Monitor a rychlá akce
Do povinné výbavy pro miminko se pozvolna vkradl monitor dechu. Pro někoho zbytečnost, pro druhého nezbytnost. Nejde o levnou záležitost, a tak se spousta rodičů ptá, jestli je opravdu tak spolehlivý a přínosný. Je. A pro ty případy, kdy je více než třítisícový výdaj nad možnosti rodiny, existují půjčovny (většinou přímo v porodnici nebo v ordinaci laktační poradkyně). Pořizuje si ho čím dál více rodičů, aby měli přehled o tom, jak probíhá spánek dítěte, ale jen málokdo může s jistotou říct, že ví, jak reagovat, když monitor ohlásí problém a zástavu dechu. Ta je u dětí nejčastější příčinou samotné zástavy srdce.
Ve chvíli, kdy dítě nedýchá, začnete panikařit. To ale napomáhá zmatenému jednání a zbytečným prodlevám. Dít se může cokoliv a jako první se dítě pokuste probudit.
- Miminko hlasitě oslovte (mělo by na zvýšený tón reagovat)
- Poplácejte ho na chodidle (nohy zůstávají citlivé i ve spánku)
- Po dobu několika sekund třete silně o záda dítěte (ucítí “překážku” a otočí se)
Pokud dítě i přes prvotní pokusy nereaguje, s největší pravděpodobností je v bezvědomí. Bez zbytečných prodlev volejte 155 nebo 112 a stručně a jasně popište situaci. S voláním odborné pomoci neotálejte. Bezvědomí může mít fatální a celoživotní následky. Hraje se o čas a promarněné minuty laické resuscitace se neodpouští.
Zástava dechu může mít mnoho příčin, tou nejčastější je ale překážka v ústech - cizí předmět nebo zvratky. Otevřete dítěti ústa a odstraňte vše, co tam nepatří.
Jednu ruku položte na čelo a druhou hlavu jemně zakloňte. Tím se uvolní dýchací cesty a není-li stav vážný, může dojít i k obnově dýchání. Pro jistotu podložte ramena dečkou. Udržíte tak stejnou polohu.
Dýchání z úst do úst
Pokud dítě stále nenasává vzduch, musíte neprodleně začít s umělým dýcháním. Jednou rukou přidržujte čelo, druhou bradičku, abyste udrželi správný záklon hlavy. Ústy pak obejměte rty i nos dítěte. Na první pokus proveďte maximálně pět vdechnutí. Dbejte na to, aby se hrudník zvedal stejně jako při dýchání bez komplikací. Při nedostatečném přísunu vzduchu se tělo nehýbe, při velkém náporu můžete dítěti způsobit nepříjemný tlak a s ním spojené přidružené komplikace. U novorozence (do jednoho měsíce věku) vdechujte třicetkrát za minutu, u kojence pouze dvacetkrát.
Stagnace
Zůstává-li stav dítě stejný a umělé dýchání nepřineslo kýžený efekt, je třeba začít s masáží srdce. Položte miminko na pevnou podložku a přiložte konec ukazováčku a prostředníku zhruba centimetr a půl pod pomyslnou spojnici prsních bradavek a konec hrudní kosti. U novorozenců stlačujte rychlostí 120 hmatů za sekundu a s poměrem jeden vdech a tři stlačení. U kojenců je frekvence jiná. 100 hmatů na třicet stlačení. Pokud dítě ani po pěti cyklech nedýchá, musíte vyčkat příjezdu záchranné služby, v resuscitaci ale neustávejte.
Vidina dobrého konce
Pokud se vám dítě podařilo oživit, vezměte ho do náruče. Polohu volte tak, aby bylo k vám obličejem a hlavu mělo lehce zakloněnou. Předejdete tak opakovanému zvracení, zástavě dýchání nebo problémům se zapadlým jazykem. Snadno tak navíc zkontrolujete, jestli neztrácí barvu. To by znamenalo další problémy. V žádném případě neodvolávejte příjezd záchranné služby. I po několikavteřinovém bezvědomí, ze kterého se dítě záhy probere, je nutné podrobit ho zevrubnému vyšetření. Musí se odhalit možné zdravotní anomálie a nastavit léčba nebo prevence tak, aby se život ohrožující stav více neopakoval.