Užívání vitamínových doplňků
Zobáním vitamínů podpoříte vývoj nenarozeného miminka. Zvlášť vhodné jsou omega-3 mastné kyseliny, které ovlivňují činnost mozku.
Omega-3 se přirozeně nacházejí hlavně v mandlích, rybách a rybím tuku, v některých korýších, mořských plodech a lněných či chia semínkách.
Konzumace ryb v těhotenství
Pokud v těhotenství užíváte rybí olej a později ho pravidelně dávkujete i narozenému dítěti, můžete mu do pěti let zvýšit intelekt údajně až o 3,5 bodů. Podle dalších studií omega-3 rozvíjejí také schopnost soustředění.
Pozor! Ryby, zvlášť ty velké - dravé, v sobě kumulují nebezpečnou methylrtuť. Pokud si dopřáváte více než 300 gramů mečouna, štiky, candáta nebo třeba žraloka týdně, můžete narušit nervový systém plodu.
Menší rybky jako je losos či pstruh lze konzumovat bezpečně i ve větším množství.
Někteří odborníci však ryby nedoporučují z důvodu možné kontaminaci nebezpečnými látkami. Současné znečištění moří a řek k tomu bohužel přispívá. Naštěstí těch rybích dobrot, které mohou být kontaminovány, není tolik. Proto nakupujte ryby raději u ověřených dodavatelů a ptejte se na jejich původ.
Nedostatek jodu může ohrozit vývoj mozku dítěte
Jód se podílí na správné funkci štítné žlázy, která skrz hormony pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost.
Zajistěte si příjem až 250 mikrogramů jódu denně. Dobrými zdroji jsou mořské řasy, netučné ryby (treska, pstruh, candát, štika, amur.…), višně, brokolice, špenát. Dále také mléčné výrobky či vejce.
Kyselina listová: v těhotenství nezbytná!
Pro lepší emoční inteligenci i mentální odolnost budoucího dítěte byste měla zkonzumovat až 600 mikrogramů vitamínu B9 denně. Dostatek kyseliny listové v prvním trimestru navíc snižuje riziko dětského autismu.
Velkou zásobu ho mají kvasnice, petržel, kapusta, salát, špenát i třeba brokolice.
Vajíčka pro růst mozkových buněk dětí
Podle nejnovějších studií konzumace potravin bohatých na cholin pomůže vašemu dítěti vyhrát vědomostní soutěže. Nejvíce ho obsahují vajíčka a slanina. Proto tradiční anglická snídaně, když ji nemáte každý den, je v těhotenství zcela na místě.
Čtení udrží mozek dítěte fit
Čtení nenarozenému dítěti vám může připadat jako holý nesmysl. Vědci ale zjistili, že plod dokáže vnímat hlas svých matek a rozeznávat jeho tóny. Chcete-li u dítě kromě inteligence rozvíjet i pozitivní emoce, předčítejte mu uklidňujícím tónem.