Přejít k hlavnímu obsahu

Preeklampsie v průběhu těhotenství může souviset s autismem u narozených dětí

Preeklampsie je stav, který se objevuje během těhotenství a je charakterizován vysokým krevním tlakem a přítomností bílkoviny v moči matky. Nyní v novém výzkumu vědci zjistili, že u matek, které v těhotenství onemocněly preeklampsií, je více než dvojnásobná pravděpodobnost narození dítěte s poruchou autistického spektra (PAS). Tuto pravděpodobnost dále také zvyšují závažnost preeklampsie a případná další onemocnění. V USA preeklampsie postihuje 3-5% těhotných žen.

Výzkum byl proveden na University of California a zveřejěn v časopise JAMA Pediatrics.

Fakta o preeklampsii

Preklampsie neboli EPH gestóza je stav, který si vyžaduje nutnou a opa­kovanou hospitalizaci, kvůli laboratorním testům a nasazení účinné terapie, aby se zabránilo vyústění do velmi nebezpečného stavu - eklampsie. Příznaky této poruchy jsou edémy, Proteinurie a hypertenze. Pokud se u těhotné ve III. trimestru objeví všechny 3 příznaky svědčící pro funkční poruchy v oblasti cév a ledvin, mluvíme o preeklampsii. K preeklampsii obvykle dochází v prvním těhotenství. Všeobecně platí, že preeklampsii mohou častěji trpět ženy kuřačky, ženy obézní a ženy vysoce pracovně vytížené.

Co je to autismus ?

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování. Zdroj: Autismus.cz

Těhotenství.cz

Diskuze k článku