Přejít k hlavnímu obsahu

Zázvor v těhotenství

Zázvor v těhotenství

Pro zdravý růst a vývoj dítěte hraje těhotenský jídelníček zásadní roli. Zapamatovat si, které potraviny jsou v těhotenství nebezpečné, a které si naopak lze během gravidity bezpečně dopřát, představuje pro budoucí maminku možnou výzvu. Patří zázvor, stejně jako většina bylin, během těhotenství na černou listinu? 

Něco málo o zázvoru 

Zázvor lékařský, latinsky Zingiber officinale, pochází pravděpodobně z Číny. Účinnou částí této až metr vysoké byliny je oddenek. 

Zázvor se neztratí v kuchyni jako čaj, limonáda, či koření, ani v regálech lékáren, ve formě sirupů a kapslí. Přesto medicína neuznává zázvorové suplementy jako klasický lék. 

Jaké zdravotní výhody může zázvor v těhotenství přinášet? 

Tuto vytrvalou bylinu si veřejnost zpravidla spojuje s úlevou při trávících obtížích a nachlazení. Přitom svými účinky na zdraví má mnohem více, co říct. Přestože se řada těhotných žen obává konzumace zázvoru, i jejich organismu může prospět v mnoha ohledech.

V jakých? 

  • Zvýšení krevního oběhu pro dostatečné zásobování miminka krví. 
  • Prevence vysoké hladiny cholesterolu (určitý nárůst však nastává během těhotenství přirozené). 
  • Zklidnění žaludku při ranní nevolnosti. Užívání kvalitních zázvorových doplňků stravy na potlačení projevů těhotenské nevolnosti doporučuje dokonce i britská národní zdravotní služba (NHS). 
  • Podpůrná léčba úzkosti díky 14 bioaktivním látkám a vysokému množství antioxidantů, které zbystří kognitivní schopnosti a ochraňují mozek před stresem.
  • Konzumace zázvoru také navyšuje hladinu serotoninu: hormonu štěstí, jenž může navodit zklidnění. (Diagnostikovanou úzkostí trpí až 16 procent těhotných žen). 
  • Zvyšování v těhotenství oslabené imunity, a tím i prevence a léčba banálních chorob typu kašle či nacházení. 
  • Úleva při bolesti svalů a kostí, které se často pojí s těhotenskými příznaky, jako jsou otoky chodidel, bolest zad či ischias.  
  • Nakopnutí libida zahříváním organismu a rozprouděním krve, zejména do genitálií. 
  • Stabilizace hladiny cukru v krvi, což se často odrazí v nárůstu energie a snížení vyčerpání. V malém množství se také může jednat o pomocníka v léčbě těhotenské cukrovky
  • Zmírnění pálení žáhy. 
  • Úleva od nadýmání v těhotenství, způsobeného zpomaleným trávením během těhotenství, které zajišťuje miminku dostatečný přísun živin. 
  • Hubení rakovinotvorných buněk a prevence rozvoje zhoubných nádorů. 
  • Snižuje bujení zánětů a otoků: příznaku těhotenství, jenž trápí každou druhou těhotnou ženu. 

Jak zařadit zázvor do těhotenského jídelníčku? 

Kolik je prodejců zázvoru, v tolika formách ho lze sehnat: od perníčků přes kapsle až po žvýkací tablety. 

Připravujte domácí zázvorové čaje, odvary, nálevy i sirupy.

Okrájený na grilovaných rybách, pečených bramborách či vařené zelenině, nebo třeba strouhaný v polévkách. Zázvor se v kuchyni rozhodně najde využití. Díky nízkému obsahu sodíku ho lze využít také jako náhradu soli s pikantní citronovou příchutí. 

Pokud žijete vařením, neváhejte vyzkoušet zázvorové sušenky. Rozluští hádanku, jak uspokojit těhotenské chutě na sladké, dostat do sebe spoustu vitamínů a zároveň uhlídat příjem cukru a tuku. 

Studie ukázaly, že nejzdravější způsob konzumace zázvoru v těhotenství počítá s rozdělením doporučovaného denního příjmu:

tedy 1 g (maximálně 4 g), stejnoměrně do čtyř dávek. 

Někteří lékaři varují před konzumací sušeného, vysoce štiplavého, zázvoru během gravidity. Obecně panuje názor, že příjem zázvoru v této formě je během gravidity třeba omezit denně na méně než 1 g. 

TIP: Uchovávejte zázvorový kořen v igelitovém sáčku v chladničce pro maximalizaci doby poživatelnosti. 

Má zázvor v těhotenství vedlejší účinky? 

Čerstvý zázvor v menším množství se během těhotenství ukázal jako bezpečný. Jeho konzumace s sebou může přinášet rizika při následujících stavech: 

  • Potrat během těhotenství v minulosti 
  • Porucha srážlivosti krve 
  • Krvácení z pochvy 
  • Závratě 

Užíváte-li medikamenty, zejména na vysoký krevní tlak či ředění krve, o zahrnutí zázvoru do jídelníčku se poraďte s lékařem. Bylinná léčba může totiž být kontraindikací ke konvenční medikaci. 

Předávkování zázvorem se pojí s vyšší incidencí potratu, a menstruačního krvácení, což ohrožuje nenarozené miminko i budoucí maminku. Vždy se proto ujistěte, že vaše přijaté množství této byliny během dne nepřevyšuje doporučenou denní dávku. 

Obohacení pečeného kuřete pořádnou porcí zázvoru by měly dvakrát zvážit také ženy, které se snaží otěhotnět. Hrozí posunutí termínu menstruace, což změní počítání plodných dnů v nerozlousknutelný matematický oříšek. 

Může konzumace zázvoru během kojení přinášet zdravotní rizika? 

Zázvor v přirozené formě, například jako součást pokrmů, neomezuje schopnost laktace ani jinak neohrožuje proces krmení dítěte mateřským mlékem. Opět však platí, že užívání zázvoru ve formě suplementů se vyplatí předem konzultovat s vaším lékařem. 

Sestavit vhodný jídelníček v těhotenství je jako procházet rozsáhlé bludiště s řadou pastí. „Zázvorová ulička“ není slepá, naopak obsahuje množství zajímavých benefitů. Tímto všelékem lze obohatit vaše tělo nejrůznějšími způsoby. Mezi řádky každého receptu se přitom píše: nepřehánějte to.

Větší množství zázvoru v těhotenství více zdravotních benefitů nepřináší. Megadózy mohou naopak vést k závažným klinickým stavům pro miminko i těhotnou ženu, stejně jako tomu je při předávkování jinými potravinami. 

Upozornění: informace uvedené v tomto článků neslouží jako lékařské rady a autor textu ani vlastník webu těhotenství.cz nenese odpovědnost za případné zdravotní komplikace spojené s jejich dodržováním . V případě nejasnosti ohledně konzumace určitých surovin v průběhu těhotenství, se poraďte s vaším lékařem.

Zdroj foto: Photo by Dominik Martin on Unsplash

Diskuze k článku