Vyhněte se alkoholu
Muži i ženy musí být v konzumaci alkoholu obezřetní, pokud chtějí zvýšit své šance na otěhotnění.
U mužů může větší množství alkoholu snížit produkci testosteronu, způsobit impotenci a přispěje ke snížení množství spermií.
U žen nadměrná konzumace alkoholu může vést k určitým poruchám ovulace a to má vliv na jejich schopnost otěhotnění.
Omezte kávu
Kromě konzumace alkoholu může hrát roli v neplodnosti i nadměrné množství kofeinu, což je asi 500 mg denně - to odpovídá asi 5 šálkům kávy za den. Pro zvýšení svých šancí na otěhotnění dodržujte doporučený limit kofeinu, tedy asi 200-250 miligramů denně.
Kouření raději ne!
Všichni víme, že kouření je špatné pro naše zdraví obecně, ale věděli jste, že může také ovlivnit vaši schopnost otěhotnět?
Kouření u mužů může vést ke snížení produkce spermií a způsobuje poškození DNA. Kouření u žen snižuje funkci vejcovodů, a tím i procento šance na otěhotnění. Přestat kouřit byste měla již 3 měsíce před otěhotněním.
Správná hmotnost
Většina nastávajících maminek, by měla ráda "dokonalou hmotnost" - ale co je ideální je pro vás, nemusí být ideální pro vaši plodnost. Hmotnost může ovlivnit hormonální regulaci a tím ovlivnit ovulaci. Udržování zdravé tělesné hmotnosti proto může pomoci regulovat normální ovulaci a zvýšit pravděpodobnost otěhotnění. Nejsou to jen maminky, které potřebují zůstat zdravé a se správnou hmotností pro plánované miminko – čtete také: Také nadváha u otce může ovlivnit zdraví dítěte
Zdravé spermie
Většina žen se při otěhotnění soustředí ne své zdraví, svoji životosprávu nebo načasování ovulace. Nemůže se však zapomínat na důležitost užitečných malých plavců – mužských spermií. Množství, pohyb a struktura jsou základem zdraví u spermií. Může to znít zvláštně, ale i spermie je dobré udržovat zdravé.
Zvláště v době plánovaného těhotenství jsou muži vyzýváni k udržení zdravé tělesné hmotnosti, ke správné životosprávě, prevenci sexuálně přenosných nemocí, cvičení a vyvarování se stresu. Omezení spotřeby cigaret a alkoholu, jsou pak snad již samozřejmostí. Čtete také: Užívání marihuany může mít vliv na plodnost
Zásadním způsobem kvalitu spermií a s ní spojenou plodnost ovlivňuje vysoká teplota. Mužské pohlavní buňky by měly mít v ideálním případě o dva až tři stupně nižší teplotu, než je teplota lidského těla. Právě z tohoto důvodu jsou varlata umístěna vně. Rozehřátý laptop položený na klíně či břiše může však způsobit zvýšení teploty spermií až o 3 stupně. Doporučení: vezměme si na sebe volně padnoucí spodní prádlo, méně času věnujte sezení, vyhněte se zdrojům tepla, jako jsou sauny, vířivky a notebooky a mobilních telefony umístěné v blízkosti varlat. Čtěte také: Když pánové mají problém aneb zaměřeno na kvalitu spermatu
Pohlavně přenosné choroby
Vyvarovat se nákazy pohlavně přenosnou chorobou se doporučuje nejen pro ochránění vašeho zdraví, ale i vaši plodnosti. Kapavka a chlamydie jsou často příčina neplodnosti u mužů i žen. Zvažte proto důsledné používání kondomů a omezení počtu osob, se kterými máte sex.
Sex
Máte-li heterosexuální vztah a snažíte se otěhotnět, musíte mít sex (vaginální) a to zejména během období ovulace. Čtěte také: Při početí není hlavní poloha, ale to zda má žena ovulaci nebo Sex, ovulace, početí…spousta žen ví o své plodnosti pramálo
Lubrikanty
Některé páry mohou při pohlavním styku používat lubrikační gel. Ale ne všechny lubrikanty jsou v době vhodné k otěhotnění ideální k používání. Lubrikanty mohou být buď zakoupená v obchodě nebo „vlastní výroby“. Náhrady kupovaných lubrikantů jako např. dětský nebo i řepkový olej nejsou určitě vhodné. Při koupi lubrikantů upřednostněte takové gely, které podporují početí.
Nadměrné cvičení
I když je cvičení dobré pro vaše celkové zdraví, když se snažíte otěhotnět, intenzivní a nadměrné cvičení může vést k problémům s plodností v důsledku potlačení jak ovulace, tak hormonu progesteronu. Každý má však jinou hladinu fyzické kondice a odlišnou úroveň fyzické aktivity - a tak je vhodné promluvit si o množství cvičení se svým gynekologem.
Toxiny
Téměř všude v okolí jsme vystaveni chemikáliím a některé z nich mohou přispět k ženské a mužské neplodnosti. Lidé přicházející do styku s pesticidy, olovem nebo organickými rozpouštědly, mohou mít s plodností problémy. Pokud máte obavy o svoji plodnost ve vztahu k zaměstnání nebo prostředí, ve kterém se pohybujete, poraďte se svým ošetřujícím lékařem.