Na finanční pomoc v průběhu mateřské dovolené má nárok pečující matka nebo otec skrze dávku z nemocenského pojištění. Podporu na mateřské může získat i osoba, která má dítě v náhradní péči.
Jak dlouho budu pobírat dávky z mateřské?
Jakmile se nacházíte 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu přichází nástup na mateřskou dovolenou. Ta trvá celkem 28 týdnů v případě, že porodíte jedno dítě. U dvou a více dětí se doba prodlužuje na 37 týdnů.
Je na vás, abyste oznámila svému zaměstnavateli termín nástupu na mateřskou dovolenou. V případě, že svůj nástup neoznámíte, bere se za první den nástupu začátek 6. týdne před termínem porodu.
ČTĚTE TAKÉ
Podnikání na mateřské? Přečtěte si jaké jsou výhody i nevýhody
Mužů na mateřské je stále více
Ukončení pracovního poměru a ochranná lhůta v těhotenství
Podnikatelky - OSVČ - a nárok na peněžitou pomoc v mateřství
A co tátové? Mají také nárok na mateřskou?
Otec dítěte má nárok čerpat mateřskou celých 22 týdnů, a to na základě písemné dohody mezi ním a matkou, což je podmínkou. Je třeba navštívit OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) a vyřídit potřebnou dokumentaci společně s uvedením jména a dne narození dítěte, o které bude otec pečovat a přiloženým podpisem matky i otce.
Jak velkou výši dávky mohu od mateřské očekávat?
Částka, kterou dostanete se vypočítá ze 70 procent vašeho denního vyměřovacího základu. A jak dojdete k jeho výpočtu? Stačí si spočítat hrubý příjem za poslední rok tedy 12 kalendářních měsíců a vydělit jej počtem dní v tomto období.
Důležitou položkou pro výpočet je také tzv. redukční hranice, což je redukce osobního vyměřovacího základu. A to tak, že od určité “hranice” se pro výpočet hodnotí nižší část osobního vyměřovacího základu. Tato redukční hranice se odvozuje od průměrné mzdy.
Kdo má a nemá nárok na dávky z mateřské?
Pro nárok na dávky z mateřské je třeba být pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Jak jsme již zmínili, jedná se o dávky z nemocenského pojištění, a proto je třeba splnit tuto délku účasti.
Z druhé strany tak nárok na mateřskou dávku nemají osoby, které byly pojištěny kratší, než uvedenou dobu a nesplnily tak povinnou lhůtu pro účast v rámci nemocenského pojištění.
Těhotným ženám, které skončily v zaměstnání trvá ještě 180 tzv. ochranná lhůta do konce zániku pojištění.
V případě OSVČ vzniká nárok na mateřskou v momentě, že si sami hradí nemocenské pojištění. Přičemž je zde podmínka trvání pojištění po dobu min. 270 dní v posledních dvou letech.
ČTĚTE TAKÉ:
Poslanci schválili navíc 80 tisíc na rodičovský příspěvek
Co když jsem na úřadě práce nebo se ucházím o zaměstnání?
Pokud je uchazeč o zaměstnání v evidenci úřadu práce v ochranné lhůtě, má nárok na mateřskou dovolenou. Na dávky z mateřské nárok nevzniká za situace, kdy dotyčná osoba neplatí nemocenské pojištění a není v evidenci na ÚP.
Mám nárok na mateřskou i z rodičovské dovolené?
Ano. Maminky, které se starají o dítě do věku čtyř let a jsou na rodičovské dovolené, mají nárok na finanční pomoc v mateřství. Podmínkou však je platná pracovní smlouva.
V případě, že došlo k nástupu do nového zaměstnání a navázání nového pracovního poměru v průběhu rodičovské, je nutné splnit potřebnou dobu pojištění. Nárok na mateřskou nevzniká tehdy, kdy skončil předchozí pracovní poměr a nedošlo k uzavření nového.
Nevzniká vám nárok na mateřskou? Jaké zbývají možnosti?
Pokud vám nevznikl nárok na dávku, resp. peněžitou pomoc z mateřské, máte stále nárok na rodičovský příspěvek, který vzniká v den vašeho porodu