Přejít k hlavnímu obsahu

Syndromu náhlého úmrtí kojenců lze zabránit vhodnou postýlkou, napomáhají i moderní technologie

Česká republika se společně s Finskem, Švédskem nebo Slovinskem řadí mezi země s nízkou kojeneckou úmrtností. I přesto se v tuzemsku setkáváme se syndromem náhlého úmrtí kojenců, který přichází nečekaně, a jeho obětí se může stát prakticky kterékoliv narozené dítě. Na 2 až 5 tisíc narozených připadá jedno dítě, které postihne syndrom náhlého úmrtí dítěte.

Jaké jsou nejčastější příčiny úmrtí kojenců?

Mezi nejčastější příčiny úmrtí kojenců se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR řadí nemoci klasifikované jako „Některé stavy vzniklé v perinatálním období”. V roce 2011 zemřelo na tyto nemoci celkem 151 dětí, tedy necelých 53 % všech zemřelých do 1 roku. Syndrom náhlého úmrtí kojenců, který řadíme do takzvaných „Nepřesně určených a neznámých příčin smrti”, představuje nebezpečný stav, při kterém dochází k náhlému a neočekávanému úmrtí dítěte. Během této příhody dochází k nedostatečnému zásobení krví a kyslíkem. Při prodělání SNÚK tak hrají důležitou roli vteřiny. Čím rychleji se zahájí stimulace nebo resuscitace dítěte, tím pravděpodobnější je, že dítě přežije. Včasné rozpoznání syndromu náhlého úmrtí dítěte také snižuje riziko celoživotních následků projevující se různými stupni postižení psychomotorického vývoje.

Syndrom náhlého úmrtí

Syndrom náhlého úmrtí kojenců přepadá děti ve spánku a doposud nejsou známy jasné příčiny, které ho způsobují. „Zdá se, že na úmrtí se může podílet celá řada faktorů, například nezralost, pozitivní rodinná anamnéza na SNÚK, nitroděložní hypoxie nebo nízká porodní hmotnost,” vysvětlil Ivo Borek, primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno. Kromě toho patří mezi rizikové faktory podle odborníků také poloha dítěte na břiše, spánek v posteli s rodiči, příliš měkký povrch pro spánek, přetápění nebo přehřívání dítěte.

Okamžitým poskytnutím první pomoci lze zachránit život

Podle aktuálních statistik přepadá SNÚK nejčastěji děti ve 2. až 4. měsíci jejich života. Ačkoliv se může zdát, že se proti syndromu náhlého úmrtí kojenců nedá bojovat, jeho včasným rozpoznáním a okamžitým poskytnutím první péče lze zachránit dítěti život. Velice důležité je dávat na dítě pozor zejména v době jeho spánku. „To v současnosti zajišťují moderní přístroje, které dokážou u dítěte včasně odhalit syndrom náhlého úmrtí kojenců. Nejčastěji se jedná o monitory dechu, které průběžně sledují pravidelnost dechu dítěte a v případě jakékoliv problému s dechem ihned rodiče informují hlasitým signálem,“ uvedl Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím. „Oblíbené jsou také nejrůznější domácí chůvičky,“ doplnil Fiala s tím, že v posledních letech vzrostla poptávka po tomto vybavení o více než 20 %.

Věnujte zvýšenou pozornost výběru dětské postýlky

Kromě moderní techniky je důležitou ochranou před proděláním SNÚK samotná prevence. Syndrom náhlého úmrtí kojenců přichází nečekaně, většinou ve spánku. Je proto důležité věnovat zvýšenou pozornost už při výběru dětské postýlky. „Postýlka dítěte má vyhovovat bezpečnostním normám, podložka nesmí být příliš měkká, z blízkosti dítěte mají být odstraněny všechny měkké materiály, které mohou způsobit přidušení. Dítě nemá sdílet lůžko s další osobou. Rodiče, kteří spí s dítětem, by neměli kouřit nebo používat látky ovlivňující pozornost a vědomí,” sdělil primář Neonatologického oddělení FN Brno Ivo Borek. Rodiče by také měli hlídat spánkovou polohu dítěte, které by mělo spát na zádech. „Pokud dítě leží na boku, nutno napolohovat spodní ruku tak, aby se vyloučilo převalení na bříško,” uzavřel Borek.

Těhotenství.cz

autor:
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA