Výhody a nevýhody letního těhotenství
Mnoho nastávajících matek, které přemýšlí o prvním těhotenství, napadá myšlenka, že pokročilé těhotenství v létě je lepší než v zimě. Na jedné straně je pěkné počasí, a vy se můžete bezpečně procházet po obchodech a připravovat se na příchod miminka.
Na druhou stranu - oděvy pro těhotné ženy jsou cenově dostupnější. Kromě toho, že můžete nosit některé starší oblečení, jako jsou dlouhé šaty nebo modely s menším výstřihem, existuje v létě mnoho slev a nabídky v obchodech jsou za nižší ceny než v zimě.
Aktivnější spermie a větší chuť na sex v průběhu léta
Léto s sebou nese hned několik důvodů, proč je pro početí miminka nejpříznivějším obdobím v roce. S přibývajícím slunečním svitem stoupá sexuální apetit, který je podnícen změnou hladiny pohlavních hormonů a produkce feromonů, což má za následek zvýšenou četnost pohlavních styků.
„Intenzivnější sluneční záření podporuje také tvorbu vitamínu D v těle mužů, který je důležitý pro syntézu pohlavního hormonu testosteronu. Spermie jsou v tomto období tedy nejpohyblivější. To má velký vliv na úspěšnost proniknutí k vajíčku,” vysvětluje MUDr. Pavel Turčan.
Letní těhotenství má další výhodu, a to rozmanitost čerstvého sezónního ovoce a zeleniny, které obsahují plný arzenál vitamínů a minerálů potřebných pro normální vývoj plodu.
Ale ve skutečnosti má letní těhotenství vážné nevýhody. Vysoké teploty a únavné hoko může být pro zdraví budoucí matky nebezpečné. Může za to proměnlivý krevní tlak a s tím spojené možné záchvaty. V horkých letních nocích, zejména s velkým břichem, je mnohem těžší spát, což vede k únavě a vyčerpání.
V létě nohy více otékají a dokonce i v pantoflích se nastávající matka cítí nepříjemně. Mnoho těhotných žen se navíc bojí jet k moři, když jsou v pokročilém stadiu těhotenství. Na jedné straně si dělají starosti s cestou, na druhé straně je pro ně obtížné překonat změnu postavy.
Výhody a nevýhody zimního těhotenství
Pro mnoho nastávajících matek zní zimní těhotenství méně atraktivně, a proto je zpočátku odmítají, ale pak si uvědomují, že to má také výhody. V zimních měsících nejsou venkovní teploty problémem. Pokud je venku velmi chladno, může nastávající matka odpočívat doma v teple, lehnout si, když se necítí dobře nebo se věnovat svému oblíbenému koníčku, pokud je ve formě.
Mnoho matek navíc věří, že zimní těhotenství je lepší volbou, protože porod, pokud je naplánován kupříkladu na konec března znamená, že v době, kdy jsou dítěti 2-3 měsíce, je počasí již slunečné a ideální pro dlouhé procházky. Ze stejného důvodu si některé ženy myslí, že zimní těhotenství a porody v této sezóně jsou dobrým předpokladem pro snazší otužování dítěte.
Spermie si "dávají oraz"
Na rozdíl od léta jsou spermie méně aktivní a muži mají v průměru nižší hladinu testosteronu. Zde je možné využít přírodních cest a tvorbu a kvalitu spermií podpořit například nechemickými preparáty. Pokud se rodičům přece jen podaří počnout dítě, připadá vysoký stupeň těhotenství na léto, kdy horké počasí a tropické teploty nebývají vzácností. Vedra a suchý vzduch značně zatěžují organismus matky i miminka. Termín porodu pak připadá na podzim, kdy se ochladí, začíná sezóna chřipek a viróz a je náročnější uchránit novorozence v prvních měsících jeho života před nepřízní počasí a bacily.
Zimní těhotenství má také nevýhody. Například špatné počasí vás přiváže doma, a venkovní procházky jsou omezeny na minimum. To automaticky znamená omezenější pohybovou schopnost, a i bez toho je sportovních možností v zimních měsících méně.
Mnoho nastávajících matek se obává, že měsíce strávené na gauči doma se budou zdát delší, protože se budou nudit. Několik vrstev oblečení, které musí nosit, pochmurná nálada, kterou přinášejí mraky, a nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny činí zimu nepříjemným obdobím pro pokročilé těhotenství.