„Podrobné informace o tom, jak probíhá dělení embryonálních buněk, přináší monitoring embryí, při kterém je přímo do inkubátoru, kam se embrya vzniklá v rámci IVF ukládají, umístěn kamerový systém. Obraz získaný díky kamerám je přenášen do počítače, takže je možné sledovat dělení buněk v raném stádiu embryonálního vývoje kontinuálně, bez nutnosti manipulace s nimi a bez jejich vyjímání z prostředí ideálního k dělení,“ popisuje úvodem MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka brněnského centra Repromeda.
Monitoring neslouží jen k tomu, aby lékaři mohli párům podstupujícím IVF ukazovat obraz jejich budoucího miminka, jeho přínos je mnohem hlubší. „Díky monitoringu získáváme přesné informace o tom, jak rýhování embrya probíhá, zda je dělení buněk pravidelné či zda dochází k abnormálnímu dělení buněk, které by vedlo k vývoji poškozeného embrya. Anomálie ve vývoji embrya v jeho rané fázi se promítají i do dalšího vývoje embrya či plodu. Díky monitoringu tak můžeme z transferu vyloučit embrya, která nesou nějaké známky patologického vývoje, čímž se zvyšuje šance na zdárný průběh těhotenství, minimalizuje se riziko potratu nebo vzniku vývojové vady u plodu,“ dodává lékařka.
Monitoring embryí probíhá od uložení oplodněného vajíčka do inkubátoru do třetího, či pátého dne. Poté přichází transfer vybraných embryí do dělohy ženy, případně jejich zamražení a uchování pro pozdější transfer.
Jakými stádii si embryo prochází, než dojde k jeho přenosu do dělohy?
Celá fáze embryonálního vývoje trvá osm týdnů, poté se embryo stává plodem. Transfer probíhá třetí nebo pátý den.
(Zdroj: centrum Repromeda)
Těhotenství.cz