Přejít k hlavnímu obsahu

Zamotání pupeční šňůry kvůli pletení jehlicemi?! Jaké šílené mýty kolují o těhotenství?

Mýty o těhotenství

Řada lidí, nezávisle na pohlaví, se domnívá, že o těhotenství ví všechno. Obavy o zdraví miminka v děloze nemusejí být na škodu. Jednoznačně negativní je přitom fakt, že řada těchto strachů vycházejí z mýtů a polopravd. Zdravotní autority z klinik Iscare a GynCentrum se rozhodli konečně uvést věci na pravou míru.

Jaké mýty kolují o těhotenství?

V laické veřejnosti koluje přesvědčení, že za neplodnost mohou pouze ženy. Přitom problémy s otěhotněním jsou stejně závažnou záležitostí u mužů. Statistiky dokonce odhalily, že infertilita v některých případech trápí oba partnery. Těmto párům nezbývá než se spolehnout na pomoc ze strany moderní medicíny, jejíž technologie naštěstí vykazují značnou úspěšnost.

Další mýtus se týká samotné těhotenství, a to konkrétně denního režimu. Přestože „selským rozumem“ by se dalo odvodit, že takto náročné životní období si žádá mnoho odpočinku, opak je pravdou. „Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ tvrdí MUDr. Daniel Struppl z kliniky reprodukční medicíny GynCentrum.

Jak však jistě víte, cvičební režim nastávající maminky a svalnatého třicátníka se bude lišit. Míčové hry, silové sporty, potápění a veškeré fitness aktivity vyžadující vysoké výkony či s rizikem pádu představují „kontraindikaci“ těhotenství.

Aktivity nižší intenzity, jako je chůze, tanec, plavání, těhotenská jóga či pilates, zdravotní specialisté naopak doporučují. Bezproblémovému porodu mohou napomoci Kegelovy cviky na posílení pánevního dna.

U některých pověr pravděpodobně budete pochybovat o duševní zralosti jejich původce. Přesto přežívá domněnka, že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry. Před takovými iracionalitami se usmějte, ale rozhodně nelekejte. Některé ženy se také (zbytečně) stresují kvůli údajným rizikům spojeným se zvedáním rukou, například při věšení prádla.

Co raději nedělat pro bezproblémové těhotenství?

V současnosti naštěstí již valná většina maminek ví, že horká koupel a sauna vede ke zvýšenému prokrvení, a tím i ke vzestupu krevního tlaku. Studie prokázaly u těchto činností nárůst rizika různých zdravotních komplikací. Dlouhodobého pobytu v horké vodě by se měla vyvarovat zejména žena v prvních šesti týdnech těhotenství, neboť za takových podmínek může dojít ke vzniku rozštěpu páteře (spina bifida) u plodu.

Neznamená to však, že se máte jít vykoupat v lednu do Vltavy; ačkoli otužování v těhotenství nebývá na škodu. Jak tvrdí MUDr. Jan Lacheta z Iscare, „Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé, nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně.“

Primář centra reprodukční medicíny dále upozorňuje, že při hrozícím předčasném porodu či bolestech břicha si je třeba dávat zvlášť velký pozor na teplotu vody.

Většina lékařů také doporučuje odříci si barvy na vlasy během těhotenství, neboť chemikálie v nich obsažené v malém množství pronikají kůží do organismu. To podle jedné studie může zvýšit riziko rozvoje neuroblastomu (nádoru mozku) po narození dítěte. Ve vědecké komunitě však nedošlo k absolutnímu konsenzu ohledně důvěryhodnosti tohoto výzkumu.

Čeho se v těhotenství jednoznačně vyvarovat?

Pokud se obáváte níže uvedených věcí, je to jen dobře. V tomto případě strach totiž nepředstavuje překážku, nýbrž vašeho ochránce.

Toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky, znamená pro těhotné ženy reálné riziko. Jde o parazitární onemocnění vyvolané prvokem Toxoplasma gondii. Lacheta uvádí, že pro těhotnou ženu je nebezpečná pouze vrozená forma této nemoci. „Pokud se s prvokem setkala již před otěhotněním, je chráněna paměťovými protilátkami a onemocnění jí tudíž nehrozí.“ V opačném případě však hrozí infekce zejména ve druhém a třetím trimestru těhotenství.

Nejvíce pravděpodobný je přenos infekce od koček. Rizikem přitom není pouze vyklízení kočičího záchodu, nýbrž i blízký kontakt s kočkou. Budoucí maminka by měla zvážit, zda je vhodné nechat kočku chodit po jídelním stole a kuchyňské lince, stejně jako samotné mazlení se s kočkou.
Málo se ví, že nákazou jsou ohrožena také hospodářská zvířata. Proto by si žena měla dávat pozor při manipulaci se syrovým masem. Jak nejspíše tušíte, jedná se o jeden z důvodů, proč si v těhotenství nedopřát medium steak. Kromě nedostatečně tepelně upraveného masa hostitele jsou zdroji nákazy také neumytá kořenová zelenina či zahradní půda.

Černá listina nebezpečných živých i neživých objektů v těhotenství zahrnuje také pesticidy a herbicidy. Mohou totiž způsobovat často skloňované onemocnění v kontextu gravidity, a to listeriózu, jejímž původcem je bakterie Listeria monocytogenes. Jde o další z důvodů, proč v graviditě nekonzumovat nedovařené maso, měkké sýry, nepasterizované mléko, ledabyle omytou zeleninu a další vám jistě známé potraviny.

Nositelem listérie jsou nejen hospodářská zvířata, nýbrž také volně žijící či domestikovaní savci a ptáci. Potenciálním zdrojem kontaminace je také půda a voda. Aplikace čerstvého hnoje či zálivky před sklizní tak může vést k hromadnému onemocnění.

Akademická veřejnost odhaduje výskyt této bakterie u každého desátého jedince na planetě. Průběh této nákazy přitom může být asymptomatický. Ovšem při graviditě v některých případech listerióza vede k velmi závažným důsledkům pro ženu i plod. Hrozí například potrat či porod mrtvého dítěte. Řečeno bez obalu, jestliže se zázrakem dítě narodí, musel by nastat další zázrak, aby přežilo.

V těhotenství pozor na alkohol!

Na závěr jsme si nechali „notoricky“ známý zákaz o užívání návykových látek, kam spadá také společenská droga jménem alkohol. Ženy, které nedbají tohoto doporučení, mohou očekávat narození dítěte předčasně či s fetálním alkoholovým syndromem, tedy souborem tělesných a duševních vývojových vad, včetně mentální retardace. 

Přestože někteří odborníci hovoří o bezpečnosti malého množství alkoholu, tento názor není podložen žádnými důkazy. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA