Může se jednat o abruptio placentae praecox - předčasné odlučování lůžka. Je nutné zjistit USG vyšetřením závažnost situace, ale nejčastěji se tento stav řeší císařským řezem. Hrozí vykrvácení matky a udušení plodu.
Taktéž se může jednat o placentu praevia — což znamená, že se placenta nachází v dolním děložním segmentu. Pak hrozí, že při vypuzování plodu z dělohy půjde placenta první, tedy před dítětem a bude bránit dítěti při jeho cestě na svět. Hrozí naprosto stejné riziko a řešení je také stejné.
Plodová voda není čirá
Barva při odtoku plodové vody je zelená, nahnědlá či oranžová a konzistence plodové vody je kašovitá. Zde je důležité dobře zhodnotit situaci. Je nutné zvážit po kolikáté žena rodí, jaký je její vaginální nález v aktuální chvíli, jak reaguje na situaci děťátko (tedy průběžně se monitoruje CTG) a ještě další okolnosti. Řešení může být jak pokračování ve spontánním vedení porodu, tak ukončení porodu císařským řezem.
Jedná se o závažnou komplikaci I. doby porodní. Děťátko těžce nese celý průběh porodu, a to zdánlivě bez viditelných příčin. Je opět důležité dobře ohodnotit situaci, řešení je velice individuální. Nicméně mezi řešení patří i ukončení porodu císařským řezem.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová