Jak dlouho trvá těhotenství?
Ženy udávají délku fyziologického těhotenství 267 dní počítaných od data početí čili 9 kalendářních měsíců. Odborníci pro vyšší přesnost vycházejí naopak z lunárních měsíců, trvajících 4 týdny, kdy se dojde hodnotě 10 měsíců. V tomto případě normální těhotenství dosahuje 280 dnů, což se rovná 40 těhotenským týdnům.
Porod by měl optimálně nastat mezi 38. týdnem těhotenství a ukončeným 42. týdnem těhotenství. Jinak odborníci diagnostikují nedonošenost, nebo naopak potermínovou graviditu.
Vzhledem k důležitosti znalosti data porodu lékaři vymysleli hned několik metod pro jeho vypočítání…
1. Termín porodu podle data početí
K oplodnění vajíčka dochází obvykle v rozmezí 3 dnů před až den po pohlavním styku. U žen s pravidelnou menstruací, trvající 28 dnů, nastává uvolnění zralého vajíčka z vaječníku 14. až 15. den cyklu.
Určení termínu dle data pohlavního styku může fungovat pouze při pravidelné menstruaci čili u 70 procent žen. Přesnost metody snižují také následující faktory:
- Nestandardní životnost spermií ve vaječnících (namísto obvyklých tří až pěti dnů)
- Spontánní uvolnění vajíčka v době mimo ovulaci
Termín ovulace lze dosledovat i pomocí sledování bazální teploty a dalších symtotermálních ukazatelů. Případně lze využít těhotenský test. K termínu inseminace (či ovulace) pro zjištění termínu narození dítěte následně stačí přičíst 266 dní.
2. Podle prvního dne posledního cyklu
Jestliže žena termín koncepce nezná, poslední proběhlá perioda poskytne „hrubou“ představu o termínu porodu. V praxi získává výpočet následující podobu:
Výpočet: Počátek posledního cyklu + 1 rok – 3 kalendářní měsíce + 7 dní
Motá se vám z tohoto Naegelova vzorce hlava? Alternativou je k prvnímu dni poslední menstruace přičíst 280 dní. Případně za vás může výpočet provést těhotenská kalkulačka.
Jak termín určit při příliš dlouhém cyklu?
Délka cyklu se však u některých žen i značně odchyluje od „normálu“. Důležité je vzít v úvahu, že druhá polovina menstruace (tj. doba ovulace do dalšího cyklu) vždy trvá 14 dní.
„Pokud je délka vašeho cyklu například 35 dnů, ovulace pravděpodobně nastala 21. den.“
Poté můžete standardně dle počátku poslední periody nalézt pravděpodobný datum porodu.
„Vyjdeme-li z předchozího příkladu, k prvnímu dni menstruace (1. prosinec) přidejte 21 dní (22. prosinec), a nakonec odečtěte 14 dní (8. prosinec). Pro výpočet porodu následně využijte výše uvedený vzorec.“
Upřesnění termínu pomocí ultrazvukového měření
Různé faktory, například nepravidelnost menstruace, snižují přesnost stanovení předpokládaného termínu porodu. Pro upřesnění se využívá ultrazvukového vyšetření, které lze podstoupit již od 8. týdne těhotenství. Ovšem nejvíce relevantních výsledků se lékař dopátrá mezi 11. týdnem těhotenství až 13. týdnem těhotenství.
Jestliže rozdíl mezi termínem zjištěným ultrazvukem a výpočtem dle poslední menstruace činí méně než 7 dní, využije se termín dle data poslední periody.
Z medicínských metod se dále aplikuje například:
- Zjišťování hladin placentárních hormonů v krvi a moči těhotné ženy
- Stanovení dle cytologického nálezu z poševních stěrů
Pohyby miminka v bříšku
Pověstné „doteky motýlích křídel“ začínají nastávající maminky vnímat obvykle v podobný čas:
Aktivita plodu v děloze tak může napovědět, kdy novorozenec vyjde na svět.
S metodami pro výpočet přibližného termínu porodu se roztrhl pytel. Důležité si je přitom uvědomit, že stále jde pouze o odhad. Gynekolog, přístroje, ani výpočty neodstraní nejistotu ze stanoveného data.