Po celou dobu porodu vám může zvolený způsob dýchání velice pomoci. Naučte se už v těhotenství ovládat kromě běžného hrudního dýchání také břišní a podklíčkové.
Při hlubokém břišním dýchání dochází k maximálnímu prokrvení břicha, pánve a dělohy. Při břišním dýchání se dokážete lépe koncentrovat, uvolnit a uklidnit. Tuto metodu využijete především na počátku porodu, kdy děložní stahy ještě nejsou časté a silné.
Podklíčkové dýchání je krátké, povrchové a rychlé. Je známé jako „psí dýchání". Při nádechu umožňuje nepoužívat bránici, a tím odlehčí tlaku do pánve a na dělohu. Používá se zejména v druhé části I. doby porodní, kdy začínáte pociťovat při vrcholu kontrakce tlak na konečník. Je to účinná forma dýchání. Zároveň je však náročná a vyčerpávající. Používejte ji proto až v okamžiku, kdy je to skutečně potřeba a začnete mít pocit, jako když potřebujete jít „na velkou". Nebojte se, že nepoznáte okamžik, kdy začít. Tělo spontánně reaguje na nutivé kontrakce a naprosto přirozeně přejdete na zrychlené dýchání.
Těhotenství.cz