Drama
Gastroezofageální reflux je u kojenců běžný, souvisí s nedostatečným vývojem trávicího ústrojí. Nemusíte se děsit nevyslovitelného názvu, jde o zpětný chod nestráveného mléka z žaludku do jícnu nebo úst. V dospělosti dokážete s dostatečnými předstihem určit, kdy máte dost a jídlo vám nedělá dobře. Děti takovou schopnost postrádají a je povinnost matky, aby dávkovala umělé nebo mateřské mléko s rozmyslem. V opačném případě dochází k přeplnění orgánů a k refluxu je jen krůček. Je pochopitelné, že máte obavy z hladu, ale novorozeně má žaludek o velikosti lískového ořechu. Po dvou týdnech na světě dosahuje velikosti slepičího vejce, ale o zvětšování porcí nemůže být řeč. Svaly žaludku nejsou ještě dost pevné a na každou anomálii nebo přetížení reaguje dětský organismus refluxem.
Hlavně nenápadně
Ublinkávání evokuje problém, ve skutečnosti jde jen o přirozenou reakci na nepohodlí. Problém nastává ve chvíli, kdy dítě zažívá „tichý reflux“. Trasa nestráveného jídla je stejná, ale nedochází k vyvrhnutí. Všechno zůstává v ústech a dítě zbytky opětovně polyká. Rodiče o něm často nemají tušení a děti musí bojovat s jeho následky v podobě pálení žáhy, podrážděného trávicího traktu a výrazné kyselosti. Velký problém při tichém refluxu představuje nedostatečná hygiena úst. Zbytky se usazují pod jazykem a kolem zubů. Prochází-li dítě zrovna obdobím, kdy se mu první zuby klubou ven, jsou dásně otevřené a mohou se stát snadným cílem bakterií a infekcí.
Naštěstí si lze všimnout jemných náznaků, kterými dává dítě najevo, že se mu děje něco nepříjemného. Při refluxu je k neutišení, sahá si na postižená místa (ústa, krk, hrudník) a prohýbá se v zádech, aby si ulevilo od pálení v oblasti jícnu. První rok trpí ublinkáváním téměř všechny děti a dva refluxy denně jsou stále v normě. Kolem tří let se ale s komplikacemi potýká jen minimální množství pacientů a souvisí především s neuváženými kombinováním surovin a chutí.
Viník je dobře znám
Ublinkávání se týká všech dětí. Není rozdíl mezi kojenými a těmi na umělé stravě. U krmení bývají děti neklidné, neudrží pozornost, nesoustředí se na sátí, prohýbají se, štípou, škytají a kašlou. První záchranou, jak jim ulevit, jak změna polohy při kojení nebo krmení z lahve. Stačí jemným posunutím dítě nastavit tak, aby mělo větší možnost k nádechu. Přestane hltat a střídavě nasávat mléko a vzduch, nebudou se tvořit bubliny a tělo nepojede naprázdno. Nezanedbávejte ani péči po jídle a držte dítě několik minut na ruce, aby si tělo zvyklo na plný žaludek a nabralo novou sílu z vyčerpání během krmení.
Druhý faktor, kterým maminky ovlivňují výskyt refluxu u dětí, je složení jejich stravy. Je-li miminko odkázané na mateřské mléko, dodržujte dietu a jezte jen to, co dětskému trávení lahodí.
Stále v pozoru
Reflux je běžný stav, přirozená reakce na příjem jídla. Pokud má ale dítě tvrdé bříško, vysoké teploty a průjem, třese se, je dehydratované, hubne a ve stolici má krev, vyhledejte lékařskou pomoc. Na operaci, při které se stáhnout žaludeční svaly, dochází málokdy, ale léky omezující produkci kyselin a šťáv jsou vítaným pomocníkem.