Přejít k hlavnímu obsahu

Plánované těhotenství a cukrovka

Cukrovka v těhotenství

Pokud máte cukrovku a chcete mít dítě, měla byste své těhotenství plánovat – to je základní pravidlo. Vzhledem k rizikům hrozícím vám i dítěti, byste se neměla snažit o početí, dokud jste neabsolvovala vyšetření u lékaře: gynekologa i diabetologa. Těhotenství je pro ženu s diabetem obvykle velmi radostná událost, která vyústí v narození zdravého miminka, ale rizika komplikací pro matku a dítě jsou podstatně vyšší než u nediabetiček. Pokud ale nejsou přítomny žádné závažné komplikace cukrovky, lze většinou těhotenství doporučit.

Cukrovka v těhotenství

Jakákoli komplikace související s diabetem může však zhoršit průběh těhotenství. Ženy s cukrovkou jsou náchylnější k rozvoji vysokého krevního tlaku nebo preeklampsie.

Mezinárodní výzkumy dokazují, že u žen, které trpí cukrovkou a těhotenství plánují ve spolupráci s odborníky, se sníží riziko potratu nebo vrozených vývojových vad o 50 procent.

Promluvte si diabetologem

Svého lékaře a to gynekologa i diabetologa, seznamte s vaším přáním otěhotnět asi 3 – 6 měsíců dopředu před plánovaným početím. Váš lékař provede vyšetření, která pomohou zjistit, zda je váš stav vhodný pro otěhotnění. Obvyklá jsou vyšetření:

  • kontrola krve a moči
  • kontrola jiných orgánových komplikací diabetu, včetně nervů a srdce
  • kontrola krevního tlaku
  • kontrola štítné žlázy (diabetes je často doprovázen chorobami štítné žlázy)
  • kontrola hladiny cholesterolu a triglyceridů
  • oční vyšetření

Konzultace s lékařem bude obsahovat i poradenství, které vám pomůže být lépe fyzicky i psychicky připravena na těhotenství. Obsahem poradenství může být:

Hodnocení vaší hmotnosti

Snažte se dosáhnout ideální tělesné hmotnosti již před otěhotněním. To znamená, že pokud máte nadváhu, hubnutím snížíte riziko komplikací diabetu.

Diskuse o vašem životním stylu

Kouření a pití alkoholu jsou dva návyky, které musíte pro zdravé těhotenství a dítě odstranit.

Diskuse o prenatálních vitamínech

Nejméně jeden měsíc před otěhotněním, je vhodné začít užívat denně vitamin, který obsahuje kyselinu listovou.

Kontrola hladinu cukru v krvi

Pokud máte cukrovku, lékař zkontroluje, zda je hladina krevního cukru v normě. Hladiny cukru v krvi se musí maximálně blížit normálním hodnotám. Správná hladina cukru v krvi je před otěhotněním důležitá, protože mnoho žen ani neví, že jsou těhotné i po dobu 2-4 týdnů od početí. Vysoká hladina krevního cukru v rané fázi těhotenství (během prvních 13 týdnů) může způsobit vrozené vývojové vady dítěte, a není-li pod kontrolou, může vést k potratu, a zvýšit riziko dalších komplikací diabetu.

Úprava dávkování léků

Pokud kvůli cukrovce berete léky, může vám lékař doporučit, jak upravit dávkování.

Plánování jídelníčku

V průběhu těhotenství byste měla s diabetologem konzultovat váš jídelníček. Změna jídelníčku vám pomůže vyhnout se problémům s nízkými a vysokými hladinami cukru v krvi.

Těhotné diabetičky jsou častěji sledovány a to ve specializovaných poradnách - v prvním a druhém trimestru dvakrát týdně a ve třetím trimestru obvykle jedenkrát týdně. Ultrazvukové vyšetření plodu rovněž bývá prováděno častěji. Kriteria pro vyhledávání vrozených vývojových vad jsou přísnější. U řady žen je indikován odběr plodové vody (amniocentéza) a její podrobné vyšetření.

Ženy s cukrovkou mohou rodit přirozeně, a pokud je to možné, tak co nejblíže termínu porodu. Větší část žen však rodí císařským řezem.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA