Přejít k hlavnímu obsahu

Odtok plodové vody (2)

Může k němu dojít samostatně nebo současně s pravidelnými stahy. Často se stává, že dojde k porušení vaku blan, který plodovou vodu drží v děloze a k od­toku malého množství plodové vody s následným samovolným slepením vaku blan. Tento stav většinou nevydrží moc dlouho a během 24 hodin dojde k odtoku plodové vody.

Plodová voda je čirá a většinou odteče větší množství na začátku. Nikdy ale nedojde k odtoku celého množství plodové vody - plodová voda odchází po celou dobu porodu. V tuto dobu byste již měla používat hygienické vložky, a to i v pří­padě, že si nejste jistá, zda opravdu dochází k odtoku plodové vody. V porodnici může asistentka speciálním Temešváryho roztokem nalitým na vložku zjistit, zda se opravdu jedná o plodovou vodu či nikoliv.

Při odtoku plodové vody jsou 2 možnosti:

Za předpokladu, že je plodová voda čirá (není zelená, oranžová nebo zahnědlá až kašovité konzistence) je možné setrvat ještě chvilku doma. V klidu si zabalte a zavolejte manžela. Pokud pojedete do porodnice autem, dejte si pod zadeček ručníky, někdy je množství plodové vody velké.

Během jedné hodiny se dostavte na porodní sál, kde vás musí vyšetřit lékař. Je zapotřebí zjistit stav uložení hlavičky dítěte po odtoku plodové vody. To lé­kař zjistí jednoduchým vaginálním vyšetřením. Pokud je hlavička vstouplá do pánve, můžete chodit a nejste nijak omezena v pohybu. Můžete dělat vše, co jste se učila v předporodních kursech.

Pokud hlavička vašeho miminka není vstouplá v pánvi, hrozí výhřez pupečníku a vy musíte ležet. Pokud byste chodila, mohlo by dojít k uskřinutí pupečníku hlavičkou dítěte při jeho poklesu do pánve. Tím by dítě dostávalo velmi málo kyslíku, a to je nebezpečný stav. Proto pokud není hlavička vstouplá v pánvi, ležte jak vám to řekl lékař a počkejte až hlavička vstoupí. Pokud se tak stane, nebezpečný stav je zažehnán a vy budete moci prožívat I. dobu porodní při pohybu, na míči nebo v jiných polohách.

Další možností je, dříve než se vydáte do porodnice, zavolat si porodní asistentku. Nejlépe z vašeho předporodního kursu. Ta za vámi přijede domů, vyšetří vás a zhodnotí váš aktuální stav. Často se totiž stane, že maminka si­tuaci ohodnotí jako odtok plodové vody a ono tomu tak není. Jde třeba o větší množství těhotenského

výtoku nebo odchod hlenové zátky. Porodní asistentka tedy rozhodne, jak to s vámi vypadá. Určí, zdaje nutné odjet do porodnice či zda můžete zůstat ještě doma a užívat si svého soukromí. Tento postup u nás ještě není tak častý, nicméně existuje a je na vás najít si ten správný kurs.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku