím zhruba 8 % ze všech ročně narozených miminek v tuzemsku, umožnil zůstat po celou dobu pod intenzivní a resuscitační péčí a zároveň v přítomnosti vlastních rodičů.

„I ty nejnemocnější děti budou mít 24 hodin denně matku u sebe,“ přiblížil jednu z výhod plánovaného per-inatologického centra primář neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Richard Plavka. Nemožnost rodičů pobývat permanentně se svými nedonošenými potomky má negativní vliv na jejich prognózu. 

Nové centrum porodní asistence má umožňovat přirozenější porod, a to bez přítomnosti lékaře v případě nekomplikovaného průběhu. Vyskytne-li se však náhle problém, což nastává přibližně v jedné třetině případů, zdravotnický specialista bude ihned k dispozici. 

 „Pokud se výstavba podaří, budeme na špičce nejen po stránce vědecké, výzkumné a léčebně preventivní, ale i po stránce vybavení a prostorových možností,“ sděluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK Alois Martan. Toto středisko přitom označil za první centrum tohoto typu v Česku. 

Nemocnice má nejlepší léta dávno za sebou 

Péči v tomto zařízení lze označit za výbornou. Andrej Babiš nyní projevuje snahy o to, aby i prostředí a vybavení mohlo v budoucnu získat takto pozitivní hodnocení. „Chci, aby naši zdravotníci měli skvělé přístroje a skvělé prostory“, hovoří premiér. 

Nastal čas nemocnici minulého století, jak sám budovu označil, modernizovat na zařízení 21. století. "Aktuálně jsou totiž prostory nevyhovující a personál pracuje ve velice špatných podmínkách,“ přibližuje situaci Babiš. 

Stejný názor zastávají zástupci kliniky. „Přednostou jsem již 16 let, celou dobu se snažím o rekonstrukci. Bohužel se nám to nepodařilo. V současné době máme porodní boxy, porodní pokoje se snažíme udělat celou dobu, moc se nám to nedaří.“ vyjadřuje se přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Alois Martan. 

Z tehdejší Zemské nemocnice vyšlo první miminko roku 1875. V poslední době budova zažívá ročně zhruba 4 600 porodů. 

Prostory, kde dnes sídlí Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. lékařské fakulty UK, vybudoval architekt a velký český mecenáš Josef Hlávka. „Ta budova pomohla na svět půl milionu dětí, nyní potřebuje pomoci sama!“ Podotýká primář neonatologie Richard Plavka. 

Výhodou areálu je připravenost na epidemii. „Hlávka už tehdy přemýšlel o tom, že kdyby přišel vir nebo infekce, tak se to dá oddělit, protože tu je šest separátních pavilonů,“ vysvětluje Babiš.  

Premiér vidí noví projekt porodního domu, jemuž dala podobu architektka Eva Jiřičná, jako nezbytnost a cestu, jak pomoci celé společnosti. „Naši lékaři a maminky si novou porodnici zaslouží. Pro nedonošené děti je důležité, aby byly s maminkou,“ komentuje Babiš.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA