Jak se AMH vyšetřuje a co prozradí?
Hladinu AMH vyšetřují na reprodukční klinice Repromeda společně s hladinou prolaktinu a thyrotropinu, které spoluvytváří obraz o reprodukčním zdraví ženy. Cena vyšetření je 500 korun. Tento test pro ženy s příznačným názvem Femme je vhodný pro ty z nás, které chtějí vědět víc o svém reprodukčním zdraví. Ať už je důvodem odkládání rodičovství, neúspěšná snaha o miminko, plánovaná asistovaná reprodukce nebo jen prostá zvědavost.
Na odběr krve, který stačí na vyhodnocení Femme testu, můžete přijít kdykoliv v měsíci. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje roli, stejně jako to, zda jste po nebo před jídlem. Na výsledky není nutné dlouho čekat, dozvíte se je už do tří dnů. Vaše hodnoty s vámi podrobně projdou a vše konkrétně vysvětlí zdravotníci. Obecně však můžeme říct, že v normě je hodnota AMH od 1 do 3. Hodnoty nad tři jsou považovány za vysoké. Naopak hodnoty od 0,7 do 0,9 považujeme za snížené; od 0,3 do 0,7 za výrazně snížené a hodnotu pod 0,3 za velmi nízkou.
Co ovlivňuje hodnoty AMH?
V případě plodnosti ženy je věk zásadním faktorem. Ideální věk pro pomýšlení na založení rodiny je z biologického hlediska mezi 20. až 32. rokem. Optimální doba je pak kolem 25. roku. Po 33. narozeninách totiž začíná plodnost ženy mírně klesat a po 35. roce klesá již docela rychle. Jelikož hladina AMH odráží naši plodnost, je věk pro jeho hladinu v krvi určující. Bohužel to není faktor jediný, takzvané vyhasnutí vaječníků se může objevit i u mladých žen. Pokud se ale nestandardní pokles zásoby vajíček zjistí včas, je možné situaci řešit.
Hodnota AMH nám říká, kolik nám ještě zbývá vajíček, tedy jak dlouho budeme ještě plodné a budeme moci založit rodinu. Výsledky vyšetření mohou ukázat, že je z hormonálního hlediska všechno v pořádku. Test ale také může odhalit, že naše zásoba vajíček již není ideální. Jestliže v budoucnu plánujete potomky, doporučujeme příliš neotálet. Pokud jste ještě nenašla toho pravého nebo jednoduše dítě ještě nechcete, můžete si nechat svá vajíčka zamrazit „na později“, jedná se o takzvaný Social freezing. V případě, že se o miminko již snažíte delší dobu a stále se nedaří, nebojte se obrátit na reprodukční kliniku.