Přejít k hlavnímu obsahu

Ošetření novorozence na novorozeneckém oddělení

Dětská sestra dítěti změří fyziologické funkce, tj. dech, srdeční akci a teplotu (vše se zaznamenává do speciální tabulky, kde se píší i jiné hodnoty - např. barva kůže, pískání při dechu, šelesty na srdci aj.). Změří dítěti (pro kontrolu) obvod hlavičky a hrudníčku. Prohlédne ošetření pupíčku, zda nedochází ke krvácení. Zkontroluje označení miminka (číslo, popis na nožičce) a přidá třetí označení - cedulku se jménem na peřinku miminka. Velice často děťátko do­stane injekci Kanavitu, což je vitamin K, který podporuje srážlivost krve. Poté miminko uloží do tzv. „babytermu" - nejedná se o inkubátor, ale je to lůžko, kde je možné vyhřívání ze spodu i ze shora. Vše se děje dle termoregulace

vašeho děťátka. Během 24 hodin po porodu je v určitých intervalech kontrolován zdravotní stav miminka dětskou sestrou a to měřením srdeční akce, měřením teploty a poslechem dýchání.

Úkony na novorozeneckém oddělení

Odstranění pupečního pahýlu - provádí se nejdříve 48 hodin po porodu Pupeční pahýl musí být zaschlý a bez zánětlivých změn (jinak hrozí nebezpečí infekce). Odstraňuje se skalpelem a je to nebolestivý výkon - asi jako, když si stříháte nehty. Po výkonu je pupíček sterilně zalepený 24 hodin. O ošetření pupíčku vás bude informovat pediatr či dětská sestra dle potřeby a nutnosti Někdy pahýl upadne sám, to v případě malého, úzkého pupečního pahýlu.

Očkování proti TBC (tuberkulóze) se provádí 3. až 4. den po porodu u dětí jejichž hmotnost přesahuje 2 300 g. Očkování se aplikuje do ramínka a je to očko­vání ze zákona povinné!

Případná léčba novorozenecké žloutenky - ta se nejčastěji objevuje druhý den po porodu, dítě má zabarvenou kůži dožluta a je zbarveno i bělmo očí. Nejedná se o infekční onemocnění. Novorozenec má nezralá játra, což bývá po porodu velice časté a při změně krevního oběhu dochází k rozpadu červených krvinek. Červené krevní barvivo se mění na bilirubin a játra nejsou schopna nadměrné množství bilirubinu zpracovat. Proto dochází k ukládání do kůže.

Takové dítě bývá většinou velmi líné a spavé a je zapotřebí jej budit i na ko­jení. Někdy k léčbě postačí pouze denní světlo, hlavně pokud svítí slunce. Jindy je zapotřebí tzv. fototerapie. Jedná se o osvětlování dítěte speciálním modrým světlem. Dítě leží v postýlce na novorozeneckém oddělení nahé a světlo na něj v určitých intervalech působí. Pokud je případ novorozenecké žloutenky opravdu těžký přistupuje se k infúzní léčbě. Neléčená novorozenecká žloutenka by totiž mohla mít na zdraví dítěte i trvalé následky, a to hlavně v mentální oblasti.

Screening - náběr krve z patičky děťátka 4. až 5. den po porodu. V té době již musí být dítě kojeno. Pokud by dítě dostávalo umělou výživu, pak se toto vyšetření dělá 3. až 4. den. Náběr se provádí na vyšetření metabolických vad a onemocnění štítné žlázy dítěte. Čím dříve se na vady či onemocnění přijde, tím více má děťátko šanci na léčbu a uzdravení.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:
kategorie: Šestinedělí
témata: novorozenec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA