Přejít k hlavnímu obsahu

Nenechte dítě parazitovat na partnerském vztahu

Rodiče

Rodiče se v drtivé většině případů nemohou přírůstku dočkat. Těší se na novou životní roli a pozornost soustředí pouze na dítě. Málokdo přemýšlí nad tím, jak se změní vztah dvou dospělých lidí ve chvíli, kdy se budou muset o sebe navzájem dělit s tříkilovým uzlíčkem.

Nečekané změny

Je-li vztah muže a ženy stabilní a pevný, má o něco větší šance na přežití než krátká známost zmítající se v nedůvěře a hádkách. Není to ale pravidlo. I dlouholeté svazky nebo manželství se zbortí jako domečky z karet, když se vztahu nedostává dostatečné péče. Zařizujete dětský pokojíček, nakupujete výbavičku, chodíte do předporodních kurzů. Nikdo si ale nevytvoří plán, jak zocelit vztah s partnerem. Všichni totiž předpokládají, že s porodem se zhmotní všechna láska světa a ta zastíní problémy, stres, hormonální kolotoče, dohady, názorové rozpory i rekonvalescenci a pokles sexu.

Máma není v kalendáři

Celý svět se točí kolem dítěte. Nezáleží na tom, jestli bylo očekávané a plánované. Ženy ze sebe vydají maximum, láska je pro ně vším. Poslední roky se v tomto směru muži mění a něžným polovičkám šlapou na paty. Není sice možné srovnávat vztah k dítěti a k partnerovi, jde o zcela odlišné parametry a intenzitu, ale jedno by nemělo výrazně převyšovat to druhé. Dvacet let zpátky se partneři běžně oslovovali tak, aby dětem nemotali hlavu – mámo a táto. Dnes už je jasné, jak moc může být takový přístup toxický. Být mámou (a tátou) pro život nestačí. Jste rodiče, partneři, múzy a sny. A jen těžko můžete čekat od partnera projevy náklonnosti, které si pamatujete z doby před porodem, když jste „jen“ matka – starostlivá, úzkostlivá, naturální.

Nemusíte být přes den mámou na plný úvazek a úderem deváté se měnit ve femme fatale, ale najít rovinu, kde budete svoji maličkost poctivě dělit mezi dítě a partnera. První týdny po porodu jsou náročné. Stres, strach, nesoulad, únava, fyzická bolest, zmatení. Na hovory a spřádání plánů není čas. Nikdo nemůže dopředu vědět, jak bude on sám nebo jeho partner reagovat. Nával emocí je tak silný, že záruka neexistuje. Právě z toho důvodu je nutné zamyslet se nad drobnými rituály, které se dají snadno aplikovat i během náročného období, s dostatečným předstihem. Záleží na vás, jaký je váš životní styl, co vás spojuje.

  •     Borůvková zmrzlina na procházce s dítětem      
  •     Předčítání oblíbených knih     
  •     Políbení večer i ráno     
  •     Společný trénink (uzpůsobený fyzickému stavu ženy)
  •     Deskové hry     

Zapátrejte v historii

V paměti našich babiček je zakořeněná tradice, kdy se po setmění sešla celá rodina a povídala si. Byla tma, na domácí práce už nebylo vidět a na spánek příliš brzy. Lidé si nevyprávěli jen strašidelné příběhy, báchorky a pohádky, ale i to, co se jim ten den přihodilo. Tehdy neměli svíček nazbyt a i po elektrifikaci byla energie hodně drahá, dnes využijte chvilku klidu ke sblížení a vyslovení toho, na co nebyl během dne čas. Snadno se tak vyhnete dojmu, že o vás partner nejeví zájem. Je to jeden z nejčastějších důvodů hádek. Pocit méněcennosti. Jste na druhé koleji. Ženy mají na starost dítě a chod domácnosti, vaří, uklízí, uspávají. Muži převzali roli „stroje na peníze“. To je realita na hony vzdálená životu před těhotenstvím. Dejte šanci maličkostem a nezapomínejte na sebe navzájem.

Dítě život změní a udržet vztah ve formě je mnohem těžší. Zaměřte se na maličkosti a vytvořte si z nich osobní rituály.                          
 

               

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA