Přejít k hlavnímu obsahu

Otěhotnění ve 49 letech

Dobrý den, chci se zeptat jestli je ještě možné aby přítelkyně otěhotněla je jí 49let nedávno byla u gynekologa a je zdravá a tak chci vědět jestli je to to ještě možné, už rok se nám to nějak nedaří. Může být důvod i u mě třeba když mám nadváhu a mám i větší ochlubení? mě je 33let. co by jsme měli zkusit, děkuji za radu Pavel.

Odpověď:

Vážený Pavle,

děkuji za Váš dotaz a projevenou důvěru. Pravděpodobnost otěhotnění ve věku 49 let je minimální. I tehdy, pokud má žena zachovaný menstruační cyklus, nemusí docházet k pravidelnému uvolňování vajíček a kvalita vajíček, zejména jejich chromozomální výbava, je u většiny vajíček bohužel velmi špatná. Pokud nemá vajíčko správný počet chromozomů, promítne se tato situace do vzniklého embrya, takové embryo se nemůže vyvíjet a zahnízdit v děloze. Pokud se tak stane, embryo se pak v drtivé většině případů potratí. Obávám se, že řešením není ani umělé oplození, protože při hormonální stimulaci vaječníků bychom získali jen velmi málo vajíček, pokud vůbec nějaké, a je velmi pravděpodobné, že by odebraná vajíčka nebyla geneticky v pořádku.

Řešením by bylo umělé oplození s využitím vajíček anonymní dárkyně. Ze zákona lze takovou léčbu podstoupit nejpozději do 50. narozenin ženy. Zdravotní pojišťovny však hradí jakoukoli formu umělého oplození do 38 let ženy. Je mi líto, že Vám nemohu podat optimističtější informace.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Lenka Hromadová

vedoucí lékař IVF ambulance

Sanatorium REPROMEDA

Viniční 235

615 00 Brno

tel. +420 533 306 351

www.repromeda.cz

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.