Přejít k hlavnímu obsahu

Dovolená v tropech je zbytečný risk?

Dovolená

Dovolená je pro rodinný život stejně důležitá jako vlastní bydlení. Nedílná součást. Většina lidí vyráží každoročně, někteří i dvakrát. Chorvatsko ale brzy omrzí a člověk se chce vydat dál. Má ale exotika s malým dítětem smysl? 
 

Peníze až na prvním místě 

V první řadě je třeba zmínit finanční náročnost. Čím dál letíte, tím vyšší je pochopitelně cena. Na Maledivy, do Thajska, na Zanzibar nebo do Dominikánské republiky se letenky pro rodinu počítají na desetitisíce. Nejde o levnou záležitost a většina lidí musí pár měsíců šetřit, aby si okázalý výlet mohla dovolit. O něco levnější je snad Dubaj nebo Kanárské ostrovy, ale na druhou stranu jsou pod takovým náporem turistů, že ceny služeb vystřelily vzhůru a náklady na volný čas jsou téměř likvidační. Pak jen záleží na tom, co od dovolené čekáte. Chcete poznávat nebo si dokonce pronajmout automobil? Nebo jedete na vlně low-cost a umíte se zabavit i bez pozlátka? 

Chce to čas 

Do exotiky se běžně z České republiky bez přestupu nelétá, moc přímých spojení z Prahy není. Většinou je nutné dopravit se do Vídně, do některého z polských nebo německých měst nebo absolvovat přestup například v Turecku. I pro dospělého je takový způsob přepravy poměrně náročný a neustálé čekání, postávání ve frontách a kontroly představují velký energetický výdej. Počítá se to na hodiny a cesta z Prahy na exotické ostrovy může zabrat bezmála celý den. Jen samotný let se pohybuje kolem čtrnácti hodin. A to nejsou v součtu prodlevy na letišti a doprava na něj nebo následný přesun do hotelu. 
 
Při cestě do vzdálenějších destinací se letu přes noc nevyhnete. To je pro děti ohromný diskomfort. Některé to prospí, jiné propláčou. Záleží, jakou povahu nebo náladu má. Jak často ho budí světlo, ruch, ostatní cestující, turbulence. Sociální sítě jsou plné párů, které cestují s malými dětmi na druhou stranu světa, ale těžko soudit, co za peripetie za tím doopravdy stojí. 

A to radši ani nemyslete na to, že pokud dítě cestu do exotiky nezvládá levou zadní, nemůžete se jen tak rozhodnout, že znovu už to absolvovat nebudete. Musíte se nějak dostat zpátky domů. Letadlem a přinejmenším stejnou dobu. 

Obávaný jet-lag 

Dospělí lidé potřebují pravidelný spánek stejně jako děti, ale nerozhodí je, když jsou o víkendu vzhůru do dvou do rána nebo každý třetí týden mají noční směnu. Zkrátka to dospí a nerozhodí je jiná denní doba. U malých cestovatelů to takhle ale nefunguje. Jet-leg dospí a časový posun při první chrupce příliš neřeší, ale jakmile si pospí svých osm až deset hodin, načerpají dostatek energie a budou usínat klidně až po půlnoci. Rozhozený režim může trvat klidně i dva týdny, o klidné a odpočinkové dovolené tedy nemůže být řeč. 

Hůř o to, že děti reagují na přetažení organismu jinak než dospělák. Zatímco rodiče usnou téměř na povel a regenerují, dítě se vrtí, pláče a je neklidné. Netuší, jak se vypořádat s nevyrovnanou energií a dává to hlasitě najevo. 

Je to poměrně častý problém, když cestuje napříč časovými pásmy. Mnohem lepší varianta je let směrem dolů, aby byl hodinový posun minimální. Co třeba Egypt, Zanzibar nebo Kapverdy? 

Dusná atmosféra 

Záleží na lokaci, ale podnebí je v exotice zkrátka jiné. Hutný vzduch protnutý silnějším větrem, časté střídání veder a prudkých dešťů, výživné bouřky. Od rána do večera ale konstantně vyšší teploty, na které jsme v tuzemsku zvyklí jen pár týdnů v roce. Je to velká změna. Nejvíce ale děti trpí během tropických nocí, kdy vzduch dostatečně neproudí a v místnosti stojí. Ani to kvalitnímu spánku příliš nenahrává. 

Nemyslete jen na čepici a opalovací krém, ale i dostupnost klimatizace nebo možnost větrání a okna směrem do zahrady a s orientací na stranu, kam slunce nepraží celý den a interiér zbytečně nevyhřívá. 

Diskuze k článku