Jezte banány, abyste porodila chlapce
Tato dlouhodobá víra ve světě není v žádném případě bez logiky. Dnešní výzkum totiž ukázal, že ženy, které konzumují potraviny o více kaloriích, rodí chlapce častěji. A ještě jedna věc, matky chlapců zdůrazňují, že konzumují potraviny bohaté na draslík - pak je banán potravou vhodnou pro ty, které by chtěly dítě mužského pohlaví. Rozhodně to ale není směrodatné pravidlo!
Těhotné ženy by se neměly koupat v horké lázni!
To je také stará pověra, která by se neměla podceňovat, neboť je do jisté míry vědecky podložená. Pro těhotné ženy určitě koupel není problém, ale nemělo by to být v horké vodě, protože teplota vody 39 stupňů a více po dobu 10 a více minut může být nebezpečná. Může to způsobit pokles krevního tlaku a zbavit dítě kyslíku.
Kyseliny předznamenávají vlasaté dítě
To nejsou nějaké „babiččiny povídačky“, ale prokázaná skutečnost. Vědci z Johns Hopkins University (USA) studovali 64 těhotných žen, z nichž 28 mělo během těhotenství středně těžké až silné pálení žáhy.
Děti 23 z nich měly střední až nadměrné ochlupení hlavové části. Těch 12 žen, které uvedly, že vůbec nezaznamenaly pálení žáhy, měly děti s malým množstvím vlasů.
Podle vědců je pálení žáhy během těhotenství způsobeno hormony, které také vyvolávají masivnější růst vlasů u dětí.
Těhotná žena by se měla držet mimo kočky
Většina z nás toto tvrzení již jistě slyšela. Pro některé je to nesmysl, ale vědci tvrdí, že je důležité, aby se těhotné ženy vyhýbaly kontaktu s kočkami a v žádném případě nečistily kočičí toalety.
Kočičí výkaly pro těhotné ženy představují velmi reálné riziko vzniku toxoplazmózy, která může způsobit poškození očí a mozku nenarozeného dítěte.
Chlapci se rodí déle
V minulých dobách, kdy pohlaví miminka nebylo možné zjistit před narozením, se věřilo, že čím déle matčiny porodní bolesti trvaly, tím pravděpodobnější bylo, že dítě bude chlapec. Statistiky toto tvrzení podporují.
Studie 8 000 porodů v jedné z irských nemocnic zjistila, že matky chlapců obvykle rodily déle než 6 hodin, matky dívek méně než 6 hodin.
Lékaři to vysvětlují tím, že chlapci po narození obvykle váží asi o 100 g více než dívky, což může porodní dobu prodloužit.
Konzumace papáji způsobuje potrat
Ve světě existuje tak stará pověra, která říká, že pokud jste těhotná, nechte si zajít chuť na papáju, protože obsahuje spoustu pravdy.
Vědecký výzkum ukazuje, že toto ovoce obsahuje i škodlivé složky. Semena papáji se kupříkladu užívala od pradávna ve východní medicíně jako antikoncepční prostředek. Nezralá papája navíc obsahuje velké množství papainu, což je látka, která kromě trávících vlastností může také vyvolat kontrakce dělohy, což může vést až k potratu.
Není dobré oznámit těhotenství před druhým trimestrem
Neunáhlujte se šířit dobré zprávy, ač je to něco, co jistě všechny potěší. Naše babičky kdysi věřily, že by předčasné zprávy mohly vyděsit nenarozené dítě a vést k potratu.
Lékařsky podloženou pravdou je, že v prvním trimestru těhotenství je pravděpodobnost potratu větší, a proto je dobré počkat s oznámením zpráv o očekávání dítěte až do počátku druhého trimestru.