„Máma otěhotněla ve 40, mám tedy také čas“
Ženy v dnešní době nabývají dojmu, že „30 je nových 20“, z reprodukčního hlediska tomu tak však není. Vrchol plodnosti je kolem 28. roku života a po 30 už začíná klesat. „Ve čtyřiceti je plodnost ženy už zhruba jen na 5 %, samozřejmě ale hrají roli i další faktory, jako je celkový životní styl, zda je žena kuřačka, jak často konzumuje alkohol apod. Zásadní vliv mají také zdravotní omezení, jako je endometrióza či syndrom polycystických ovarií, které plodnost ovlivňují,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. Rozhodně proto není dobré hodnotit svou plodnost podle svojí matky nebo sestry, kterým se podařilo otěhotnět v pozdějším věku. Raději by si žena odkládající mateřství měla promluvit se svým lékařem a zjistit tak své skutečné šance.
„Při sexu musí žena dosáhnout orgasmu, jinak neotěhotní“
Jistě, dosáhnout při sexu orgasmu je pro ženu skvělé, ale rozhodně to nemá vliv na případné šance na těhotenství. Proč si to tedy někteří myslí? Tento mýtus je založen na předpokladu, že při orgasmu dochází ke kontrakcím dělohy a tyto stahy tak pomáhají spermiím lépe docestovat až k uvolněnému vajíčku. Spermie jsou však schopné se pohybovat samy a nezávisle na těchto kontrakcích, navíc dokáží bez pomoci v útrobách ženy přežít i několik dní po styku.
„Když budu mít sex každý den, otěhotním rychleji“
Samozřejmě pokud dvojice chce, nic jí v takto časté frekvenci nebrání. Pravděpodobněji ale bude pár při takto častém snažení spíše frustrovaný, pokud se nepodaří dítě počít hned první měsíc. Mnohem důležitější je mít styk během plodného období ženy, tedy tři dny před ovulací a maximálně jeden den po ní. Musíme si však uvědomit, že nejde pouze o perfektní načasování, ale svoji úlohu zde hrají i další fyziologické faktory.
„K početí pomáhá i alternativní medicína“
Tradiční čínská medicína, akupunktura nebo jóga pomáhají snížit stres a mohou tak být při snažení o dítě prospěšné, nejsou ale samospásné. Hlavním benefitem alternativních metod je to, že pomáhají dostat tělo do rovnováhy, a to je tak optimálně nastavené k otěhotnění. „Tyto postupy páry využívají buď jako podpůrné nebo se k nim uchylují při problémech s početím, jako jsou opakované potraty, nízká hladina děložní sliznice u ženy nebo při problémech s uchycením embrya v případě asistované reprodukce. Pokud má tedy pár problémy s otěhotněním, skvěle doplňují přístupy moderní medicíny,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. z kliniky Repromeda. Člověk se však musí připravit na to, že alternativní metody vyžadují delší čas a každá kúra by proto měla trvat 3 až 6 měsíců.
„Pokud žena po sexu zvedne nohy nahoru, otěhotní“
Zdvižené končetiny by měly zabránit nechtěnému vytečení spermatu z pochvy a dopomoci tak početí. A i přestože to teoreticky může znít jako dobrý nápad, jedná se o mýtus. Není totiž možné, aby se uvnitř ženy sperma nějakým způsobem hromadilo, takže jeho vytékání je naprosto normální a fyziologické. Nijak to navíc neovlivňuje šance na otěhotnění, protože 1 mililitr spermatu zdravého muže obsahuje až 50 milionů spermií. „Jestliže se tedy páru nedaří otěhotnět, určitě nemůže hledat vinu ve špatné pozici, ale musí navštívit lékaře. U ženy do 33 let se doporučuje navštívit kliniku po roce neúspěšného snažení, po 33. roce věku již po 6 měsících,“ dodává MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Jedině odborník totiž dokáže zjistit, v čem je opravdu problém.
Těhotenství.cz