Obzvláště těhotné ženy by měly chránit svůj močový měchýř
Chladnější počasí, především pak ranní mrazíky cestou do práce nebo večerní popíjení s přáteli, nahrává nejrůznějším nemocem – ať už je to chřipka nebo pouhá viróza. Častým problémem bývá i zánět močového měchýře, a to hlavně u žen, které mají kratší močovou trubici a jsou proto k tomuto onemocnění náchylnější.
V chladnějším počasí může být zánět měchýře způsobený v důsledku nedostačujícího oblékání. Ženy rozhodně nemusí oblast ledvin ani podbřišku přehřívat, důležité je ale mít dané partie zakryté. Při sezení venku pomůže například šátek obmotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot, vhodné jsou také kalhoty či sukně s vyšším pasem.
Neposedávejte na studené zemi!
Zcela nevhodné je pak sedět na studené zemi. Stejně jako po celý rok, i na podzim je pak velice důležité dodržovat pitný režim, a to například pomocí bylinných čajů nebo obyčejné vody. Opakování, matka moudrosti – vypít bychom měli alespoň 2 litry tekutin denně, neuškodí ale až 3 litry.
Nevynechávejte ani pravidelnou dávku vitaminu C. Ženy by neměly zapomínat na pravidelnou hygienu, například během menstruace, a také se vyvarovat nošení takzvaných „tang“, jejichž tenký proužek látky může lehce přenést bakterie z oblasti konečníku do oblasti močové trubice.
Obzvlášť na podzim by měli všichni, ženy i muži, zařadit do svého jídelníčku více močopudných potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky, aby se močové ústrojí pročistilo od zadržené moči a bakterií.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Jídelníček pro těhotné ženy na 7 dní
Poruchy menstruace nepodceňujte, mohou ztížit otěhotnění
Chřipka v těhotenství
Dbejte o své oči a chraňte je
Právě tam důrazně doporučuji nosit sluneční brýle s UV ochranou. To platí především pro mladé lidi do 20 let, kteří ještě nemají dostatečné množství ochranného žlutého pigmentu.
Vystavení UV záření způsobuje takzvané oftalmoheliózy, tedy různé typy podráždění či poškození oka, od zánětu spojivek, přes zánět sítnice až po sněžnou slepotu. Tu provází úporná bolest a zarudnutí očí, vznikající při pobytu na zasněžených pláních a na ledovcích, kde jsou nechráněné oči nejvíce vystavené působení odražených paprsků. Ideální sluneční brýle by proto měly zabránit pronikání 99-100 % UVA a UVB paprsků, navíc chrání před prachem a povětrnostními podmínkami.
Pozor si dávejte také na hygienu, pokud nosíte kontaktní čočky. Po výletě nebo sportovním výkonu si vždy řádně umyjte ruce, než budete čočku vyjímat z oka či naopak, předejdete tak zbytečným a často velice nepříjemným zánětům. Pokud vás ale čočky nebo brýle v životě omezují, je podzim ideální období na to jít na operaci očí, kde vám provedou laserovou korekci většiny očních vad. Naši pacienti se pak vždy radují z toho, že opět mohou „žít“ bez omezení – například jezdit na kole nebo lyžovat.
Radí MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha