Přejít k hlavnímu obsahu

Když pánové mají problém aneb zaměřeno na kvalitu spermatu

spermiogram-spermie

Ženy jsou co se týká zmapování zdravotního stavu mnohem svědomitější než muži. Ženství je nutno preventivně kontrolovat a pánové s prevencemi mužství většinou nemají žádné praktické zkušenosti. K návštěvě lékaře nejčastěji svolí až tehdy, když se jim s partnerkou nedaří otěhotnět.

První krůčkem je spermiogram, který vám ukáže, jak jste na tom

Spermiogram je skvělým pomocníkem při zjišťování mužské plodnosti. Je však důležité u spermií zjistit následující hodnoty jako je jejich počet, aktivita ( pohyblivost) a v neposlední řadě také jejích tvar. Pro úspěšné oplodnění vajíčka je nutný jejich bohatý počet.

1 ml spermatu by se měl rovnat alespoň 20 milionům spermiím, pokud jsou hodnoty nižší pravděpodobnost početí se snižuje. Nutné je, aby spermie k vajíčku doputovaly rychle. Je-li jejich aktivita menší než 50 % a jejich tvar není normální, ale jsou u nich zachyceny různé nepravidelnosti či výkyvy, dochází k problémům s oplodněním.

Co udělat pro celkovou kvalitu spermatu?

Velkou roli hraje také životní styl, skladba jídelníčku, pravidelný pohyb, stres či rizikové zaměstnání. Pokud má váš partner nakročeno k nekvalitním spermiím, snažte se dohlédnout na skladbu potravin. Vyškrtněte polotovary, uzeniny, alkohol a další nezdravé potravinové zástupce. Také závislost na cigaretách nepříznivě působí na plodnost a denní zlozvyk lehce napáchá škody. Rozhodněte se pro přísun vitamínů a minerálů. Pro muže se doporučuje zinek a přesněji vitamin C.

Pozornost věnujte také tělesné hmotnosti, nadbytečný tuk není pro plodnost žádnou výhrou, spíše zátěží, a to i u žen. Začněte se s hlubokou pravidelností věnovat sportu, ale rozhodně to nijak nepřehánějte. Vyčerpání jak duševní, tak fyzické může narušit tvorbu kvalitního spermatu.

Obecně platí snížit přítomnost stresových spouštěčů a v případě, že se muž vystavuje nebezpečným látkám v zaměstnání či vysokým teplotám, je důležité udělat patřičné změny k nápravě. Nebezpečné je olovo, rtuť, různé pesticidy a další. Do jisté míry jsou pomocníkem v tomto problému také léky, ale ty si bohužel neporadí se vším.

Diskuze k článku