Přejít k hlavnímu obsahu

Hlavička miminka je již ve vchodu pánevním

Nyní zbývá už jen pár zatlačení a děťátko bude venku. Zaujala jste polohu k vytlačení miminka. Teď se jistě ptáte, jak dlouho budete protlačovat miminko do východu k porodnímu kanálu? Je to opět, jako vše, velice individuální. Když využíváte všech praktických dovedností, které jste se během těhotenství nau­čila, není tato doba většinou nijak dlouhá. Počítejte asi 10 až 15 kontrakcí. Po celou dobu co budete tlačit využívejte techniky, kterou jste se naučila v kapitole „Příprava k porodu". Je to nejefektivnější tlačení.

Kontrakce děložní, při které máte tlačit, trvá asi 40 vteřin. Při ní byste se měla 3x nadechnout a 3x zatlačit směrem ke konečníku. Předechy při jedné kontrakci by měly být rychlé a nádechy hluboké tak, abyste měla co nejvíce vzduchu v pli­cích. Nevydechujte během tlačení, snižujete si tak jeho účinnost. Po celou dobu tlačení mějte zavřené oči, předejdete tak masivnímu popraskání cévek v očích.

V této chvíli se opět soustřeďte jen na sebe, na své miminko a svůj porod. Bohužel se vám v našich porodnicích může stát, že nebudete mít na svůj porod úplný klid. Během tlačení si dávejte opět krátkodobé cíle a myslete pouze na své děťátko. Nenechejte se vyrušovat okolím nebo počtem lidí, kteří u vás budou. Soustřeďte se!

Každá kontrakce, která teď přijde, je pro vás velice důležitá. Znamená to, že ji musíte maximálně využít. Dobře se nadechnout a zatlačit tak, abyste toho co

nejvíce využila. Počítejte s tím, že děloha je také pouze sval a znamená to, že má svoji kapacitu. Na úplném konci porodu bývá děloha méně výkonná, proto je tak důležité využít každou kontrakci, která přijde.

Polohy, které jsou pro vás vhodné při samotném vytlačování dítěte ven:

• poloha ve stoje se zavěšením o partnera

• poloha v dřepu v závěsu, partner sedí na míči v rohu

• poloha v kleku

• poloha v dřepu

• sed na porodnické stoličce

• poloha ve vodě ve speciálním bazénku

• sed na porodnické posteli

V našich porodnicích je běžnou praxí, že vám v průběhu II. doby porodní (přesně ve chvíli, kdy je rozeno ramínko děťátka) píchnou do žíly na ruce injekci. Děloha má určitou kapacitu kontrakcí, a když je po porodu miminka, není vlastně ničím nucena se znovu stáhnout, a tím pomoci vypudit placentu z dělohy.

Z tohoto důvodu se dává injekce methylergometrinu, aby se podpořil mohutný stah dělohy po porodu děťátka, a tím porod placenty. Tady vždy záleží na tom, v jaké porodnici rodíte a jaký způsob porodu se v tomto zdravotnickém zařízení prosazuje. Nicméně v 95% porodnic se porod placenty intravenózně podporuje. Látka, která se k těmto účelům používá, není škodlivá ani vám ani děťátku.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:
témata: porod

Diskuze k článku