Přejít k hlavnímu obsahu

Nový test reprodukční kompatibility zjistí zda bude dítě zdravé

Nový test reprodukční kompatibility zjistí zda bude dítě zdravé - Těhotenství.cz

Prediktivní genetické testování je oblast, která se neustále rozvíjí a jde kupředu. Může nám pomoci při prevenci i zvládání nemocí, člověk se prostřednictvím testů dozví více o svých genetických predispozicích ke konkrétním chorobám. Testovat se však mohou nejen jednotlivci, ale také lidé v páru. K čemu je to dobré? Takzvané prediktivní genetické testování pomáhá odhalit, zda u dvojice existuje riziko komplikací s otěhotněním či v průběhu těhotenství nebo riziko početí postiženého dítěte. Nový test kompatibility s názvem PANDA, určený přímo pro páry plánující společného potomka, je možné podstoupit nyní v brněnské klinice reprodukční medicíny Repromeda.

Kdo se může nechat testovat?

Testování je vhodné nejen pro páry využívající pomoci asistované reprodukce, ale i pro ty snažící se o dítě spontánně. Tento test nabízí možnost zjistit takzvanou geneticko-reprodukční kompatibilitu s partnerem, tedy zda se konkrétním dvěma lidem narodí bez komplikací zdravé dítě. I přestože jsou totiž oba na první pohled zdraví, mohou být přenašečem genetické nemoci. Ta se může následně projevit právě u jejich potomka. „Pokud jsou oba partneři přenašečem stejné recesivní choroby, může se jim narodit dítě se závažnou genetickou nemocí. Díky prediktivnímu genetickému testování reprodukční kompatibility však máme jedinečnou možnost otestovat velmi přesně vytipované geny u obou partnerů.“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Pacienti si můžou zvolit méně či více rozšířené testování kompatibility a nechat si tak vyšetřit od deseti genů až po tisíce. Výsledky genetického testu potom přináší jedinečné informace o plodnosti muže nebo o případné odezvě ženy na hormonální stimulaci. Tím je možné připravit léčbu pacientům ještě více na míru. Pacienti dále ocení i informace o genetických vlohách k nemocem, ale také třeba k opakovaným potratům. U některých žen se může stát, že opakovaně potrácí, aniž by lékaři zjistili přesný důvod. Takovým pacientkám může klinika Repromeda dát nejen odpověď, ale i řešení situace.

Co dělat, pokud nám hrozí riziko?

Pokud se u páru zjistí, že je rizikový, může mu pomoci právě reprodukční medicína. Konkrétně metoda, která se nazývá preimplantační genetické testování (PGT). To dokáže předem odhalit genetickou vadu embryí a zabránit tak následným problémům. „S touto metodou máme dlouholeté zkušenosti. Výsledkem preimplantačního genetického testování je výběr embrya, u něhož jsme si jistí ještě před zavedením do dělohy ženy, že je geneticky v pořádku. Díky tomu se snižuje riziko možného potratu, umělého přerušení těhotenství nebo narození postiženého dítěte,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. I přestože se oblast genetického testování stále posouvá kupředu, ani tak není medicína všemocná. Je třeba tedy vždy počítat s tím, že žádný dnes dostupný test nezajistí plně na 100 % narození zdravého dítěte.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku